خبر
برق   انرژی های تجدیدپذیر  
خادمی مطرح کرد:

نقش ناچیز انرژی‌های خورشیدی در تولید برق کشور / بخش خصوصی حمایت نمی‌شود

می متالز - عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه بخش خصوصی در جریان تولید برق از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر مورد حمایت دولت قرار نمی‌گیرد، می‌گوید: از ۵۷ هزار مگاوات برق تولیدی برای کشور، درصد ناچیزی از آن توسط انرژی‌های خورشیدی تولید می‌شود به طوری که اصلا قابل محاسبه نیست.

به گزارش می متالز، هدایت الله خادمی با اشاره به وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، گفت: سالانه حدود 57هزار مگاوانت برق در کشور تولید می شود اما مصرف 7 هزار مگاوانت بیشتر از این میزان است به همین دلیل قطعی برق را طی دو سال گذشته شاهد بودیم اما انرژی‌های خورشیدی سهمی در تولید برق ندارند چراکه اگر رونق آن‌ها چشمگیر بود به یقین مزارع خورشیدی به وفور در سطح کشور به چشم می‌خوردند.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اتفاق چشمگیری در رابطه با انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران رخ نداده است، افزود: شرکت‌های خصوصی نیز به دلایل متعددی تمایلی برای ورود به این مهم ندارد چراکه از طرف دولت مورد حمایت قرار نگرفته و سرمایه‌گذاری‌شان ضمانت نمی‌شود ضمن آنکه تسهیلات در نظر گرفته شده برای آن‌ها ناچیز است و به سختی وصول می‌شود.

وی یادآور شد: حدود 4 سال گذشته قرار بود یک شرکت ترکیه‌ای با سرمایه‌گذاری در ایران از طریق انرژی‌های خورشیدی، 5 هزار مگاوایت برق تولید کند اما این قرار در حد حرف باقی ماند و دیگر از آن‌ها خبری نشد، بنابراین از میزان 57 هزار مگاوات برق تولیدی برای کشور درصد ناچیزی از آن توسط انرژی‌های خورشیدی تولید میشود به طوری که اصلا قابل محاسبه نیست.

خادمی با بیان اینکه احداث چند پنل خورشیدی بر پشت‌بام‌ خانه‌های روستایی به معنای رونق صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر نیست، افزود: برخی از کاستی‌ها و اشکالات در کار دولت برای جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی وجود دارد؛ نخست آنکه برنامه مدون و رگولاتوری (مقررات‌گذار) هدف‌گذاری شده‌ای برای شناسایی و احصاء بازارهای انرژی‌های تجدیدپذیر در استان‌های مختلف وجود ندارد تا براساس آن برای ایجاد سایت‌ها یا همان مرکز تولیدی بزرگ، متوسط و خرد انرژی فراخوان داده و سرمایه‌گذاری شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: دوم آنکه ساتبا به‌عنوان سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق متولی امر توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران باید سطح تکنولوژی کنونی برای تولید انرژی را مشخص و طی یک هدف‌گذاری مشخص تجهیزات این مهم را به روز کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 خداداد غریب پور در نشست هم اندیشی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با مسئولان ایمیدرو و شرکت های وابسته اعلام کرد:

رشد تولید و صادرات در شرایط دشوار نیز ادامه دارد/ برنامه افتتاح 2.2 میلیارد دلار طرح بخش معدن و صنایع معدنی تا پایان امسال/ ایجاد بیش از 40 هزار میلیارد تومان عمق در بازار سرمایه

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: در سال جهش تولید، 2.2 میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی افتتاح می شود.
 

5 نکته کلیدی از «بکهنوج»

می متالز - تولید برق ماهتاب کهنوج در خصوص عملیات کهنوج 5 نکته ارایه کرد.
 

افتتاح فاز نخست طرح نیروگاهی «وسنا»

می متالز - فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد افتتاح شد. سرمایه گذاری نیروگاهی ایران سهامدار عمده این نیروگاه است.
 

هشدار به صنایع: مصرف برق از ۵۰ هزار مگاوات گذشت

می متالز - مصرف برق کشور از ۵۰ هزار مگاوات گذشت که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.
 

مصرف برق خود را ۱۰ درصد کم کرده و دو برابر پاداش بگیرید

می متالز - مشترکان برق اگر به میزان ۱۰ درصد مصرف برق خود را مدیریت کنند دو برابر پاداش خوش مصرفی دریافت خواهند کرد.مشترکانی که بتوانند امسال مصرف برق خود را به نصف کاهش دهند، هزینه برق مصرفی آنها رایگان محاسبه خواهد شد خواهند شد. اما چگونه می توان مصرف برق را کاهش داد تا مشمول دریافت پاداش شد؟
 مدیر عامل شرکت‌ کابل‌سازی ایران عنوان کرد:

عدم بازپرداخت مطالبات؛ بلای جان صنعت سیم و کابل

می متالز - شرکت‌ کابل‌سازی ایران (سهامی عام) اولین کارخانه تولید کابل و صنعت برق کشور با قدمت حدود ۵۵ سال است که هم‌اکنون سهام آن در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود. این شرکت با انتقال تکنولوژی از آلمان در زمینه تولید کابل‌های تخصصی به‌ویژه کابل‌های تخصصی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور را در این زمینه به خودکفایی رسانده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما