خبر
حمل و نقل   گمرک  
وزیر راه و شهرسازی:

از رانندگان ترانزیت تست کرونا گرفته می‌شود/ راه‌اندازی تونل‌های ضدعفونی ۲۰ متری در مرزهای کشور/ پل قدیمی سرخس جمع‌ آوری می‌شود

می متالز - وزیر راه و شهرسازی در نشست سه‌جانبه ویدیوکنفرانس بررسی همکاری‌های حمل و نقل و ترانزیت جمهوری اسلامی ایران-ترکمنستان و ازبکستان از انجام کامل پروتکل‌های بهداشتی در پایانه‌های مرزی کشور به‌منظور جلوگیری از کوید-۱۹ خبر داد.

به گزارش می متالز، محمد اسلامی در این نشست سه جانبه گفت: خوشحالم بعد از تماس های تلفنی‌مقامات سه کشور، امروز این توفیق را داریم که کنفرانس خود را برای توسعه روابط در حوزه حمل و نقل و ترانزیت بر گزار کنیم.

او افزود: همه ما شاهد بودیم که ویروس کرونا همه جهان را گرفتار و باعث شد انجام مناسبات به طریق دیگری انجام شود.

اسلامی با اشاره به این که در ایران از بدو پیداش این ویروس نسبت به تشکیل ستاد ملی مبارزه با کرونا در نهاد ریاست جمهوری اقدام شد، گفت:این ستاد ملی با ریاست شخص رییس جمهوری از زمان آغاز به کار تا کنون  با تشکیل کمیته های تخصصی گوناگون به  پایش شرایط و اتخاذ تصمیمات ویژه برای مقابله با کرونا و برگرداندن کشور به شرایط عادی و ادامه  تولید پرداخته است.

او افزود: امروز گزارشات  سازمان بهداشت درمان جهانی نشان می دهد که نظام درمانی ایران یکی از بهترین عملکردها را در روند کنترل و درمان ویروس کرونا داشته که ناشی از از اتخاد تصمیمات و سیاست‌های تخصصی در این حوزه است. ما از روز نخست بر اساس پروتکل های بهداشتی فعالیت ها را ادامه دادیم و تمام حوزه‌های ترانزیتی، جاده ای، هوایی و دریایی را ملزم به رعایت این  پروتکل‌ها کردیم. اکنون این پروتکل‌ها در ۲۴ پایانه مرزی مورد اجرا قرار می گیرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بر این اساس این پروتکل‌ها ضدعفونی محیط و کالاهایی که از مبادی خروجی و ورودی تردد می کنند، انجام می شود و رانندگان ترانزیت در مرزها توسط کادر پزشکی کنترل می شوند. خدا را شاکریم که اقدامات کنترلی باعث شد که شکست ضوابط نداشته باشیم و این اقدامات به شکل مداوم در حال انجام است. 

وزیر با تاکید بر این که از صحت انجام ضدعفونی ها کسب اطمینان کنیم، تصریح کرد: تعاملات چندجانبه و ترانزیت با کشورهای همسایه و نیز با کشورهای اقیانوس هند و اروپا و بالعکس نیازمند همکاری و شیوه نامه هایی است که منجر به وحدت رویه و افزایش حجم تعاملات بین  دو کشور  شود.

اسلامی خطاب به همتایان ترکمنستانی و ازبکستانی خود گفت: همیشه آماده بودیم و هستیم که برای هماهنگی گسترش شیوه های مشترک برای تسهیل تجارت با شما به توافق برسیم. امروز در این نشست مقامات  گمرکی، بهداشتی و وزارت خارجه حضور دارند و  و آمادگی دارند هماهنگی‌های لازم  را به گونه ای انجام دهند که موجب رشد تبادلات تجاری بین ما شود.

اسلامی با اشاره به انجام تست کوید ۱۹ از رانندگان گفت: ما این کار را انجام می دهیم و باید توسط شما هم انجام شود و کسانی که در مرزها تردد می کنند، گواهی سلامت داشته باشند تا اطمینان ۱۰۰ درصدی از سلامت رانندگان داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: تجار و بازرگانان و شرکت های حمل و نقل ما همه خود را ملزم به رعایت این پروتکل‌ها می دانند و آنها را انجام می‌دهند تا تجارت را شتاب دهند و فعالیت‌ها از سر گرفته شود.

وزیر راه و شهرسازی در این نشست از وزیر حمل و نقل ترکمنستان خواست تا هر چه زودتر مشکل ۶۸۵ واگن و نیز ۵ کامیون ایرانی را که حدود ۲ ماه است در مرز سرخس متوقف شده اند حل کند.
اسلامی در این ویدئو کنفرانس از راه اندازی تونل‌های ۲۰ متری ضدعفونی کننده تا ۱۰ روز آینده بر اساس پروتکل‌های وزارت بهداشت در مرزها خبر داد و گفت: حدود ۲ماه است که ۶۸۵ واگن در مرز سرخس متوقف است و امیدواریم هماهنگی‌ها و تمهیدات به گونه‌ای انجام شود که بیش از این شاهد توقف واگن‌ها و بار تجار و بازرگانان در این منطقه نباشیم. 

وی ادامه داد: همچنین حدود ۲ ماه است ۵ کامیون ایرانی در مرز ازبکستان با ترکمنستان متوقف مانده اند و از شما انتظار داریم هماهنگی‌های لازم را برای عبور این کامیون‌ها انجام دهید.

 این عضو کابینه دوازدهم در ادامه گفت: در راستای تسهیل تجارت نیز  گمرک ایران با گمرک ترکمنستان توافقنامه تبادل الکترونیکی را امضا کرده اند و این آمادگی را داریم با ازبکستان نیز این توافقنامه را مبادله کنیم.هر چه بیشتر بتوانیم نسبت به اتخاذ رویه‌های مشترک، الکترونیکی کردن امور و تبادل اطلاعات زودهنگام اقدام کنیم، عملیات مرزی و میزان توقف در مرزها به مرور زمان کاهش پیدا می کند.

اسلامی با اشاره به این که امضای تعهد مشترک تجاری بین سه کشور از ضروریات محسوب می شود، گفت: امضای چنین تعهدنامه‌ای باعث تسریع در تجارت می شود.

او در پاسخ به درخواست الیار غنی اف وزیر حمل و نقل ازبکستان مبنی بر برقراری ارتباط مسوولان ریلی دو کشور گفت: دستورات لازم در این زمینه داده می شود تا هر چه زودتر مشابه چنین کنفرانسی را مسوولان ریلی برگزار کنند و بتوانیم به سمت رویه‌ها و تعرفه‌های مشترک برویم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از بایرام گلدی عوض اف رییس کابینه وزرا در امور حمل و نقل ترکمنستان در خواست کرد تا هرچه سریع‌تر دستورات لازم را برای نصب ۲۰۰ متر ریل باقی مانده در مرز اینچه برون صادر کند تا با اتصال این خط مبادلات تجاری روان ترو سریع تر انجام گیرد.

او افزود: همچنین با توجه به توافق ما با دولت ترکمنستان، از ۲ روز آینده کار جمع آوری پل قدیمی سرخس را شروع خواهیم کرد و ازشما می خواهم که خطاب به مقام‌های مستقر در پایانه سرخس دستورات لازم را برای همکاری با ماشین‌های پیمانکار برای جمع آوری مصالح که در داخل خاک ترکمنستان قرار دارند، صادر کنید. این همکاری باعث می شود حداکثر ظرف ۱۰ روز از تاریخ شروع عملیات بتوانیم پل قدیم را جمع آوری کرده و برای افتتاح پل جدید آماده شویم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

طرح نورد 2 فولاد مبارکه اصفهان بعد از کرونا آغاز می شود

می متالز - معدن و صنایع معدنی ازجمله صنایعی است که می‌تواند در زمان کم رونقی بازار نفت، نقش‌آفرین باشد و بخشی از ارزهای موردنیاز دولت را برای کشور تأمین کند. امروز توانایی تأمین ورق‌های فولادی موردنیاز صنایع نفت و گاز و خودروسازی در کشور وجود دارد، به‌طوری‌که این بخش از نیاز داخلی که منجر به ارزبری هم می‌شده، به‌واسطۀ صنایع داخلی تأمین می شود.
 فولادگر:

کرونا آزمونی برای راستی آزمایی ادعای مسوولان درباره میزان اجرای دولت الکترونیک بود

می متالز - رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس دهم می گوید شیوع ویروس کرونا آزمون خوبی برای ارزیابی ادعای مسوولان درباره نحوه اجرای دولت الکترونیک بود.
 

آغاز واردات خودرو‌های ناوگان حمل و نقل با عمر ۳ سال

می‌متالز - وزیر راه و شهرسازی گفت: از امروز طرح واردات خودروهای ناوگان حمل و نقل با عمر سه سال اجرا می‌شود.
 

کاهش 13 درصدی تولید فولاد در جهان

می متالز - تولید فولاد از سوی 64 کشور تولید کننده این فلز در ماه آوریل سال جاری 13 درصد کاهش داشته است.
 

ایمنی در شبکه حمل و نقل سبز را چه چیز تهدید می‌کند؟

می متالز - یک هفته پس از هشدار مدیرعامل شرکت راه‌آهن نسبت به برخورد با مدیرانی که در منطقه آنها سوانح ریلی رخ دهد، قطار مسافری در محور همدان - مشهد از ریل خارج شد.
 

افزایش پیش‌بینی مازاد عرضه آلومینیوم به ۴ میلیون تن

می متالز - پیش از این، Fastmarkets در گزارش‌های پیشین خود اخطار داده بود که خط روند بلندمدت نمودارهای تکنیکالی آلومینیوم که از سال ۱۹۹۹ به مدت ۲۰ سال ادامه داشت، اکنون با بحران کروناویروس آسیب‌پذیر شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما