خبر
آهن و فولاد   محیط زیست   مواد   قراضه و بازیافت  
یک گام زیست محیطی مهم در تولیدات کک و مواد شیمیایی ذوب آهن اصفهان

ضایعاتی که با نگاه زیست محیطی، درآمد زا شدند

می متالز - ذوب آهن اصفهان با جلوگیری از خروج و دفن سالیانه 1500 تن ضایعات و تبدیل آن به محصول، گام بلند و موثری در راه حفظ و صیانت از محیط زیست برداشت که نتایج بسیار چشمگیری در منطقه دارد.

به گزارش می متالز، علیرضا رضوانیان مدیر تولیدات کک و مواد شیمیایی با ذکر مطلب فوق گفت: با همت همکاران توانستیم از خروج و دفن سالیانه حدود 1500 تن ضایعات جلوگیری کنیم که این امر با تغییر تکنولوژی و توان علمی کارخانه و شرکت هایی که این محصولات را می خرند صورت گرفت.

وی افزود: یکی از سنگین ترین ضایعات کک سازی که فوسی است بخشی از این ضایعات است که خوشبختانه با تعامل با پالایشگاه قطران تصفیه می شود و به محصول تبدیل می گردد که ضمن ایجاد درآمد برای شرکت، نقش مهم در کاهش آلایندگی دارد. 

مدیر تولیدات کک و مواد شیمیایی شرکت این موفقیت را به مدیرعامل و کارکنان شرکت تبریک گفت و افزود: امیدوارم این اقدام در کنار سایر فعالیت های مهم زیست محیطی ذوب آهن همچون تعویض درب های فلکسیبل، افکار عمومی را متقاعد سازد که حفظ محیط زیست امروز اولویت اصلی ذوب آهن اصفهان است و در این راه با وجود همه مشکلات، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد ورزید.

سید حبیب الله رضوی سرپرست واحد یک بازیابی مواد کک سازی در این خصوص گفت: در فرایند تولید کک، زغال سنگ پس از پخته شدن در کوره های کک سازی  و دانه بندی شدن جهت احیای سنگ آهن به کوره بلند ارسال می شود. گاز حاصل از این فرایند وارد واحد پالایش گاز شده و پس از تصفیه مقدماتی در سردکننده های گاز کک و الکتروفیلترها، جهت حذف آمونیاک وارد واحد سولفات آمونیوم می شود. در این واحد آمونیاک و اسید سولفوریک ضمن انجام فعل و انفعالات شیمیایی به سولفات آمونیوم تبدیل شده و به فروش می رسد. گاز کک پس از آن وارد واحد جذب و تقطیر بنزول شده و بنزول خام و نفتالین گاز استحصال می شود.

وی افزود: در هنگام جذب بنزول و نفتالین از گاز کک سایر هیدروکربن های قابل جذب در روغن جاذب نیز از گاز کک جدا شده و تحت عنوان محصول میانی ناشی از کک جداسازی می شود. میزان تولید سالیانه این محصول بالغ بر 300 تن می باشد. این محصول طی سالیان متمادی در حوضچه های تنگه جوزدان انبارش می شده است. یکی دیگر از میعانات گاز کک قطران و فوسی می باشد که قطران به عنوان محصول گران بها بفروش رفته ولی فوسی نیز که میزان تولید سالیانه آن حدود 400 تن می باشد در حوضچه های تنگه جوزدان نگهداری می شده است.

مهندس رضوی اظهار داشت: اخیرا در راستای حفظ و صیانت از محیط زیست و افزایش بهره وری شرکت، طی انجام اقدامات اصلاحی، فوسی قطران و محصول میانی ناشی از کک به محصول با ارزش تبدیل شده و به شرکت های مصرف کننده از جمله پالایشگاه قطران زغال سنگ فروخته شده است.

لازم به ذکر است پروژه های مشابهی در دست مطالعه و بررسی است تا با انجام اقدامات مشابه نسبت به کاهش حداکثری آلاینده های زیست محیطی اقدام گردد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 به یاد 286 شهید گلگون کفن شرکت ذوب آهن اصفهان صورت گرفت؛

اهداء کمک های ذوب آهن اصفهان به مبتلایان فقر ناشی از بیماری کرونا

می متالز - کمک های مومنانه ذوب آهن اصفهان جهت افرادی که به دلیل شیوع بیماری کرونا دچار مشکلات اقتصادی شده اند، در قالب 286 بسته معیشتی به یاد 286 شهید گلگون کفن این مجتمع عظیم صنعتی تقدیم خانواده این افراد شد.
 

رشد سالانه سودآوری فولادسازان بررسی شد/ سود 20 هزار میلیارد تومانی فولادسازان حاضر در بورس در سال 98

می متالز - براساس گزارش منتشر شده از سوی کامودیتی در سالی که گذشت بیشترین رشد سالانه سودآوری فولادسازان مربوط به فولاد هرمزگان با رشد 314 درصد می باشد. پس آن فولاد امیرکبیر کاشان با رشد 304 درصد و سپس فولاد کوری با رشد 249 درصد قرار دارند.
 

برترین های فولاد کشور در سال 98 را بشناسیم

می متالز - فولادسازان بزرگ ایران در سال 98 معرفی شدند و بر این اساس گروه فولاد مبارکه با تولید 9 میلیون و 126 هزار تن شمش فولاد، بزرگرین شرکت شناخت شد.
 معاون خرید شرکت ذوب آهن اصفهان از جلسه مهم و پر چالش قیمت گذاری گفت:

ذوب آهن با هر گونه افزایش قیمت سنگ آهن مخالف است/ اگرچه توافق عملیاتی حاصل نشده اما قدم مثبتی در جهت شفاف سازی منافع همه حلقه های زنجیره برداشته شد

می متالز - محمدجعفر صالحی، معاون خرید شرکت ذوب آهن اصفهان در خصوص جلسه تعیین نسبت‌های قیمتی زنجیره فولاد اظهار کرد: این نشست بنا به دعوت معاونت امور معدنی وزارت صمت با عنوان قیمت گذاری سنگ آهن و محصولات معدنی با حضور تولیدکنندگان مواد آهن دار شامل سنگ آهن، کنسانتره و گندله و همچنین تولیدکنندگان فولاد تشکیل شد.
 

اهداء کمک های مومنانه ذوب آهن اصفهان به یاد 286 شهید گلگون کفن این شرکت

می متالز - مراسم ارسال کمک های مومنانه ذوب آهن اصفهان جهت افرادی که به دلیل شیوع بیماری کرونا دچار مشکلات اقتصادی شده اند، در قالب 286 بسته معیشتی به یاد 286 شهید گلگون کفن این مجتمع عظیم صنعتی با حضور منصور یزدی زاده مدیرعامل این شرکت چهارشنبه 31 اردیبهشت ماه برگزار شد.
 مدیرعامل تاصیکو مطرح کرد:

روابط عمومی‌های شستا در بورسی شدن تامین اجتماعی کمک کنند

می متالز - مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین گفت: توان روابط عمومی شرکت ها در زمان مبارزه با ویروس کرونا و پوشش اخبار و گزارش های مجموعه اقدامات شرکت ها در زمینه های مختلف قابل تقدیر است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما