خبر
آهن و فولاد   محیط زیست   مواد   قراضه و بازیافت  
یک گام زیست محیطی مهم در تولیدات کک و مواد شیمیایی ذوب آهن اصفهان

ضایعاتی که با نگاه زیست محیطی، درآمد زا شدند

می متالز - ذوب آهن اصفهان با جلوگیری از خروج و دفن سالیانه 1500 تن ضایعات و تبدیل آن به محصول، گام بلند و موثری در راه حفظ و صیانت از محیط زیست برداشت که نتایج بسیار چشمگیری در منطقه دارد.

به گزارش می متالز، علیرضا رضوانیان مدیر تولیدات کک و مواد شیمیایی با ذکر مطلب فوق گفت: با همت همکاران توانستیم از خروج و دفن سالیانه حدود 1500 تن ضایعات جلوگیری کنیم که این امر با تغییر تکنولوژی و توان علمی کارخانه و شرکت هایی که این محصولات را می خرند صورت گرفت.

وی افزود: یکی از سنگین ترین ضایعات کک سازی که فوسی است بخشی از این ضایعات است که خوشبختانه با تعامل با پالایشگاه قطران تصفیه می شود و به محصول تبدیل می گردد که ضمن ایجاد درآمد برای شرکت، نقش مهم در کاهش آلایندگی دارد. 

مدیر تولیدات کک و مواد شیمیایی شرکت این موفقیت را به مدیرعامل و کارکنان شرکت تبریک گفت و افزود: امیدوارم این اقدام در کنار سایر فعالیت های مهم زیست محیطی ذوب آهن همچون تعویض درب های فلکسیبل، افکار عمومی را متقاعد سازد که حفظ محیط زیست امروز اولویت اصلی ذوب آهن اصفهان است و در این راه با وجود همه مشکلات، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد ورزید.

سید حبیب الله رضوی سرپرست واحد یک بازیابی مواد کک سازی در این خصوص گفت: در فرایند تولید کک، زغال سنگ پس از پخته شدن در کوره های کک سازی  و دانه بندی شدن جهت احیای سنگ آهن به کوره بلند ارسال می شود. گاز حاصل از این فرایند وارد واحد پالایش گاز شده و پس از تصفیه مقدماتی در سردکننده های گاز کک و الکتروفیلترها، جهت حذف آمونیاک وارد واحد سولفات آمونیوم می شود. در این واحد آمونیاک و اسید سولفوریک ضمن انجام فعل و انفعالات شیمیایی به سولفات آمونیوم تبدیل شده و به فروش می رسد. گاز کک پس از آن وارد واحد جذب و تقطیر بنزول شده و بنزول خام و نفتالین گاز استحصال می شود.

وی افزود: در هنگام جذب بنزول و نفتالین از گاز کک سایر هیدروکربن های قابل جذب در روغن جاذب نیز از گاز کک جدا شده و تحت عنوان محصول میانی ناشی از کک جداسازی می شود. میزان تولید سالیانه این محصول بالغ بر 300 تن می باشد. این محصول طی سالیان متمادی در حوضچه های تنگه جوزدان انبارش می شده است. یکی دیگر از میعانات گاز کک قطران و فوسی می باشد که قطران به عنوان محصول گران بها بفروش رفته ولی فوسی نیز که میزان تولید سالیانه آن حدود 400 تن می باشد در حوضچه های تنگه جوزدان نگهداری می شده است.

مهندس رضوی اظهار داشت: اخیرا در راستای حفظ و صیانت از محیط زیست و افزایش بهره وری شرکت، طی انجام اقدامات اصلاحی، فوسی قطران و محصول میانی ناشی از کک به محصول با ارزش تبدیل شده و به شرکت های مصرف کننده از جمله پالایشگاه قطران زغال سنگ فروخته شده است.

لازم به ذکر است پروژه های مشابهی در دست مطالعه و بررسی است تا با انجام اقدامات مشابه نسبت به کاهش حداکثری آلاینده های زیست محیطی اقدام گردد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 [ویدئو]

بی‌مهری به «شاهوار» پایان می‌یابد؟

می متالز - معدن بوکسیت آلومینای تاش واقع در کوه شاهوار شاهرود (در استان سمنان) این روزها نه‌تنها در این شهرستان بلکه در سطح ملی مطرح شده و به اعتقاد برخی کارشناسان با وجود اینکه فعالیت رسمی خود را از سال ۹۰ آغاز کرده، با تخریب محیط زیست باعث ایجاد مخاطرات بسیاری نه صرفاً برای مردم محلی تاش بلکه برای کل شاهرود شده است. البته اداره صمت استان نظر دیگری دارد و معتقد است تا جای ممکن، قواعد زیست‌محیطی رعایت شده اما نمی‌شود بخاطر این مسائل تمام فعالیت‌های معدنی را متوقف کرد.
 

لزوم کاهش میزان آلایندگی در کارخانه سیمان کارون مسجدسلیمان

می متالز - سرپرست اداره حفاظت محیط زیست مسجدسلیمان گفت: کاهش میزان آلایندگی در کارخانه سیمان کارون این شهرستان برای حفظ محیط زیست الزامی است.
 نقش:

۱۲ مرکز تحقیقاتی در دانشگاه آزاد نجف آباد فعالیت می‌کنند/ ارتباط مستقیم دانشجویان با صنعت ذوب آهن

می متالز - رئیس دانشگاه آزاد نجف آباد با اشاره به اینکه ارتباط مستمر و مستقیم با صنعت، یکی از رسالت‌های مهم این دانشگاه است، از فعالیت ۱۲ مرکز تحقیقاتی در این دانشگاه خبر داد.
 مهرداد تولائیان:

ذوب آهن اصفهان ماهانه ۵ هزار تن ریل تحویل می دهد

می متالز - معاون تولید شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: به طور متوسط در شش ماه گذشته هر ماه ۵ هزار تن ریل تحویل مشتری داده شده است و در حال حاضر تقاضا قابلیت افزایش تولید و تحویل ریل به مشتری وجود دارد و می توانیم در نیمه دوم سال تولید را به 10 هزار تن در ماه افزایش دهیم.
 

تامین علوفه برای سایت نگهداری حیات وحش شهر سلامی توسط مجتمع سنگ آهن سنگان

می متالز - به جهت همکاری با محیط زیست شهرستان و کمک به حیات وحش منطقه،مجتمع سنگ آهن سنگان نسبت به تهیه و ارسال 2/5 تن علوفه خشک برای سایت نگهداری حیات وحش شهر سلامی اقدام نمود.
 

فراخوان عمومی شناسایی تامین‌کنندگان کنسانتره زغال سنگ

مزب متالز - شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان در نظر دارد مقدار 50 تا 250 هزار تن کنسانتره زغال سنگ را جهت تزریق پودر زغال در کوره بلند را خریداری نماید.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما