خبر
آهن و فولاد   محیط زیست   مواد   قراضه و بازیافت  
یک گام زیست محیطی مهم در تولیدات کک و مواد شیمیایی ذوب آهن اصفهان

ضایعاتی که با نگاه زیست محیطی، درآمد زا شدند

می متالز - ذوب آهن اصفهان با جلوگیری از خروج و دفن سالیانه 1500 تن ضایعات و تبدیل آن به محصول ، گام بلند و موثری در راه حفظ و صیانت از محیط زیست برداشت که نتایج بسیار چشمگیری در منطقه دارد.

به گزارش می متالز، علیرضا رضوانیان مدیر تولیدات کک و مواد شیمیایی با ذکر مطلب فوق گفت: با همت همکاران توانستیم از خروج و دفن سالیانه حدود 1500 تن ضایعات جلوگیری کنیم که این امر با تغییر تکنولوژی و توان علمی کارخانه و شرکت هایی که این محصولات را می خرند صورت گرفت.

وی افزود: یکی از سنگین ترین ضایعات کک سازی که فوسی است بخشی از این ضایعات است که خوشبختانه با تعامل با پالایشگاه قطران تصفیه می شود و به محصول تبدیل می گردد که ضمن ایجاد درآمد برای شرکت، نقش مهم در کاهش آلایندگی دارد.

مدیر تولیدات کک و مواد شیمیایی شرکت این موفقیت را به مدیرعامل و کارکنان شرکت تبریک گفت و افزود: امیدوارم این اقدام در کنار سایر فعالیت های مهم زیست محیطی ذوب آهن همچون تعویض درب های فلکسیبل، افکار عمومی را متقاعد سازد که حفظ محیط زیست امروز اولویت اصلی ذوب آهن اصفهان است و در این راه با وجود همه مشکلات، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد ورزید.

مهندس سید حبیب الله رضوی سرپرست واحد یک بازیابی مواد کک سازی در این خصوص گفت: در فرآیند تولید کک، زغال سنگ پس از پخته شدن در کوره های کک سازی و دانه بندی شدن جهت احیای سنگ آهن به کوره بلند ارسال می شود. گاز حاصل از این فرآیند وارد واحد پالایش گاز شده و پس از تصفیه مقدماتی در سردکننده های گاز کک و الکتروفیلترها، جهت حذف آمونیاک وارد واحد سولفات آمونیوم می شود. در این واحد آمونیاک و اسید سولفوریک ضمن انجام فعل و انفعالات شیمیایی به سولفات آمونیوم تبدیل شده و به فروش می رسد. گاز کک پس از آن وارد واحد جذب و تقطیر بنزول شده و بنزول خام و نفتالین گاز استحصال می شود.

وی افزود: در هنگام جذب بنزول و نفتالین از گاز کک سایر هیدروکربن های قابل جذب در روغن جاذب نیز از گاز کک جدا شده و تحت عنوان محصول میانی ناشی از کک جداسازی می شود. میزان تولید سالیانه این محصول بالغ بر 300 تن می باشد. این محصول طی سالیان متمادی در حوضچه های تنگه جوزدان انبارش می شده است. یکی دیگر از میعانات گاز کک قطران و فوسی می باشد که قطران به عنوان محصول گران بها بفروش رفته ولی فوسی نیز که میزان تولید سالیانه آن حدود 400 تن می باشد در حوضچه های تنگه جوزدان نگهداری می شده است.

مهندس رضوی اظهار داشت: اخیرا در راستای حفظ و صیانت از محیط زیست و افزایش بهره وری شرکت، طی انجام اقدامات اصلاحی، فوسی قطران و محصول میانی ناشی از کک به محصول با ارزش تبدیل شده و به شرکت های مصرف کننده از جمله پالایشگاه قطران زغال سنگ فروخته شده است.

لازم به ذکر است پروژه های مشابهی در دست مطالعه و بررسی است تا با انجام اقدامات مشابه نسبت به کاهش حداکثری آلاینده های زیست محیطی اقدام گردد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 [ویدئو]

خروج تیرآهن از مسیر و پاسخ ذوب آهن اصفهان

می متالز - پخش کلیپ خروج تیرآهن از مسیر خود در نورد ذوب آهن، شائبه هایی مبنی بر خطای انسانی و یا ضعف تکنولوژی در این مجتمع عظیم صنعتی ایجاد کرد. کلیپ زیر به خوبی نشان می دهد که هیچ کدام از موارد فوق عامل آن حادثه معمولی نبوده و این مخاطرات در ذات صنعت فولاد است.
 

ذوب آهن اصفهان پیشگام منطقی‌سازی قیمت محصولات فولادی

می متالز - ذوب آهن اصفهان برای تنظیم بازار مصرف، جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و جلب رضایت مشتریان با هدف حمایت از حقوق مصرف کنندگان نهایی تاکنون مجموعه اقدام‌هایی را به کار گرفته است. این شرکت نهم خردادماه در اقدامی بی‌سابقه با ارسال نامه‌ای به همه کارگزاری‌ها و نهادهای نظارتی بخش ساختمانی، داوطلبانه قیمت پایه را حدود ۴۲۰تومان کاهش داد که انتظار می‌رود دیگر تولیدکنندگان فولاد کشور در این اقدام ملی مشارکت کنند.
 

مبلغ قرارداد «حتوکا» با «ذوب»

می متالز - حمل و نقل توکا از انعقاد قرارداد حمل و بارگیری با «ذوب» خبر داد.
 

«فولای»، «ذوب» فروخت

می متالز - فولاد آلیاژی یزد از فروش سهم ذوب آهن اصفهان خبر داد.
 

"حتوکا" برای "ذوب" بارگیری می‌کند

می متالز - شرکت حمل و نقل توکا و ذوب آهن اصفهان قرارداد امضا کردند.
 

با اصلاح روش‌های تنظیم بازار فولاد و همکاری فولادسازان، قیمت شمش کاهش یافت/ آثار مثبت تغییر سیاست دولت

می متالز - بنا به کسب اطلاع از منابع موثق، معاملات امروز (یازدهم خرداد) شمش فولادی در بورس کالا در مجموع با قیمت میانگین ۵۵۵۵ تومان به ازای هر کیلو انجام شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما