خبر
مواد معدنی   زمین شناسی   آلومینیوم  

معدن بوکسیت دشتی به مرحله اکتشاف عمومی رسید

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: معدن بوکسیت شهرستان دشتی این استان پس از طی مرحله پی جویی و شناسایی اکنون به مرحله اکتشاف عمومی رسید.

به گزارش می متالز، سید حسین حسینی افزود: این مرحله عملیات اکتشافی بر روی مناطق معدنی هدف شناسایی شده انجام و سپس کار وارد مرحله اکتشاف تفصیلی می‌شود تا با اثبات وجود پهنه معدنی شرایط به مرحله بهره‌برداری برسد.

وی بیان کرد: تهیه نقشه زمین شناسی و معدنی، نمونه گیری برای مطالعات پتروگرافی، حفر ترانشه و چاهک و گمانه انجام نمونه گیری سیستماتیک در امتداد آنها و تفسیر نتایج و ارائه گزارش از جمله مراحل اکتشاف عمومی است‌

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر یادآورشد: بوکسیت اکنون بویژه در بخش صنعت آلومینیوم سازی از نیازهای کشور است که این محصول در حاضر تنها در جاجرم تولید می‎شود و این واحد به تنهایی تامین کننده نیاز کشور نیست.

وی ادامه داد: در صورت رسیدن عملیات بهره‌برداری و فعال شدن واحد بوکسیت شهرستان دشتی که البته باتوجه به نظرمشاور و کارشناسان ایمیدرو؛ تاکنون آزمایش‌ها و نمونه‌برداری‌های انجام شده از نظر ذخیره و ظرفیت امیدبخش گزارش شده بخش قابل توجهی از بوکسیت موردنیاز آلومینیوم کشور تامین خواهد شد.

حسینی یادآورشد: چندی پیش نیز با حضور رئیس جمهوری آلومینیوم سازی لامرد استان فارس راه اندازی شد که به طور قطع توسعه فعالیت این واحد نیازمند تامین بوکسیت خواهد بود.

وی ادامه داد: با تحقق اکتشاف از عملیات معدنی بوکسیت حوزه معدن استان بوشهر تحول قابل توجهی را به خود خواهد دید.

تا پایان سال ۹۸ شمار پروانه های بهره‌برداری معادن معتبر در استان بوشهر ۲۳۹ واحد بوده که از این تعداد ۱۴۰ معدن فعال هستند و بیشترین تعداد معادن فعال به تعداد ۸۰ معدن از نوع مخلوط کوهی هستند.

میزان استخراج واقعی معدنی استان بوشهر درسال۹۸ به طور تقریبی ۱۲ میلیون تن  گزارش شده که عمده آنها شامل  انواع مواد معدنی نظیرسنگ گچ، سنگ لاشه، سنگ آهک، مخلوط کوهی و مارن است.

در سال ۹۸ حدود پنج میلیون تن موادمعدنی شامل گچ، سیمان و کلینکربه ارزش ۱۲۸ میلیون دلار از استان بوشهر صادر شده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

کشمکش‌ مردم و معدنکاران بر سر یک ثروت ملی/ آتش‌سوزی پر ابهام در عمارت تاریخی "شیرینه"

می متالز - فعالیت دوباره بهره‌برداران معادن در منطقه "بیرمی" استان بوشهر موجب نگرانی و نارضایتی‌ اهالی منطقه و فعالان محیط زیست شده است. به اعتقاد مردم منطقه حیات وحش، منبع آب شرب و همچنین عمارت تاریخی موجود در این کوه با فعالیت دوباره معدن سنگ مرمریت از بین خواهند رفت.
 واکاوی پروژه‌ای که رئیس جمهور افتتاح کرد:

آلومینیوم جنوب در مدار افتتاح نمایشی/ کوره‌هایی که حرارت ندارند

می متالز - بعد از گذشت حدود یک ماه از افتتاح چند پروژه توسط رئیس‌جمهور در استان فارس، حالا مشخص شده این افتتاحیه‌ها نمایشی بوده و کارخانه آلومینیوم به‌علت نقص در پروژه، نیمه‌تمام است.
 ۳ دهه از آغاز یک همکاری ناتمام گذشت؛

پروژه بوکسیت ایران در گینه، این بار با غریب‌پور

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو به‌تازگی در نشست با وزیر معادن و زمین‌شناسی گینه به یکی از معادن بوکسیت این کشور اشاره کرد که ایران نزدیک به 3 دهه پیش، سهام آن را خریداری کرده بود. پروژه‌ای که قرار بود طی آن با انتقال سالانه 4 میلیون تن بوکسیت از این معدن به ایران مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولید آلومینیوم کشور تامین شود. اتفاقی که هنوز رخ نداده و ایران همچنان بخش زیادی از مواد موردنیاز برای تولید آلومینیوم را وارد می‌کند. اتفاقی که به گفته کارشناسان برآمده از کم‌توجهی به صنعت آلومینیوم است.
 

روایت «شیرینه» و معدن سنگ مرمریت

می متالز - قصّه معدن مرمریت از سال ۹۷ شروع شد، هنگامی که برای یک بهره بردار معدن مجوزی تحت عنوان "معدن سنگ مرمریت دشتی" صادر شد که پس از آن حفاظت محیط زیست پیگیری های حقوقی و اداری نسبت به فعالیت این معدن اعتراض کرد.
 از زمان شروع بحران کرونا تاکنون؛

۹۸۲ فقره پرونده تخلف واحدهای صنفی در بوشهر تشکیل شد

می متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت بوشهر از تشکیل ۹۸۲ فقره پرونده تخلف واحدهای صنفی از زمان شروع بحران کرونا تاکنون به ارزش بیش از ۴۸ میلیارد ریال در استان خبر داد.
 مجیدی مدیر عامل شرکت آلومینیوم ایران؛

در سال جهش تولید ایرالکو ظرفیت تولیدی خود را افزایش خواهد داد

می متالز - 23 اردیبهشت ماه در تاریخ صنعت آلومینیوم کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما