خبر
سرب و روی  
صادرات کنسانتره سرب و روی خام‌فروشی است؟

آیا این عوارض غیرقانونی است؟

می متالز - یکی از موضوعاتی که سال گذشته در زمینه صادرات مواد معدنی مورد بحث و چانه‌زنی بود، عوارض بر صادرات مواد معدنی به منظور پیشگیری از خام‌فروشی بود. در این میان کنسانتره سرب و روی ابتدا با عوارض صادراتی ۲۰ درصد به تصویب وزارت صنعت، معدن و تجارت رسید و بعد با چانه‌های بسیار از سوی کسانی که در این حوزه مشغول به فعالیت بودند، این عوارض به ۱۲ درصد تقلیل یافت.

به گزارش می متالز، حسن حسینقلی رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران درباره وضع عوارضی که از سال گذشته بر صادرات کنستانتره سرب و روی وضع شده بود عنوان کرد: در شهریور ماه سال گذشته بود که معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به وضع عوارض غیرکارشناسی کرد. این تصمیم بدون کار کارشناسی‌ دقیق و مشورت با بخش خصوصی و کسانی که در این حوزه مشغول به کار هستند، گرفته شد.

حسینقلی در ادامه خاطرنشان کرد: در سال گذشته شورای هماهنگی سران برای پیشگیری از خام‌فروشی تصمیم به عوارض صادراتی برای مواد معدنی گرفتند، در میان این مواد معدنی برای کنسانتره سرب و روی که جزو مواد خام نیست نیز عوارض ۲۰درصد را بستند و مهلت این عوارض تا پایان سال ۹۸ بود. وزیر صنعت، معدن و تجارت (وقت) آقای رضا رحمانی در ماه شهریور ۹۸ یک نامه به گمرگ نوشتند و در آن نامه متذکر شدند تا پایان سال ۹۸ از مواد معدنی از جمله کنسانتره سرب و روی عوارض ۲۰ درصد گرفته شود.

وی در ادامه عنوان کرد: برای کاهش این عوارض با بخش‌های مختلف از جمله شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، جلسه برگزار کردیم، نامه‌نگاری کرده و اعترض خود را بیان داشتیم تا اینکه این عوارض ۲۰ درصدی را به ۱۲ درصد کاهش دادند. اما موضوع آن است که در نامه‌ای دومی که وزیر صنعت، معدن و تجارت برای کاهش عوارض به گمرک ابلاغ کردند، این کاهش عوارض را تا پایان سال ۹۸ قید نکردند و در سال جدید نیز همین میزان عوارض برای صادرات از ما گرفته می‌شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران در ادامه توضیح داد: این درحالی است که مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی از همان ابتدا این عوارض را برای تا پایان سال اعلام کرده بود. هم‌اکنون این عوارضی که گرفته می‌شود، غیرقانونی است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

مجوز فعالیت اولین مجتمع گردشگری معدنی استان زنجان صادر شد

می متالز - مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان زنجان از صدور مجوز فعالیت اولین مجتمع گردشگری معدنی استان زنجان خبر داد.
 

برنامه تولید 905 هزار تن ماده معدنی در انگوران/ برنامه های ویژه برای افزایش تولید و اکتشاف

می متالز - مدیر مجتمع سرب و روی انگوران اعلام کرد: برنامه تولید بخش روباز و زیرزمینی این معدن در سال جاری، 905 هزار تن ماده معدنی است.
 

ارتقای بهره‌وری، ثروت‌آفرین است

می متالز - بهره‌وری از مفاهیم علم اقتصاد و مدیریت است که رابطه‌ای را میان حجم و ارزش تولید برقرار می‌کند و استفاده موثر و بهینه از منابع موجود و امکانات را مورد توجه قرار می‌دهد.
 

وزارت صنعت در دوره جدید به نظرات تشکل‌ها بها دهد

می متالز - رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران گفت: در دوره جدید فعالیت وزارت صنعت انتظار می‌رود تشکل‌ها بیشتر در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند و این مهم ضمانت اجرایی را هم به دنبال دارد.
 

لزوم سرعت در انتقال پساب تصفیه شده به شرکت سرب و روی بهادران

می متالز - نشست شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان یزد به ریاست فرماندار یزد و حضور اعضای شورا با دستور جلسه بررسی مسائل زیست محیطی پیرامون تصفیه خانه فاضلاب یزد برگزار شد.
 

رشد فروش ۵۷درصدی شرکت ملی سرب و روی ایران

می متالز - درآمد‌های عملیاتی شرکت با رشد ۸۱ درصدی همراه بوده و به ۲.۸۰۰ میلیارد ریال رسیده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما