خبر
مس   ریخته گری   قراضه و بازیافت  
مدیرعامل بنگاه ریخته‌گری دویران:

میزان مس بازیافتی به نوع کوره و ضایعات بستگی دارد

می متالز - مدیرعامل بنگاه ریخته‌گری دویران گفت: میزان مس در انواع ضایعات با یکدیگر متفاوت است و در این میان، ضایعات سیم و کابل از خلوص و میزان بیشتری مس برخوردار هستند، البته نوع کوره و ماشین‌آلات نیز در جداسازی مقدار مس از ضایعات بی‌اثر نیست.

به گزارش می متالز، احمد دویران اظهار داشت: اولین اقدام در کارگاه ریخته‌گری خرید و تهیه ضایعات مسی همچون سرباره مس، مس ذوبی، زردبار، ضایعات سیم و کابل و خاک مس است که جهت جداسازی و ذوب وارد کوره می‌شوند. پس از جدا کردن مس خالص از ناخالصی‌ها، مس حاصل را درون قالب‌های مخصوص ریخته و شمش تولید می‌کنیم. شمش‌ها را در اختیار مجتمع مس سرچشمه قرار می‌دهیم و از آنجا بین صنایع مختلف توزیع شده و مورد استفاده تولیدکنندگان محصولات مسی قرار می‌گیرد. برخی از تجار و تولیدکنندگان نیز خود به صورت مستقیم اقدام به خرید مس جداسازی‌شده از ما می‌کنند که در ادامه آن‌ها نیز شمش تولیدی خود را به مجتمع مس سرچشمه می‌فروشند.

وی عنوان کرد: میزان ظرفیت تولید کارگاه ثابت نیست؛ چراکه مقدار مس موجود در انواع ضایعات و خاک با یکدیگر متفاوت است. در برخی ضایعات و خاک‌ها، 20 درصد و در برخی دیگر 10 درصد یا کمتر مس وجود دارد و چون این میزان مس غیر قابل پیش‌بینی است، در نتیجه میزان مواد اولیه و تولید کارگاه در ماه به طور دقیق قابل ارزیابی نیست.

مدیرعامل شرکت ریخته‌گری دویران اضافه کرد: انواع ضایعات مسی نیز از نظر کیفیت و خالصی درجه‌بندی‌های متفاوتی دارند. به عنوان مثال، سیم‌های مصرفی در دینام از نوع لاکی بوده و به دلیل لاکی که روی این سیم‌ها برای جلوگیری از اتصال برق قرار دارد، میزان مس کمتری حاصل می‌شود، اما در سیم و کابل‌های مسی، کابل به راحتی از هادی جدا می‌شود و مس به دست آمده، از خلوص بالایی برخوردار است. در بین تمام ضایعات، گل مس‌های کابل‌سازی‌ها بیشترین حجم مس را دارند که به طور متوسط 40 تا 50 درصد آن را مس تشکیل می‌دهد و مواد اولیه مطلوبی جهت تولید شمش محسوب می‌شود. 

دویران تصریح کرد: در کارگاه ریخته‌گری تنها نوع کوره از اهمیت خاصی برخوردار است. کوره‌ها به دو نوع دوار و القایی تقسیم می‌شوند، کوره‌های دوار در روش سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نسبت به کوره‌های القایی که مدرن‌تر هستند، در سرعت تولید و نوع مواد مذاب تولیدی تفاوت دارند. در کارگاه ریخته‌گری ما از کوره‌های دوار و زمینی جهت ذوب و جداسازی مس و ناخالصی استفاده می‌‌شود. قابل ذکر است که کوره‌های جدید مجهز به یک سیستم فیلتراسیون برای جلوگیری از آلایندگی عملیات جداسازی و به دام انداختن اکسید روی حاصل از ذوب ضایعات هستند.

وی بیان کرد: ضایعات مصرفی در کارگاه را از کارخانه‌های شیرآلات بهداشتی، تولیدی‌های برنج و برنز، شرکت‌های کابل‌سازی و برخی از کارخانه‌های محصولات مسی که در کرمان فعال هستند، تهیه می‌کنیم، البته برخی نیز ضایعات مسی را از کشورهایی مانند عراق و ترکیه وارد می‌کنند. در چند ماه اخیر، نوسانات شدید قیمتی، فعالیت تولیدی‌هایی همچون کارگاه ما را به شدت تحت تاثیر قرار داد و در این شرایط، با کمبود مواد اولیه روبه‌رو شدیم. در حال حاضر نیز اغلب بنگاه‌های ضایعاتی تعطیل شده‌اند و به دلیل رکود اقتصادی، کارخانه‌های شیرآلات بهداشتی و کابل‌سازی هم با مشکلات متعددی مواجه هستند. از طرفی، در تامین سوخت مصرفی کوره که نفت است نیز دچار مشکل شده‌ایم و به طور کلی وضعیت تولید در شرایط بدی قرار دارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر:

گام‌های اساسی در جهت بومی‌سازی محصولات مسی برداشته شده است/ افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

می متالز - تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند.
 

خلق رکورد های جدید در «ملی مس»

می متالز - شیوع ویروس کرونا فعالیت بسیاری از کارخانه‌ها و تولیدکنندگان داخلی و خارجی را تحت‌الشعاع قرار داده اما در این بین هستند شرکت هایی که با تمهیدات پیشگیرانه اجازه ندادند تا از میزان تولیداتشان کاسته شود.
 بررسی عملکرد فباهنر در اولین ماه 1399؛

رشد فروش محصولات نسبت به فروردین سال گذشته/ افت موقتی فعالیت در شرایط بحرانی امسال

می متالز - با نگاهی مختصر به آمار و ارقام حاصل از فعالیت شرکت صنایع مس شهید باهنر می‌توان دریافت که این شرکت نیز دستخوش رکود اقتصادی حاصل از ویروس جهانی کرونا شده است. شرکت فباهنر در فروردین ماه سال جاری نسبت به اسفند ماه سال 1398 کاهش درآمد داشته اما راندمان مطلوبی را نسبت به مدت ماه فروردین سال قبل از خود به نمایش گذاشته است.
 مدیرعامل شرکت صنایع مس خسروشاهی

افزایش قیمت‌ها، کیفیت محصولات مسی را کاهش داده است

می متالز - مدیرعامل شرکت صنایع مس خسروشاهی گفت: به دلیل گران شدن قیمت مس، برای تداوم تولید، برخی از تولیدکنندگان آلومینیوم را جایگزین مس کرده و یا در تهیه آلیاژها از سرب و روی بیشتری نسبت به مس استفاده می‌کنند و بسیاری از کابل‌ها و قطعات از شکل سنتی خارج شده‌اند و میزان مس مصرفی در آن‌ها کاهش یافته است.
 گزارشی از بازار ضایعات مسی:

بیشترین افت قیمت برای "برنج سفید بار"

می متالز - بازار ضایعات هفته اخیر نشان داد ضایعات برنج رزدبار بیشترین رشد و ضایعات برنج سفیدبار بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند.
 مدیرعامل شرکت ذوب و نورد شعبانی مطرح کرد:

تامین مواد اولیه و تکنولوژی، دو عامل موثر در تولید

می متالز - مدیرعامل شرکت ذوب و نورد شعبانی گفت: تولید با کیفیت به دو عامل تامین مواد اولیه و نوع تکنولوژی بستگی دارد که در شرایط فعلی کشور تامین هر دو مورد با معضل جدی مواجه شده است؛ اما به دلیل عرق به تولید و کشور به فعالیت خود ادامه می‌دهیم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما