خبر
بورس کالا   خودرو  

معاملات خودرو در بورس کالا + دو شرط

می متالز - معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: عرضه خودرو در بورس کالا تنها به دو شرط امکان دارد و موفق می‌شود؛ نخست عرضه به تعداد مناسب و مستمر باشد و دوم، عرضه‌ها بدون کنترل قیمتی انجام شود.

به گزارش می متالز، محتشمی پور درباره اظهار نظر رئیس قوه‌قضائیه که اعلام کرده بود، خودرو هم در بورس کالا عرضه شود، گفت: خودرو را می‌توان در بورس کالا عرضه کرد، اما این عرضه در بورس اگر قرار باشد همراه با کنترل قیمت باشد، فایده‌ای ندارد؛ البته قیمت را شفاف می‌کند.

اگر قرار بر کنترل قیمت خودرو باشد، بهتر است در خارج از بورس تعیین قیمت شود، چون قیمت دستوری در بورس رانت ایجاد می‌کند. مثلا قیمت خودرو در بورس ۴۰ میلیون و در بیرون ۱۰۰ میلیون می‌شود که این باعث ایجاد رانت خواهد شد.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: اولا باید توان تولید و عرضه مداوم خودرو از سوی خودروسازان مشخص باشد و کالایی که در بورس عرضه می‌شود، به انداز کافی باشد، مثلا اگر هزار واحد تقاضا وجود دارد، اما فقط ۲۰۰ واحد کالا در بورس ارائه شود، باعث بالا رفتن قیمت می‌شود و مشکلی در بازار وجود دارد مشکل عرضه مستمر است.

محتشمی‌پور افزود: البته عرضه خودرو در بورس باعث شفافیت می‌شود. وی در مورد اینکه اگر مدل خودروها تفاوت پیدا ‌کند، آیا به‌عنوان کالای همگن در نظر گرفته می‌شود، اظهار کرد: برای قیمت‌گذاری نیاز به کالای همگن است و عرضه نیز باید مناسب باشد و دستکاری در قیمت خودرو در بورس نباشد.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران در مورد اینکه در سال ۹۷ خودروی سراتو در بورس کالا ارائه شد، بیان کرد: در آن سال به دلیل اینکه عرضه محدود بود، متوقف شد. بنابراین اگر خودرو بخواهد وارد بورس شود، باید عرضه مداوم و مناسب باشد.

کد خبر: 105375
تاریخ: 1399/03/01 - 16:40
منبع: دنیای بورس

محتشمی پور  بورس کالا  قیمت خودرو 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 ثبت فروش ۸.۸۲۰ میلیارد ریالی این فولادساز بررسی شد:

افزایش نرخ ۲درصدی شمش "فخوز"

می متالز - در هفته گذشته معاملات بورس‌کالا، شاهد عرضه و معامله ۱۸۰ هزار تن شمش بلوم این شرکت بودیم. این عرضه با تقاضای سنگین ۳۷۱ هزار تنی همراه بود.
 نگاهی به رقابت مشتریان این پالایشگاه بندرنشین ثبت شد:

عرضه لوب‌کات "شبندر" عرضه‌ای پُر از خالی

می متالز - نتیجه رقابت قیمتی مشتریان نیز موجب رشد ۷.۳ درصدی قیمت فروش این محصول در مقایسه با هفته پیش از آن شد.
 

معامله چهار هزار تن شمش خالص آلومینیومی در بورس کالا

می متالز - امروز چهارشنبه 31 اردیبهشت ماه، دو هزار تن شمش آلومینیومی با خلوص 99.25 و دو هزار تن شمش آلومینیومی با خلوص 99.5 شرکت المهدی در بورس کالا معامله شد.
 مسوول بازرسی سازمان صنعت:

درج قیمت خودرو در نمایشگاه‌‌ها الزامی شد/ برخورد با متخلفان

می متالز - مسوول بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان ‌رضوی، از الزام نمایشگاه‌داران برای درج قیمت خودرو‌ها خبر داد و گفت: با متخلفان برخورد قانونی می‌‍شود.
 

بورس کالا نحوه عرضه محصولات پتروشیمی در هفته جاری را اعلام کرد

می متالز - مدیریت عملیات بازار شرکت بورس کالا نحوه عرضه محصولات پتروشیمی در هفته منتهی به ۱۶ خرداد ماه را اعلام کرد.
 

با اصلاح روش‌های تنظیم بازار فولاد و همکاری فولادسازان، قیمت شمش کاهش یافت/ آثار مثبت تغییر سیاست دولت

می متالز - بنا به کسب اطلاع از منابع موثق، معاملات امروز (یازدهم خرداد) شمش فولادی در بورس کالا در مجموع با قیمت میانگین ۵۵۵۵ تومان به ازای هر کیلو انجام شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما