خبر
فن آوری های نوین   عمران و معماری  

فناوری دماسنج دوفلزی در صنعت ساختمان

می متالز - بخش طراحی و معماری، در حال توسعه و گسترش مواد جدید و مهیج، به منظور کاهش انرژی مورد استفاده در یک ساختمان است. یکی از این متریال‌های جدید که در معماری برای رسیدن به هدف مذکور به کار گرفته شده، دماسنج دو فلزی (Thermo Bimetals) است.

به‌گزارش می متالز به‌ نقل از خانه دات کام، این ماده با موفقیت در بسیاری از دستگاه‌های سایه‌ بان در مقیاس کوچک بکار رفته است که بسته به نوع تنظیم قطعات، سایه‌بان را فراهم می‌کند یا بسته به تابش نور خورشید و گرما اجازه حرکت بیشتر هوا را می‌دهد. به‌عنوان مثال، همانطور که در عکس هم مشاهده می‌کنید، جایی که ساختار فلزی سایه انداخته، برآمدگی‌های کوچک استاتیک و منحنی که به سمت داخل است دیده می‌شود، که از حفظ گرما جلوگیری می‌کنند. در حقیقت، وقتی به ساختار نور مستقیم خورشید تابیده می‌شود منحنی‌ها به سمت بالا می‌روند تا هوا اجازه حرکت بیشتری پیدا کند و سازه خنک شود. به‌عبارت ساده‌تر زمانیکه هوا گرم می‌شود این فناوری باز می‌شود تا امکان ورود و خروج هوا وجود داشته باشد.

دماسنج دوفلزی چیست؟

خاصیت دوفلزی در طیف وسیعی از دستگاه‌های مکانیکی و برقی مورد استفاده قرار گرفته است. قدیمی‌ترین نوار دوفلزی بجامانده، توسط سازنده ساعت جان هریسون در اواسط قرن 18 ساخته شده است. هریسون که به عنوان مخترع دوفلزی شناخته شده، این فناوری را برای کرنومترهای دریایی خود ساخته بود.

دماسنج دوفلزی، از دو فلز مختلف تشکیل شده که روی یکدیگر قرار می‌گیرند و با تغییر درجه حرارت هوا، انحنای آنها تغییر می‌کند. به عبارت دیگر این سیستم به این شکل است که وقتی دما بالا می‌رود نوار خم می‌شود و زمانیکه دمای خاصی وجود نداشته باشد نوار هیچ تغییری نمی‌کند.

این فناوری همچنین توسط معماری به نام دوریس کیم سونگ در یک سیستم دیوار پویا در ساخت یک ساختمان به کار رفته است. این استاد معماری در این سازه خود نشان‌ داده که چطور می‌توان از «مواد هوشمند» برای ایجاد سیستم‌های خود مدیریتی در ساختمان‌ها استفاده کرد.

بر اساس اظهارت این معمار، یکی از کاربردهای با اهمیت این فناوری در ساختمان این است که ساختمان این اجازه را پیدا می‌کند تا برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، در مقابل نور خورشید واکنش نشان دهد و تنظیمات خود را در زمان‌های مختلف روز تغییر دهد.

سونگ تحت تأثیر تحصیلات کارشناسی خود در زیست‌شناسی، از سیستم‌های تنفسی ملخ‌ها هم برای ساخت این فناوری الهام گرفته تا بنایی را بسازد که بسته به زمان روز و موقعیت خورشید مجرای تهویه آن باز و بسته شود.

وی همچنین خاطر نشان کرده که یکی دیگر از مزیت‌های این سیستم این است که نیازی به مداخله انسانی ندارد و حتی در صورت قطع برق، آنها بی‌وقفه به کار خود ادامه می‌دهند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات، لوازم و مصالح ساختمانی

می متالز - بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات، لوازم و مصالح ساختمانی در تبریز برگزار می‌شود.
 

بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان مشهد

می متالز - بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان (معماری و عمران) مشهد برگزار می‌شود.
 

ادغام معماری و زیست‌شناسی

می متالز - با ادغام زیست‌شناسی و معماری می‌توان ترکیب شهرها را از نو ساخت و به زندگی طرحی تازه بخشید. همچنین لازم است که معماران و طراحان برای پیشرفت جوامع خود و پاسخگویی به نیازهای روزافزون، به طرح‌های نو بیندیشند.
 

تغییر تاریخ برگزاری دومین نمایشگاه و همایش نما (طراحی، اجرا، مصالح و صنایع وابسته)

می متالز - با توجه به اهمیت بحث نمای ساختمان‌ها در ایجاد سیما و منظر شهری مطلوب، یکی از مهمترین فعالیت‌های مجتمع رسانه‌ای راه ‌و ساختمان از سال 97 پیگیری رفع چالش‌ها و ضعف‌های مربوط به حوزه نما با همکاری و تعامل نهادها و دستگاه‌های ذیربط بوده است.
 

تلاش «آمود» برای احیای شهرها

می متالز - صنعت ساختمان و ساخت‌وساز از صنایع اصلی و اثرگذار در اقتصاد ملی است که در برهه‌هایی ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی را بر عهده داشت، اما این صنعت در حال حاضر با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو است.
 

شرط اتمام مسکن ملی در زمان مقرر

می متالز - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: دولت بخش زیادی از وظایف و مسوولیت خود را برای شروع طرح اقدام ملی مسکن انجام داده و از این به بعد سرعت اجرا و زمان تحویل واحدها، بستگی زیادی به آورده متقاضیان دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما