خبر
آب  

در روزهای اخیر ۳۰۰ میلی متر باران بارید، اختصاص ۳۰ درصد آب بیشتر به کشاورزان

می‌متالز - وزیر نیرو: در اولین روز از سومین ماه بهار شاهد بیش از ۳۰۰ میلی متر بارش هستیم که در مقایسه با ۵ سال اخیر چهارمین سال پر بارش کشور بوده است.

به گزارش می‌متالز، رضا اردکانیان وزیر نیرو در  آیین افتتاح  طرح های عمرانی استان سیستان و بلوچستان با حضور رئیس جمهور گفت: پویش الف_ب_ایران در استان‌های تهران، ایلام و مرکزی در سال ۹۹ و  اکنون در استان سیستان و بلوچستان اجرا شده است.

او ادامه داد: در اولین روز از سومین ماه بهار شاهد بارش بیش از ۳۰۰ میلی‌متر باران هستیم که در مقایسه با ۵ سال اخیر چهارمین سال پر بارش کشور را رقم زده است. سد‌ها به میزان قابل ملاحظه‌ای پر شده اند و حجم خالی برای کنترل سیلاب های احتمالی آماده است. وزارت نیرو در هماهنگی که با وزارت جهاد کشاورزی داشته، اعلام می کند  تا ۳۰ درصد بیش از میزان متوسط ‌می توانیم برای کشاورزی آب تامین کنیم.

اردکانیان افزود: در سفره‌های زیر زمینی ۵/۸  میلیارد کسری منابع آبی داشتیم که حدود یک میلیارد متر مربع  آن جبران شده است. همچنین از ۱۵۰ تالاب کشور ۴۰ تا ۱۰۰ درصد آبگیری شده اند.
وزیر نیرو با اشاره به میزان اراضی آبی تصریح کرد: از یک هزار و هفتصد میلیون اراضی کشاورزی حدود ۳۰۰ میلیون هکتار اراضی آبی است که غذای بیش از ۴۰ درصد جمعیت دنیا را تامین می‌کند. کشور ما اراضی آبی قابل ملاحظه ا‌ی دارد. ما پنجمین کشور در دنیا هستیم که بعد از چین، هند، ایالات متحده و پاکستان با ۸ میلیون و ۴۶۰ هزار اراضی آبی قرار داریم. در حالی که در دنیا برای هر هزار نفر ۴۰ هکتار اراضی آبی وجود دارد، در کشور ما این میزان برای هر ۱۰۰۰ نفر ۱۰ هکتار اراضی آبی است. ظرفیت‌های بالقوه آب و خاک در کشور ما و موقعیت و کنترل و مهار آب‌ها در وضعیت خوبی قرار داریم، که دو برابر متوسط جهانی است.

او ادامه داد: نه تنها برای جمعیت فعلی بلکه برای جمعیتی بیش از این هم می‌توانیم با اتخاذ روش‌های صحیح در آبیاری و الگو‌های مناسب در کشت، محصول خشک بیشتری را تدارک ببینیم.

وزیر نیرو با اشاره به شبکه‌های آبیاری زهکشی عنوان کرد: زهکشی روش صحیح استفاده در اراضی آبی است و ظرفیت که در کشور وجود دارد در مجموع بالغ بر دو میلیون و ۸۶۰ هزار هکتار است. اگر تمام شبکه‌های اصلی و فرعی خود را اجرایی کنیم، این سطح از اراضی آبی ما می‌توانند دارای شبکه‌های اصلی به لحاظ پایه آب در سد‌ها و موقعیت شان در ارتباط با رودخانه‌ها باشند.

اردکانیان گفت: در حال حاضر از این دو میلیون و ۸۶۰ هزار هکتار ظرفیت حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار دارای شبکه هستند. از نیمه سال ۹۲ تاکنون ۳۰۱ هزار هکتار شبکه اصلی اجرایی شده که تا پایان دولت دوازدهم به  بیش از ۳۰ هزار هکتار خواهیم رسید.

او تصریح کرد: در استان سیستان و بلوچستان که ۱۱ درصد از وسعت خاک ایران را به خود اختصاص داده است، مسئله اصلی فقط بحث نحوه کشاورزی و انتخاب الگوی کشت نیست. به دلیل شرایط طبیعی این منطقه باد‌های ۱۲۰ روزه و سیلاب‌های وسیع موضوع لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها و همکاری نزدیک با کشور همسایه در دریافت حق آب‌های قانونی از رودخانه هیرمند درسر فصل ماست.

بیش از ۳ میلیون مترمکعب لایروبی و رسوب‌برداری در رودخانه هیرمند


اردکانیان گفت: در استان سیستان و بلوچستان بیش از سه میلیون متر مکعب رسوب برداری داشتیم، توانستیم ظرفیت آب گذری رودخانه سیستان را از ۳۱۰۰ متر مکعب به ۳۶۰۰ متر مکعب در ثانیه افزایش دهیم. تمام سردهنه‌ها لایروبی شدند و ظرفیت آب گذری رودخانه‌ها در این مناطق ۴۵ درصد افزایش داشته است.

او  بیان کرد: در ارتباط با یکی از طرح ها‌ی مهمی که در استان سیستان و بلوچستان در خصوص شبکه‌های آبیاری زهکشی که موسوم به طرح ۴۶ هزار هکتاری است تامین آب این طرح بر عهده وزارت نیرو بوده  و امروز در قالب سه پروژه افتتاح می‌شود. ما وظیفه داشتیم ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب را به شکل تضمین شده فراهم کنیم.

کد خبر: 105433
تاریخ: 1399/03/01 - 20:28
منبع: www.ion.ir

آب  باران  کشاورزان  وزیر نیرو  رضا اردکانیان 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تولید کنسانتره در شرکت گهرروش سیرجان به مرز ۱۸میلیون تن رسید

می متالز - به گفته مدیرعامل شرکت گهرروش سیرجان با تلاش و همت مهندسین بومی خط تولید کنسانتره بازیابی هماتیت با تولید سالیانه یک میلیون تن راه اندازی شده و در نتیجه میزان تولیدی این ماده معدنی به مرز ۱۸میلیون تن رسید.
 

اولین عرضه اولیه نیروگاهی بنیاد را بشناسید

می متالز - رئیس بنیاد مستضعفان کشور گفت: همه نیروگاه‌های بنیاد در بورس عرضه می‌شوند.
 

موافقت رهبر انقلاب با اختصاص اعتبار به یک طرح آبی

می متالز - رهبر انقلاب با اختصاص ۵۰میلیون یورو برای آب و فاضلاب اهواز موافقت کرد.
 در دیدار مدیر و معاون روابط عمومی ذوب آهن اصفهان مطرح شد:

کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب در ذوب آهن

می متالز - مدیر روابط عمومی ذوب آهن اصفهان با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب در ذوب آهن اصفهان می‌گوید از وقتی که محصولات در بورس فروخته می شود شفافیت بیشتر است اما در شرایطی بسته به تصمیم‌های مدیریتی سقف قیمتی لحاظ می‌شود اما اقتصاددان و صنعتگران با محدودیت‌های قیمت‌گذاری مخالف هستند و معتقدند که موجب ایجاد رانت می‌شود.
 صالح آبادی اعلام کرد:

ارائه تسهیلات به صادرکنندگان با میانگین نرخ ۱۴ درصد در سال ۹۹

می متالز - مدیرعامل بانک توسعه صادرات از برنامه ریزی برای ارائه تسهیلات به صورت تلفیقی از منابع بانک و صندوق توسعه ملی با میانگین نرخ ۱۴ درصد به صادرکنندگان در سال ۹۹ خبر داد.
 

آغاز فصل ششم کاوش در معدن چهرآباد

می متالز - با حضور هیات آلمانی فصل جدید کاوش در بزرگترین معدن نمک جهان در زنجان آغاز می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما