خبر
مواد معدنی  

برنامه وزارت صمت برای راه‌اندازی ۲۵ واحد فرآوری مواد معدنی

می متالز - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جهش تولید با هدف جلوگیری از خام فروشی، راه‌اندازی ۲۵ واحد فرآوری مواد معدنی را هدفگذاری کرده‌ایم.

به گزارش می متالز، داریوش اسماعیلی در بازدید از مجتمع کربنات سدیم فیروزآباد، بخش معدن و صنایع معدنی را از بخش‌های مهم و دارای ظرفیت برای تحقق شعار جهش تولید در سال ۹۹ دانست و افزود: بر همین اساس، هدفگذاری افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی استخراج و بهره‌برداری و همچنین توسعه صنایع معدنی را در این سال در دستور کار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه 'بخش معدن می‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود' کاملا کارشناسی و فنی و راهگشا است و می‌کوشیم تا بخشی از نقدینگی موجود در جامعه جذب بخش معدن و صنایع معدنی شود تا شاهد رشد این حوزه باشیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: تولید در صورتی دوام خواهد آورد که مبنای آن صادرات باشد و برای صادرات هم رقبایی داریم که برای موفقیت در این عرصه باید واحدهای تحقیق و توسعه را در کنار واحدهای تولیدی خود داشته باشیم.
اسماعیلی اظهار داشت: با وجود نیروهای متخصص داخلی و ظرفیت‌های موجود، زمینه رشد کشور فراهم است.
او گفت: با توجه به این مهم که منابع معدنی تجدیدناپذیر هستند و باید برای آینده کشور حفظ شوند،  ضرورت دارد تا نحوه برداشت و استفاده از آنها مدیریت شود  و برنامه‌ریزی در این زمینه بر این مبناست که فرآیندهایی همچون استخراج و اکتشاف اصلاح شده و نظام‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌های جدید در بخش‌های مختلف معدن تدوین گردد.
وی، با اشاره به استراتژی و اولویت وزارت صمت در جلوگیری از خام فروشی افزود: فرآوری مواد معدنی سبب جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده، تولید و اشتغال بیشتر، رشد و توسعه ی صنایع پایین دستی، توسعه منطقه‌ای و جهش تولید خواهد شد.

 

فیروزآباد ۶۰ درصد کربنات سدیم کشور را تامین خواهد کرد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس هم گفت: مجتمع کربنات سدیم فیروزآباد توان تامین ۶۰ درصد کربنات سدیم کشور را خواهد داشت.
حمید رضا ایزدی افزود: این مجتمع با داشتن ۶ معدن سنگ آهک و نمک، به عنوان بزرگترین کارخانه کربنات سدیم کشور ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن کربنات را دارد که در صورت تکمیل، نیاز مصرفی کربنات سدیم کشور تامین و زمینه صادرات فراهم نیز خواهد شد.
بیشترین مصرف کربنات سدیم در صنایع شیشه‌سازی، بلور، صنایع بهداشتی و شوینده، آرایشی، بهداشتی و صنایع نساجی و دباغی، صنایع غذایی، صنایع کاغذ و صنایع شیمیایی است.
وی افزود: مجتمع کربنات سدیم شهرستان فیروزآباد که با اعتباری افزون بر یک هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان در حال ساخت است از پروژه‌های قابل افتتاح در سال ۹۹ است که با بهره‌برداری کامل و تامین آب مورد نیاز آن، برای سه هزار نفر به شکل مستقیم و غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، در خصوص راهکارهای تحقق جهش تولید در این استان نیز گفت: حمایت از تولیدات صادرات محور، برنامه‌ریزی و تشویق واحدهای صنعتی به تولید محصولات متنوع و برنامه‌ریزی و ایجاد شرایط برای افزایش ظرفیت و توسعه واحدهایی که محصولاتی با قابلیت رقابت‌پذیری داخلی و همچنین بازارهای صادراتی دارند و در حال حاضر نیمه فعال هستند از جمله برنامه‌های این سازمان برای تحقق شعار سال است.

شهرستان فیروزآباد در فاصله ۹۳ کیلومتری جنوب غرب شیراز قرار دارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 وزیر راه و شهرسازی:

قیمت فعلی مسکن بیشتر متاثر از بازارهای موازی است

می متالز - وزیر راه و شهرسازی گفت: قیمت فعلی مسکن بیشتر متاثر از بازارهای موازی است تا بحث عرضه و تقاضا.
 

افزایش ۳۵ درصدی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی

می متالز - معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: بهره‌برداری از ۱۶ طرح پتروشیمی در سال «جهش تولید» سبب افزایش ۳۵ درصدی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی کشور می‌شود.
 

بازخوانی مطالبات شما از وزارت صمت / همه‌چیز تحت تاثیر خودرو

می متالز - پیش‌فروشِ جاریِ خودروسازها، بهانه‌ی این گزارش «ذره‌بین» است. این بار نگاهی انداخته‌ایم به مهم‌ترین مطالبات شما از وزارت صنعت، معدن و تجارت.
 

دیدار سرپرست وزارت صمت با نایب رئیس مجلس شورای اسلامی

می متالز - علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه ۱۱ خردادماه با حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت دیدار و گفت و گو کرد.
 سخنگوی سازمان ایمیدرو:

رشد ۶۰ درصدی سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی

می متالز - سخنگوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: سال گذشته میزان سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی به ۳.۲ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با سال ۹۷ رشد ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد.
 سرپرست وزارت صنعت:

هدف‌گذاری امسال دستیابی به ۱۰.۵ میلیارد دلار صادرات معدنی

می متالز - سرپرست وزارت صنعت، معدن وتجارت گفت: امسال هدف‌گذاری صادرات محصولات معدنی دستیابی به ۱۰.۵ میلیارد دلار صادرات است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما