خبر
انرژی   آب  
در نشست اندیشکده انرژی اتاق کرمان مطرح شد

لزوم دغدغه‌سازی در حوزه انرژی برای ترویج مصرف بهینه

می‌متالز - در نشست اندیشکده انرژی اتاق کرمان با اشاره به سهم انرژی در تولید ناخالص داخلی و تفاوت فاحش میان نرخ فروش انرژی و ارزش واقعی آن، بر ضرورت دغدغه سازی در این حوزه برای ترویج مصرف بهینه تأکید شد.

به گزارش می‌متالز، رئیس اتاق کرمان گفت: اندیشکده انرژی اتاق کرمان می‌تواند مانند اندیشکده تدبیر آب ایران که در اتاق کرمان تشکیل و در سطح ملی فعال شد، در تصمیم‌گیری‌ها تأثیرگذار و به‌عنوان یک مرجع قابل‌اعتماد باشد.

سیدمهدی طبیب زاده در نشست اندیشکده انرژی اتاق کرمان افزود: انرژی و سهم آن در اقتصاد استان و زندگی مردم بسیار اهمیت دارد و با توجه به سهم انرژی در تولید ناخالص داخلی و به‌عنوان یکی از پیشران‌های اقتصادی استان، باید به آن توجه جدی داشت.

او ادامه داد: اتاق کرمان به‌عنوان مشاور سه قوه قصد دارد در اندیشکده انرژی با تجمیع سه رکن دولت، بخش خصوصی و دانشگاه موضوعات مهمی مانند افزایش بهره‌وری، توسعه بازار، مصرف بهینه و... را بررسی و با استفاده از دانش، تجربه و تخصص جمعی از فعالان این حوزه در استان، اندیشه‌ای را تولید و فعالیت کاملی را انجام دهد.

رئیس اتاق کرمان با تأکید بر اینکه اتلاف منابع در استان بسیار است، گفت: ارزش حامل‌های انرژی مصرفی با ارزش فروش آن‌ها بسیار تفاوت دارد که باید بتوان در اندیشکده انرژی از روش‌های ذخیره انرژی و استفاده از پتانسیل‌های استان تدابیری اتخاذ شود.

طبیب زاده افزود: باید بررسی شود که چگونه با حفظ سیاست‌های کلی کشور و بدون وارد شدن تنش به زندگی مردم، در حوزه مصرف بهینه و استفاده صحیح از آن اقدام کرد که در این رابطه از مجموعه‌ها و مراکز پژوهشی مرتبط نیز دعوت به همکاری می‌کنیم.

در ادامه این نشست دبیر اندیشکده تدبیر آب ایران گفت: برای موفق شدن در اندیشکده انرژی باید وضعیت موجود و وضعیت مطلوب را مشخص و سپس مسیری را برای رسیدن به هدف از ابتدا تا انتها تعریف کرد.

سیداحمد علوی افزود: معمولاً ناآگاهی بین دو وضعیت موجود و مطلوب و همچنین وجود نداشتن نسخه‌ای شفاف و روشن برای ورود به این‌گونه فعالیت‌ها، سردرگمی‌هایی را ایجاد می‌کند.

او با بیان اینکه فعالیت اندیشکده‌ها باید تولید بسته‌ها و محتواهای سیاستی باشد، تصریح کرد: در اندیشکده تدبیر آب ایران، سه کارگروه سیاست پژوهی، ظرفیت‌سازی و ارتباطات تشکیل شده و هر سه کارگروه، هدف تغییر در وضعیت موجود را دنبال می‌کنند.

علوی خاطرنشان کرد: اقتصاد استان کرمان می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های بخش انرژی به‌طور معجزه‌آسایی تغییر کند.

او با اشاره به اینکه ما با کمبود دانش، داده و خرد روبرو هستیم، افزود: اگر داده‌ها صحیح و قابل دفاع تهیه شود همه در برابر تغییر تسلیم خواهند شد و اکنون اندیشکده آب به‌عنوان مرجع مطمئنی برای مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، وزارتخانه‌های کشاورزی و نیرو و اتاق ایران است.

در ادامه این نشست عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه باهنر کرمان گفت: باید بخش خصوصی، دولت و دانشگاه را در حوزه انرژی دغدغه‌مند کرد که دغدغه سازی باید یکی از فعالیت‌های مهم اندیشکده انرژی مورد توجه قرار گیرد.

سید عبدالمجید جلائی، افزود: مطالعات انجام شده را باید یکجا و از موازی کاری جلوگیری کرد و شناخت از وضعیت موجود انرژی استان باید در اولویت فعالیت‌ها و دغدغه‌ها قرار گیرد.

او اظهار کرد: همچنین فرهنگ‌سازی در حوزه انرژی در بین مسئولان و مردم باید با جدیت انجام شود زیرا این مسئله از هزینه‌های جدی اقتصادی و اجتماعی جلوگیری می‌کند.

گفتنی است در این نشست جمعی از اساتید دانشگاه، فعالان بخش خصوصی و دولتی در حوزه انرژی به بیان نظرات و پیشنهاد‌های خود برای فعالیت هر چه‌بهتر اندیشکده انرژی پرداختند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بیست و چهارمین مراسم روز ملی صنعت و معدن

می متالز - بیست و چهارمین مراسم روز ملی صنعت و معدن با حضور معاون اول رئیس جمهور، سرپرست وزارت صنعت و برخی مسوولین کشوری و لشگری برگزار شد.
 مدیرعامل آبفای تهران خبر داد:

هشدار درخصوص مصرف ۴میلیون متر مکعبی آب در تهران

می متالز - به رغم بارندگی مناسب امسال که نسبت به سال گذشته ۱۷درصد افزایش نشان می دهد، بدلیل مصرف بسیار زیاد ۱میلیارد و ۱۳۸ میلیون متر مکعبی آب، رکورد مصرف در ۵۰ سال اخیر تهران شکسته شد.
 

۶۰ میلیارد تومان برای پروژه آزاد راه خرم‌آباد - بروجرد اختصاص یافت

می متالز - معاون وزیر راه و شهرسازی از اختصاص ۶۰ میلیارد تومان برای پروژه آزاد راه خرم آباد - بروجرد خبر داد.
 مدیرعامل سرمایه گذاری سیمان تامین اعلام کرد:

مهمترین سیاست "سیتا" و برنامه عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بورس

می متالز - مدیرعامل سرمایه گذاری سیمان تامین با اعلام اینکه حفظ منافع ۴.۵ میلیون سهامدار، مهمترین سیاست هلدینگ است گفت: سهام سیمان آبیک بعد از پذیرش در بورس بزودی عرضه اولیه خواهد شد.
 

آگهی مناقصه شرکت سیمان آبیک

می متالز - شرکت سیمان آبیک در نظر دارد خدمات کارخانه سیمان آبیک خود را بشرح جدول ذیل از طریق مناقصه سراسری به پیمانکار واجد شرایط واگذار نماید.
 

آذرآب چگونه یک ابر بدهکار شد

می متالز - آذرآب یکی از ابرشرکت‌های پس از انقلاب است که همچون هپکو قربانی خصوصی‌سازی غیراصولی شد و ظرف چند سال از عرش به فرش آمد تا جایی که رونق تولید در آن از بین رفت. افول تولید و اعتراضات کارگری خاطرات تلخی هستند که آذرآب سالهاست تجربه می کند و حالا آذرآب به ابربدهکاری در بین صنایع کشور تبدیل شده ‌است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما