خبر
آهن و فولاد   فن آوری های نوین  
دستاوردهای فرآیند بومی‌سازی در فولاد مبارکه؛

ساخت بیش از 100 هزار قطعه و تجهیز صنعت فولاد در داخل کشور

می متالز - با همکاری فولاد مبارکه و شرکت‌های دانش‌بنیان و سازندگان و تولیدکنندگان داخلی، از ابتدای سال 1381 تاکنون بیش از 100 هزار قطعه و تجهیز در داخل کشور بومی‌سازی شده است. نتیجۀ این فرآیند علاوه‌بر تأمین به‌موقع و پایدار و کیفی تجهیزات مورد نیاز این صنعت، صرفه‌جویی اقتصادی به میزان حدود 6 هزار و 304 میلیارد تومان بوده است.

به گزارش می متالز، فرآیند بومی‌سازی قطعات، تجهیزات و مواد مورد نیاز صنعت فولاد کشور روایتی است واقعی از کارستانی که با همت و حمایت فولاد مبارکه و خلاقیت شرکت‌های دانش‌بنیان و سازندۀ داخلی رقم خورده است. این روایت را از زبان مسیب فروغی رئیس بومی‌سازی فولاد مبارکه پی می‌گیریم.
فولاد مبارکه اصفهان به‌عنوان پیشتاز صنعت فولاد کشور، بومی‌سازی را از دوران ساخت و ابتدای بهره‌برداری شروع کرده، و از سال 1381 تاکنون به‌ صورت ساختار یافته و فرآیندی با رویکرد توسعه و بهبود مستمر، در قالب کارگروهی با مشارکت کلیۀ متخصصان نواحی تولیدی و پشتیبانی و شرکت‌های سازندۀ دانش‌بنیان، در جهت تأمین پایدار مواد، قطعات و تجهیزات موردنیاز خطوط تولید ادامه داده است.

 

نتایج نهادینه شدن فرآیند بومی‌سازی

 • در ابتدای شروع فعالیت بومی‌سازی با محدودیت‌هایی از قبیل نبود دفاتر فنی، دانش فنی ساخت قطعات و تجهیزات پیچیده، و تجهیزات کارگاهی برای ساخت در بـرخی از شـرکت‌های سازنده و دانش‌بنیان مواجه بودیم، اما در حال حاضر، با اقدامات حمایتی که در این حوزه صورت پذیرفته است، بیشتر سازندگان و شرکت‌های دانش‌بنیانی که با شرکت فولاد مبارکه همکاری می‌کنند دارای دفاتر فنی توانمند، همراه با کارگاه‌های ساخت و تجهیزات کافی متناسب با نیاز کارخانه‌های تولید فولاد هستند
 • ایجاد زمینه‌های انگیزش، رشد و توسعۀ بومی‌سازی در صنایع فولاد از طریق توانمندسازی سازندگان در حوزه‌های تخصصی مختلف
 • ارتقای دانش فنی و تخصصی کارشناسان این واحد و کارکنان مرتبط در نواحی تولیدی و پشتیبانی در داخل شرکت فولاد مبارکه
 • انتقال دانش و تجربۀ بومی‌سازی به سایر شرکت‌های گروه فولاد مبارکه و به اشتراک‌گذاری تجربیات بومی‌سازی با سایر صنایع فولادی و معدنی کشور
 • برای رفع موانع بومی‌سازی (عدم صرفۀ اقتصادی)، در نظر است به‌منظور ایجاد انگیزه جهت بومی‌سازی اقلام پیچیده و تحریمی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و سازندگان، جهت تجمیع نیازهای بومی‌سازی در سطح گروه فولاد مبارکه اقدام گردد
 • خودکفایی کشور در زمیـنۀ طراحی و ساخت مواد، قطعات و تجهیزات مورد نیاز خطوط تولید و عدم وابستگی به کشورهای خارجی به‌گونه‌ای که در حال حاضر بیش از 80 درصد از مواد، قطعات و تجهیزات موردنیاز خطوط تولید، ساخت داخل است
 • جلوگیری از خروج ارز و افزایش اشتغال داخلی
 • از ابتـدای سال 1381 تاکنون بیش از 100 هزار قطعه و تجهیز در داخل کشور به دست شرکت‌های دانش‌بنیان و سازندگان و تولیدکنندگان داخلی بومی‌سازی شده و نتیجۀ آن علاوه بر تأمین به‌موقع و پایدار و کیفی، صرفه‌جویی حدود 6 هزار و 304 میلیارد تومان بوده است

 

وظیفۀ سازمانی واحد بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات در شرکت فولاد مبارکه

ایجاد شرایط تأمین پایدار، اقتصادی، کیفی و به‌ موقع اقلام خرید خارج و تحریمی موردنیاز خطوط تولید از طریق فرآیند بومی‌سازی.

 

شاخص‌های عملکردی در راسـتـای وظیـفۀ سازمانی واحد بومی‌سازی

 1. تعداد درخواست‌های بومی‌سازی ارسالی از نواحی
 2. تعداد درخواست‌های بومی‌سازی اتمام‌ یافته
 3. کیفیت اقلام بومی‌سازی شده
 4. متوسط زمان بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات
 5. نسبت قیمت تمام‌شــدۀ مواد، قطعات و تجهیزات بومی‌سازی به قیمت خارجی

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نماینده مجلس:

تحقق جهش تولید مستلزم حمایت سرمایه و دانش است

می متالز - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت از سرمایه‌گذاران و توسعه دانش و فناوری دو بال اصلی تحقق جهش تولید در سال جاری هستند و همه باید برای فراهم کردن این شرایط دست به دست هم دهیم.
 

صنعت فولاد کره و مشکلات همزمان

می متالز - صنعت فولاد کره جنوبی در حال حاضر با دو مشکل بطور همزمان دست به گریبان است.
 مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس:

دستیابی به ظرفیت اسمی، هدف نخست صبا فولاد است

می متالز - مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس گفت: کمبود مواد اولیه، خرابی خط تولید، توقفات پیاپی، در سال‌های بهره‌برداری مانع از دستیابی شرکت برای رسیدن به ظرفیت اسمی شده‌اند اما در سال جاری با توجه به تمهیدات اندیشیده شده، قصد داریم به ظرفیت اسمی خود یعنی تولید 1.5 میلیون تن بریکت گرم دست یابیم.
 

فولاد، هفته‌ای پرالتهاب را پشت‌سر گذاشت

می متالز - در این گزارش، تحولات هفتگی صنعت فولاد کشور بررسی شده است. این گزارش به بررسی شرایط صنعت فولاد در دومین هفته تیرماه اختصاص دارد. استمرار ابطال معاملات شمش فولادی ازسوی بورس کالا بدترین خبری است که در هفته گذشته منتشر شد. این ابطال به‌زودی پیامدهای خود را در بازار فولاد نشان می‌دهد و به تشدید التهابات منجر می‌شود.
 مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان:

صنعت فولاد، پیشرو در حمایت از طبیعت

می متالز - صنایع، جزو منابع اصلی انتشار آلاینده‌های زیست‌ محیطی به‌شمار می‌روند، بنابراین توجه به رعایت شاخصه‌های حفاظت از محیط‌ زیست ازسوی صنایع اهمیت ویژه‌ای دارد. به‌ویژه که در دنیای کنونی صیانت از طبیعت اهمیت ویژه‌ای یافته است.
 

مشکلات این روزهای فولاد هند؛ کاهش تقاضا، مازاد تولید و کاهش قیمت

می متالز - صنعت فولاد هند این روزها از سه مشکل بزرگ بصورت همزمان رنج می برد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما