خبر
آهن و فولاد   ماشین آلات و تجهیزات متالورژی   فن آوری های نوین  
به همت معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری:

فناوری قابل رقابت با امریکا؛ صنایع با محصول دانش‌بنیان ایرانی فرآیند ذوب را انجام می‌دهد

می متالز - بومی‌سازی کوره‌های ذوب القایی فرکانس متوسط با ظرفیت ۶ تن یکی از دیگر پیشرفت‌های فناوران کشور در یک شرکت دانش بنیان است. پس از این موفقیت آنها در حال ساخت این کوره‌ها با ظرفیت دو برابری هستند. این کوره‌ها از نظر فناوری و کیفیت با نمونه‌های امریکایی در یک سطح قرار دارد.

به گزارش می متالز، متخصصان کشور در این شرکت دانش بنیان کوره‌های القایی با ظرفیت ۶ تن را برای رفع نیاز صنایع تولید می‌کنند که برای ذوب فلزات رنگین و پایه آهنی قابل استفاده است. در واقع ذوب هر ماده با دارا بودن قابلیت هادی الکتریسته در این کوره‌ها انجام می‌شود.

هوشنگ وحدت واسعی مدیر عامل شرکت دانش بنیان کوره‌های القایی دماوند گفت: کوره‌های القایی مدل‌های گوناگونی دارند که کوره‌های ذوب القایی یک مدل آن است که در حال حاضر کشور و صنایع مختلف به آن نیاز دارند. یکی از مزیت‌های کوره‌های ذوب القایی این است که برای محیط زیست آلودگی ایجاد نمی‌کنند. همچنین در این کوره‌ها دوده تولید شده نوعی محصول حساب می‌شود و در صنعت رنگ و آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد.

وی ادامه داد: فناوری ساخت این کوره‌ها پیشرفته و جزء فناوری‌های روز در دنیا است. ۲ هزار و ۵۰۰ نوع ماده اولیه در این کار دخالت دارد و ۹ فناوری مانند حوزه‌های الکترونیک، متالورژی، برق، مکانیک و دیجیتال  با همدیگر پیوند می‌خورند تا یک کوره تولید شود. در دنیا ۵۰ میلیون دلار قیمت این فناوری برآورد شده است.

وحدت واسعی همچنین گفت: این محصول دانش بنیان در صنایع گوناگون کاربرد دارد از ریخته گری تا خودرو و هواپیما و به طور کلی هیچ صنعت فلزی بدون نیاز به این کوره‌ها نیست. صنایع متنوعی این محصول را نصب کرده‌اند و در حال استفاده از آن هستند که می توان به گل گوهر سیرجان، فولاد مازندران و شرکت آی سی آی اصفهان اشاره کرد.

وی درباره بحث اشتغالزایی با این محصول دانش بنیان بیان کرد: نصب هر یک کوره برای ۸۰ تا ۱۲۰ نفر شغل به صورت مستقیم ایجاد می کند و اشتغالزایی برای ۳۰۰ تا ۴۰۰ فرد را غیر مستقیم به همراه دارد.

وحدت واسعی در ادامه افزود: روش مهندسی معکوس برای ساخت این محصول ممکن نیست و تحقیق و توسعه آن در کشور ۱۵ سال طول کشید و در نهایت توانستیم آن را با فناوری مشابه آنچه در امریکا تولید می‌شود بومی کنیم. اکنون قیمت هر کوره با ظرفیت ۶ تن در حدود ۴ تا ۴ و نیم میلیارد تومان است.

پیش از این کارخانه ها و صنایع از روش‌های سنتی برای گرمایش و ذوب استفاده می‌کردند که علاوه بر آلایندگی، اتلاف انرژی نیز داشت. اکنون با این فناوری و جایگزینی آن شاهد افزایش بهره‌وری و رساندن آلایندگی به صفر هستیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

هدفگذاری ۵۰۰ میلیون دلاری برای بومی‌سازی بخش معدن

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: برای امسال، ۵۰۰ میلیون دلار بومی‌سازی در بخش معدن و صنایع معدنی هدفگذاری شده است و ایمیدرو هم توجه و تمرکز خود را به حفظ منابع انسانی به عنوان با ارزش ترین منابع سازمانی معطوف کرده پس از آن حفظ ماشین آلات معدنی کشور مورد توجه قرار دارد.
 تقی‌پور:

بورس رنج دیگری را به رنج‌های مردم اضافه کرد

می متالز - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دولت مساله انحرافی پیش فروش نفت را بدون مجوز قانونی برای کاهش قیمت سهام مطرح کرد که ما امروز شاهد این هستیم که رنج دیگری به رنج‌های مردم اضافه شد.
 [ویدئو]

بومی‌سازی دستگاه گیربکس

می متالز - متخصصان شرکتی دانش‌بنیان، دستگاه گیربکس ۷۱۰ کیلووات نوار نقاله ناحیه آهن‌سازی فولاد مبارکه را بومی‌سازی کردند.
 مهدی زاده اعلام کرد:

حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایمینو

می متالز - مشاور عالی معاونت فناوری ریاست جمهوری در آیین افتتاح مرکز ایمینو گفت: برخی کشورها به سمت خام فروشی رفته اند. اما در ایران میبینیم که رهبر معظم انقلاب بر فاصله گرفتن از خام فروشی تاکید دارند؛ این مهم با کمک فناوری در بخش نفت و معدن محقق شده و می توان از خام فروشی جلوگیری کرد.
 سلیمانی از آخرین اقدامات شتابدهنده صدر فردا خبر داد:

بهره برداری از 2 طرح دانش بنیان تا پایان سال

می متالز - مدیرعامل تاصیکو گفت: تا پایان سال 1399، 2 طرح دانش بنیان شرکت شتاب دهنده صدر فردا به بهره برداری می رسند.
 

بهره برداری از ۲ طرح دانش بنیان تا پایان سال

می متالز - مدیرعامل تاصیکو گفت: تا پایان سال ۱۳۹۹، ۲ طرح دانش بنیان شرکت شتاب دهنده صدر فردا به بهره برداری می رسند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما