خبر
آهن و فولاد   ماشین آلات و تجهیزات متالورژی   فن آوری های نوین  
به همت معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری:

فناوری قابل رقابت با امریکا؛ صنایع با محصول دانش‌بنیان ایرانی فرآیند ذوب را انجام می‌دهد

می متالز - بومی‌سازی کوره‌های ذوب القایی فرکانس متوسط با ظرفیت ۶ تن یکی از دیگر پیشرفت‌های فناوران کشور در یک شرکت دانش بنیان است. پس از این موفقیت آنها در حال ساخت این کوره‌ها با ظرفیت دو برابری هستند. این کوره‌ها از نظر فناوری و کیفیت با نمونه‌های امریکایی در یک سطح قرار دارد.

به گزارش می متالز، متخصصان کشور در این شرکت دانش بنیان کوره‌های القایی با ظرفیت ۶ تن را برای رفع نیاز صنایع تولید می‌کنند که برای ذوب فلزات رنگین و پایه آهنی قابل استفاده است. در واقع ذوب هر ماده با دارا بودن قابلیت هادی الکتریسته در این کوره‌ها انجام می‌شود.

هوشنگ وحدت واسعی مدیر عامل شرکت دانش بنیان کوره‌های القایی دماوند گفت: کوره‌های القایی مدل‌های گوناگونی دارند که کوره‌های ذوب القایی یک مدل آن است که در حال حاضر کشور و صنایع مختلف به آن نیاز دارند. یکی از مزیت‌های کوره‌های ذوب القایی این است که برای محیط زیست آلودگی ایجاد نمی‌کنند. همچنین در این کوره‌ها دوده تولید شده نوعی محصول حساب می‌شود و در صنعت رنگ و آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد.

وی ادامه داد: فناوری ساخت این کوره‌ها پیشرفته و جزء فناوری‌های روز در دنیا است. ۲ هزار و ۵۰۰ نوع ماده اولیه در این کار دخالت دارد و ۹ فناوری مانند حوزه‌های الکترونیک، متالورژی، برق، مکانیک و دیجیتال  با همدیگر پیوند می‌خورند تا یک کوره تولید شود. در دنیا ۵۰ میلیون دلار قیمت این فناوری برآورد شده است.

وحدت واسعی همچنین گفت: این محصول دانش بنیان در صنایع گوناگون کاربرد دارد از ریخته گری تا خودرو و هواپیما و به طور کلی هیچ صنعت فلزی بدون نیاز به این کوره‌ها نیست. صنایع متنوعی این محصول را نصب کرده‌اند و در حال استفاده از آن هستند که می توان به گل گوهر سیرجان، فولاد مازندران و شرکت آی سی آی اصفهان اشاره کرد.

وی درباره بحث اشتغالزایی با این محصول دانش بنیان بیان کرد: نصب هر یک کوره برای ۸۰ تا ۱۲۰ نفر شغل به صورت مستقیم ایجاد می کند و اشتغالزایی برای ۳۰۰ تا ۴۰۰ فرد را غیر مستقیم به همراه دارد.

وحدت واسعی در ادامه افزود: روش مهندسی معکوس برای ساخت این محصول ممکن نیست و تحقیق و توسعه آن در کشور ۱۵ سال طول کشید و در نهایت توانستیم آن را با فناوری مشابه آنچه در امریکا تولید می‌شود بومی کنیم. اکنون قیمت هر کوره با ظرفیت ۶ تن در حدود ۴ تا ۴ و نیم میلیارد تومان است.

پیش از این کارخانه ها و صنایع از روش‌های سنتی برای گرمایش و ذوب استفاده می‌کردند که علاوه بر آلایندگی، اتلاف انرژی نیز داشت. اکنون با این فناوری و جایگزینی آن شاهد افزایش بهره‌وری و رساندن آلایندگی به صفر هستیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

۱۴۰ هزار میلیارد تومان در صنعت کشور سرمایه‌گذاری شد

می متالز - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از سرمایه‌گذاری ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی این وزارتخانه در صنعت کشور در هشت ماه امسال خبر داد و گفت: شاهد رشد بالایی در این زمینه بودیم.
 رئیس پارک علم و فناوری البرز خبر داد:

برنامه ریزی برای افزایش ۵۰ برابری صادرات از پارک علم و فناوری البرز

می متالز - رئیس پارک علم و فناوری البرز با بیان اینکه صادرات محصولات دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز چند برابر می شود،گفت: برنامه ما این است که صادرات محصولات دانش بنیان و فناور این پارک با همکاری گمرک و راه اندازی نخستین دفتر گمرک تخصصی در پارک به ۵۰ برابر کنونی افزایش یابد.
 رئیس جمهور با قدردانی از تلاش های گسترده برای ساخت واکسن ایرانی کرونا:

هدف دولت تهیه، تامین و ساخت یک واکسن مطمئن است/ تامین سلامت مردم اولویت اول دولت است/ تاکید بر حمایت دولت از همه دانشمندان فعال در زمینه تولید واکسن

می متالز - رئیس جمهور با قدردانی از تلاش های گسترده شرکت های دانش بنیان و تمامی مراکز و سازمان ها از جمله ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای ساخت واکسن ایرانی کرونا، تصریح کرد که هدف دولت تهیه، تامین و ساخت واکسن مطمئن است و از همین رو مصمم به حمایت از شرکت های دانش بنیان و تمامی مراکزی است که سعی در تولید و خرید واکسن کرونا دارند.
 [ویدئو]

ذوب شدن تحریم ها در کارخانه فولاد کوار

می متالز - یک شرکت دانش بنیان در شیراز موفق به ساخت قطعه حساس تخلیه دیگ مذاب در کارخانه فولاد پاسارگاد کوار شد.
 سرپرست مرکز شتابدهی صادرات:

ارتقای زیرساخت‌های قانونی کسب‌وکارهای دانش بنیان را دنبال می‌کنیم

می متالز - رفع خلاء های قانونی در حوزه کسب‌وکارهای دانش بنیان و استفاده از ظرفیت گروه‌های دوستی و پارلمانی برای صادرات گسترده‌تر محصولات دانش بنیان در نشست سرپرست مرکز شتابدهی صادرات ایران با مشاور امور بین‌الملل نایب‌رئیس اول مجلس مورد تأکید قرار گرفت.
 

ایران عضو باشگاه سازندگان فیلتر دوار صنایع پتروشیمی شد

می متالز - در سال جهش تولید، با حمایت شرکت پتروشیمی شهید تندگویان از شرکت‌های دانش بنیان ایرانی، قطعه «آر.وی.اف» یا فیلتر دوار تحت خلاء کارخانه CTA1 این زنجیره تولید محصولات «پلی‌اتیلن ترفتالات» صنعت پتروشیمی طراحی و نصب شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما