خبر
شهرسازی  

فاتحه شهرسازی با خرید تخلف

می متالز - حسین ایمانی جاجرمی- هدف از تأسیس شهرداری یا بلدیه در اولین قانونی که صد و سیزده سال پیش به تصویب رسید حفظ منافع شهر و تأمین نیازهای شهروندان با مشارکت خود آنان بود. چنین هدفی قابل تغییر نیست و تمامی نهادهای مدیریت شهری در سراسر جهان برای رسیدن به آن می‌کوشند. در هیچ متن قانونی گفته نشده که شهرداری سازمانی برای کسب درآمد است و می‌تواند با تخلف فروشی یا قانون فروشی به تأمین نیازهای مالی خود اقدام کند.

به‌ گزارش می متالز به‌ نقل از ساخت یاب، سیاستی که از دهه‌ی هفتاد باعنوان تراکم‌ فروشی شروع شد و مدیریت شهری را از سازمانی عمومی بدل به شهرفروشی ورشکسته کرد آثار نامبارک خود را بر گوشه و کنار شهر تهران برجا گذاشته است و آن‌چنان آش شوری شده که همه مزه آن را چشیده‌اند. رأی چشمگیری که مردم در سال ۱۳۹۶ به جریان اصلاح‌طلبان دادند و آنها را پس از چهارده سال دوری از سکانداری مدیریت شهری، یکراست و بدون کم و کاست به خیابان بهشت فرستادند برخاسته از اعتراضاتی بود که طی سال‌های گذشته نسبت به سیاست‌های نامطلوب اداره شهر شکل گرفته بود و انتظار می‌رفت که بساط چنین سیاست‌هایی جمع شود. مردم زمانه ما مشکلات و مسائل را می‌فهمند و اگر صداقتی از سوی مقامات درکار باشد، داوری آنها به‌طور معمول منصفانه است.

آنها انتظار دارند که شهر با کمترین هزینه و بهترین کیفیت اداره شود. این بر عهده مدیران و کارکنان مدیریت شهری است که راه‌حل‌هایی منطقی و بهینه برای این خواسته پیدا کنند. تداوم سیاست‌های قبلی مبنی بر کسب درآمد از تخلف یعنی اعلام رسمی شکست تمامی وعده‌های انتخاباتی تیم اصلاح طلبان و پایانی تلخ بر گفتمان تهران شهری برای همه. البته ممکن است طراحان مصوبه اخیر شورای شهر تهران با عنوان چارچوب اختیارات و وظایف کمیسیون‌های داخلی مناطق واقعا به‌دنبال چنین هدفی نبوده‌اند اما مسأله این است که همه ما می‌دانیم در یک کمیسیون چهار نفره بدون نظارت مردم و نمایندگان قوای مجریه و قضائیه، معمولاً آنچه نادیده گرفته می‌شود منافع شهر است.

واقعیت خیلی ساده است، شهرداری نیازمند پول است و سازنده متخلف هم به‌‌دنبال کسب سود، پس توافق بر سر تبدیل تخلف به پول خیلی زود حاصل می‌شود. چنین وضعیتی موجب تشدید نارضایتی و ناامیدی بیشتر خواهد شد. تخلف را باید مجازات کرد و تقلیل آن به پرداخت پول به معنی خواندن فاتحه برای تمامی نظامات شهری و اصول شهرسازی است. فلسفه ماده ۱۰۰ شهرداری هم جز این نیست که هزینه تخلف را آن چنان سنگین کند که اصولاً کسی حتی جرأت فکر کردن به آن را نداشته باشد نه اینکه با گرفتن پول در قبال تخلف، بی‌انضباطی را نهادینه کنیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 عضو هیأت رئیسه مجلس مطرح کرد:

نمایندگان به دنبال طرح سوال از وزیر راه و شهرسازی/اوضاع منازل اجاره‌ای بحرانی‌تر شده است

می متالز - دهنوی خطاب به دولتمردان گفت: چرا عمل به قانون دریافت مالیات از خانه‌های خالی را ۵ سال به پشت گوش انداختید تا شاهد افزایش نرخ اجاره بها و هرج و مرج در این بازار باشیم؟
 با حضور سرپرست وزارت صمت؛

امضای تفاهم‌نامه مشارکت در سرمایه گذاری خط دوم حمل‌ونقل ریلی سنگان - بافق

می متالز - مراسم تبادل تفاهم نامه مشارکت و سرمایه گذاری احداث خط دوم ریلی سنگان - تربت حیدریه - جندق - بافق با حضور سرپرست وزارت صمت، وزیر راه و شهرسازی، رییس هیات عامل ایمیدرو و مدیرعامل گروه فولادمبارکه برگزار شد.
 وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد:

سرمایه‌گذاری ۸۰۰۰ میلیارد تومانی برای راه‌اندازی خط دوم راه‌آهن سنگان - بافق/ نیازی به پرداخت اقساط تسهیلات ودیعه مسکن نیست/ مبلغ وام مستاجران پایان تیرماه مشخص می‌شود

می متالز - درجمع وزیر راه و شهرسازی از سرمایه‌گذاری هشت هزار میلیارد تومانی برای راه‌اندازی خط دوم راه‌آهن سنگان - بافق خبر داد.
 

افزایش ظرفیت حمل ریلی بار به 20 میلیون تن با تکمیل خط دوم راه‌آهن سنگان ـ بافق

می متالز - وزیر راه و شهرسازی گفت: با تکمیل خط دوم راه آهن سنگان ـ‌ تربت حیدریه ـ جندق ـ بافق در ظرفیت حمل ریلی به 20 میلیون تن افزایش می‌یابد.
 

سرمایه‌گذاری ۸۱۰۰ میلیارد تومانی کنسرسیوم داخلی در راه‌آهن/ خط دوم ریلی سنگان - تربت - جندق ساخته می‌شود

می متالز - معاون وزیر راه و شهرسازی از سرمایه‌گذاری ۸۱۰۰ میلیارد تومانی کنسرسیوم داخلی برای ساخت خط دوم راه‌آهن سنگان - تربت - جندق به طول ۷۷۸ کیلومتر خبر داد.
 در تفاهمنامه شرکت راه‌آهن با شهرداری تهران انجام شد

واگذاری بهره‌‌برداری از عرصه فوقانی تونل راه‌آهن تهران-تبریز به شهرداری تهران

می متالز - آیین انعقاد تفاهمنامه شرکت راه‌آهن با شهرداری تهران، سه‌شنبه دهم تیرماه با حضور وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل سازمان راه‌آهن و شهردار تهران برگزار شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما