خبر
مسکن و ساختمان   عمران و معماری  

تهیه شناسنامه فنی ساختمان چه تأثیری در ایمنی پایتخت دارد؟

می متالز - عضو هیأت‌ رئیسه شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید که با وجود گسل‌های متعدد در پایتخت، تهیه شناسنامه فنی ساختمان گام مهمی برای تامین ایمنی شهر محسوب می‌شود.

به‌ گزارش می متالز به‌ نقل از عصر ساختمان، زهرا نژادبهرام با اشاره به اینکه قانون هم بر این مسأله تأکید دارد، بیان کرد: شناسنامه فنی ساختمان فرصتی برای اطمینان خاطر از استاندارد بودن مصالح و مشخصات فنی ساختمان است.

وی با بیان اینکه از سال 1374 تاکنون موضوع شناسنامه فنی در دستور کار قرار گرفته، اضافه کرد:‌ تهیه شناسنامه ساختمان چند بار طی سال‌های 1386 و 1389 و از سال 1392 تا 1394 از سوی سازمان نظام مهندسی و شهرداری تهران به‌صورت موقت در دستور کار قرار گرفت اما کار با رأی دیوان اداری متوقف شد.

صدور شناسنامه برای یک هزار و 500 ساختمان پایتخت در مراحل پایانی قرار دارد

« نژادبهرام » با بیان اینکه برای املاک بالای 2 هزار متر درحال تهیه شناسنامه فنی هستیم، افزود:‌ حدود پنج هزار پلاک بالای 2 هزار متر برای دریافت شناسنامه فنی درخواست داده‌اند که از این تعداد صدور شناسنامه یک هزار و 500 ساختمان در مراحل پایانی قرار دارد و بقیه در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه تهیه شناسنامه فنی ساختمان می‌تواند به افزایش طول عمر ساختمان هم کمک کند، اظهار داشت: شورای پنجم با هدف ارتقای وضعیت ساختمان‌ها، موضوع شناسنامه فنی را به‌عنوان مسأله اساسی در جلسه با معاونت شهرسازی و نظام مهندسی ساختمان مطرح کرد و در نهایت به تهیه تفاهم‌نامه مشترک سه‌جانبه بین شهرداری، سازمان نظام مهندسی و شورای اسلامی شهر تهران منجر شد.

وی ادامه داد:‌ البته این تفاهم‌نامه در مرحله اولیه است و بر اساس آن کمیته پنج نفری تشکیل می‌شود و مسایل ساخت‌وساز و ایجاد ایمنی را مورد توجه قرار می‌دهد.

وی ابراز امیدواری کرد که با توجه به تأکیدی که شورا و شهرداری بر افزایش کیفیت ساخت‌وساز دارد، تهیه شناسنامه فنی به بهترین شکل انجام شود.

« نژادبهرام » عنوان کرد که با وجود گسل‌ها در سطح شهر، تهیه شناسنامه فنی می‌تواند بخشی از دغدغه شهروندان را مرتفع کند و گام بلندی برای ایمنی شهروندان و ساختمان‌ها باشد.

زلزله یکی از خطرهایی است که همواره تهران را تهدید می‌کند و گسل‌های شمال تهران، مشا و ری مهمترین گسل‌های شهر تهران به شمار می‌رود.

« گسل شمال تهران » بزرگ‌ترین گسل شهر است که در جنوب دامنه رشته‌کوه البرز و در شمال شهر تهران قرار دارد؛ این گسل از لشکرک (در شهرستان شمیرانات) و سوهانک آغاز شده و تا فرحزاد و حصارک و از آن‌جا به سمت غرب امتداد یافته است؛ این گسل در مسیر خود، نیاوران، تجریش، زعفرانیه، الهیه و فرمانیه و سعادت آباد را دربر می‌گیرد.

« گسل مشا » گسلی است طویل، اساسی و لرزه‌زا که در طول رشته کوه البرز و از شمال آن روی دامنه‌های جنوبی رانده شده است؛ گسل مشا در بالادست سد لتیان با گسل شمال تهران تلاقی دارد و به همین دلیل لغزش و فعالیت هر یک از دو گسل مشا یا شمال تهران، به حرکت گسل دیگر ختم می‌شود.

« گسل ری » هم از چند بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده و شهرستان ری را در برگرفته است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

سند هدیه چینی‌ها به شهرداری تهران/ دستگاه بی‌خطرسازی زباله به کجا می‌رود؟

می متالز - فردا دستگاه بی خطرسازی زباله بیمارستانی اهدایی کشور چین از گمرک ترخیص می شود. بارنامه این دستگاه به نام شهرداری تهران است اما گفته می شود این دستگاه قرار است به شهردیگری منتقل شود.
 

کار شهرداری ساخت موزه نیست

می متالز - عضو شورای اسلامی شهر تهران در واکنش به تبدیل کارخانه سیمان به موزه سیمان گفت: کار شهرداری ساخت موزه نیست.
 بر اساس تحقیقات پژوهشگر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور:

گسل مشاء پتانسیل ایجاد زمین لرزه‌های بزرگ را دارد

می متالز - بر پایه موقعیت رو مرکز زمین لرزه شب گذشته دماوند - استان تهران، این زمین لرزه با بزرگای 5.1 در پهنه شناخته شده گسله مشاء در شمال خاوری تهران به ثبت رسیده که پژوهش‌های گوناگون پیشین نیز گویای جنبایی و لرزه‌زایی آن است.
 بر اساس تحقیقات پژوهشگر لرزه زمین‌ساخت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور

گسل مشاء پتانسیل ایجاد زمینلرزه‌های بزرگ را دارد

می‌متالز - بر پایه موقعیت رومرکز زمینلرزه دماوند-استان تهران، این زمینلرزه با بزرگای 5.1 در پهنه شناخته شده گسله مشاء در شمال خاوری تهران به ثبت رسیده که پژوهش‌های گوناگون پیشین نیز گویای جنبایی و لرزه‌زایی آن است.
 

تحقیقات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور درباره گسل مشاء

می‌متالز - آخرین یافته‌های این سازمان در دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی- گروه لرزه زمین‌ساخت و زلزله‌شناسی نشان می‌دهد در جنوب پهنه گسله مشاء دو پهنه گسله دیگر به ترتیب پهنه گسله آراکوه در 5 تا 8 کیلومتری و کاجان در حدود 15 کیلومتری قرار گرفته که هر دو پتانسیل ایجاد زمین‌لرزه‌های متوسط و بزرگ را دارند
 

سهم صفر حمل و نقل عمومی از یارانه ۹۹

می متالز - رئیس شورای اسلامی شهر تهران از بی‌توجهی بودجه ملی به موضوع حمل و نقل شهر تهران و محیط زیست شهری انتقاد کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما