خبر
پالایشگاه   خودرو  
در سایه سکوت کارگروه تنظیم بازار

قیمت ماده ‌اولیه تولید روغن‌ موتور 70 درصد بالا رفت

می متالز - با ادامه‌دار شدن روند افزایشی قیمت لوب‌کات به‌عنوان خوراک اصلی تولید روغن‌پایه در پالایشگاه‌های روغن‌سازی،‌ قیمت تمام‌شده روغن‌پایه گروه یک ایران،‌ از ابتدای سال تاکنون 140 درصد افزایش یافت.

به گزارش می متالز، با ادامه‌دار شدن روند افزایشی قیمت لوب‌کات به‌عنوان خوراک اصلی تولید روغن‌پایه در پالایشگاه‌های روغن‌سازی،‌ قیمت تمام‌شده روغن‌پایه گروه یک ایران،‌ از ابتدای سال تاکنون 140 درصد افزایش یافت. به‌گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» پالایشگاه‌های نفتی در سایه سکوت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان،‌ ستاد تنظیم بازار و حتی پالایشگاه‌های روغن‌سازی دیروز برای سومین‌بار درسال جاری قیمت لوب‌کات (برش نفتی) را 13 درصد افزایش دادند. با این حساب قیمت این فراورده نفتی که به‌عنوان ماده‌اولیه تولید روغن‌پایه در چهار پالایشگاه روغن‌سازی کشور به‌کار می‌رود، از ابتدای سال جاری 71درصد افزایش یافته است. 
قیمت این ماده در بازه زمانی اول اردیبهشت‌ماه تا سوم خرداد 19 درصد گران شد و 14روز بعد یعنی هفدهم خردادماه به‌یک‌باره با شوکی 39.5 درصدی بازهم راه صعود را درپیش گرفت. روندی که فعالان صنعت‌روانکار حتی فکرش را هم نمی‌کردند؛ اما این بار در نخستین‌روز تیرماه تکرار شد و انواع لوب‌کات سبک و سنگین به‌طور متوسط بازهم 13 درصد گران شد. 
به‌گفته کارشناسان صنعت‌روانکارها،‌ از آنجا که برای تولید هریک کیلوگرم روغن‌پایه گروه یک به دو کیلوگرم لوب‌کات نیاز است،‌ با احتساب قیمت 4 هزار تومانی برای هرکیلو لوب‌کات، ‌قیمت تمام‌شده هرکیلوگرم روغن‌پایه گروه یک برای پالایشگاه‌داران نزدیک به 8 هزارتومان تمام خواهد شد و این یعنی رشد 140 درصدی هزینه‌های تولید انواع روانکار تنها از محل روغن‌پایه؛ ‌از ابتدای سال تاکنون. البته این جدای از هزینه‌های واردات پکیچ‌های ادتیو از خارج از کشور، ‌بسته‌بندی، ‌نیروی انسانی و حمل و نقل و ... است که به‌آرامی این صنعت را از چـــــــــهار شرکت بزرگ دولتی تا شرکت‌های خصــــــوصی به‌چالش می‌کشد.
 اگرچه در کیفیت محصولات شرکت‌های بزرگ پالایشگاهی حتی در سخت‌ترین شرایط خللی ایجاد نمی‌شود، اما به‌نظر می‌رسد با ادامه‌دار شدن این وضعیت از یک‌سو و تزریق قطره‌چکانی روغن‌پایه در بورس آن‌هم به‌میزان یک‌سوم نیاز بازار، ‌محصولات روغن‌سازان خصوصی باافت شدید کیفیت مواجه شود یا اینکه درنهایت بخش عمده‌ای از مجموعه‌های خرد در ایـــــن صنعت با بازار روانکارهای صنعتی و خودرویی خـــــداحافظی کنند. 
از سوی دیگر افزایش بی‌رویه قیمت خوراک پالایشگاه‌های روغن‌سازی، ‌ادامه رقابت آن‌ها در بازارهای خارجی و منطقه‌ای را به‌چالش خواهد کشید و سرانجام متوقف خواهد کرد. با این اتفاق، ارز حاصل از صادرات روغن‌پایه و روغن‌های موتوری و صنعتی نیز وارد چرخه پولی این صنعت و کشور نخواهد شد و با توقف صادرات روانکارها،‌ نظام ارزی و صنعت تولید روانکارها در کشور با چالشی بزرگ مواجه خواهد شد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیر پروژه رصد سیستمی فولاد وزارت صمت تاکید کرد:

مدیریت عرضه و تقاضای محصولات فولادی با ایجاد شفافیت در کل زنجیره تامین محصولات در دستور کار ویژه وزارت صمت/ همه زنجیره تامین مکلفند اطلاعات موجودی، تولید و فروش خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند

می متالز - مدیر پروژه رصد سیستمی فولاد در خصوص تنظیم بازار محصولات فولادی تاکید کرد: مدیریت عرضه و تقاضای محصولات فولادی از طریق ایجاد شفافیت در کل زنجیره تامین محصولات در دستور کار ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
 عضو انجمن نوردکاران:

عرضه شمش خارج از بورس تخلف است

می متالز - عضو انجمن نوردکاران گفت: تولیدکنندگان شمش اجازه فروش مستقیم و خارج از بورس را ندارند و طبق قوانین و دستورالعمل های سازمان حمایت و تعزیرات، هرگونه عرضه خارج از بورس تخلف محسوب می شود.
 با صدور حکمی از سوی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت

"مسوول شورای بازرگانی داخلی" و "دبیر کارگروه تنظیم بازار کشور" منصوب شد

می متالز - با صدور حکمی از سوی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت محمدرضا کلامی به عنوان مسوول شورای بازرگانی داخلی و دبیر کارگروه تنظیم بازار کشور منصوب شد.
 در سومین نشست شورای هماهنگی تشدید کنترل و نظارت بازار مصوب شد؛

تشکیل ۲۰ تیم برای گشت مشترک بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا در سطح استان تهران/ دسترسی دستگاه های نظارتی به سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبارها با هدف رصد دقیق بازار

می متالز - سومین نشست شورای هماهنگی تشدید کنترل و نظارت بازار با ریاست دبیر کارگروه تنظیم بازار و سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در محل اتاق اصناف تهران برگزار شد و مقرر گردید ۲۰ تیم بازرسی برای برگزاری گشت مشترک در سطح استان با اولویت کنترل و نظارت بر انبارها و مراکز نگهداری کالا تشکیل و فعال شوند.
 پس از حذف مواداولیه تولید لاستیک از لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی

تغییر 30 درصدی قیمت تایرهای داخلی تصویب و ابلاغ شد

می متالز - با تصویب کارگروه تنظیم بازار و براساس پیشنهاد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قیمت تایرهای تولید داخل 30 درصد افزایش یافت.
 

ضمانت‌نامه یک میلیارد ریالی واردات کالاهای اساسی حذف شد

می متالز - شرط پذیرش ضمانت‌نامه بانکی با حداقل مبلغ یک میلیارد ریال برای کالاهای اساسی، دارویی و تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و انواع بذرهای کشاورزی حذف شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما