خبر
آهن و فولاد   مصالح ساختمانی   بازار مسکن  
رئیس اتحادیه آهن:

گرانی مسکن ربطی به مصالح ساختمانی ندارد/ ۱۰ میلیون تن فولاد مازاد تولید داریم

می متالز - رستگار، رئیس اتحادیه آهن با بیان اینکه قیمت آهن نسبت به سایر کالاها رشد کمتری داشته است گفت: گرانی مسکن ربطی به گرانی مصالح ساختمانی ندارد و رشد قیمت مسکن نشات گرفته از سوداگری و بهم ریختگی سایر بازارها است.

به گزارش می متالز، رشد قیمت انواع مصالح ساختمانی از سال گذشته موجب شد تا برخی سازندگان و انبوه سازان مسکن بر طبل گرانی مسکن بکوبند. اما کارشناسان و فعالان بازار مسکن معتقد هستند که مصالح ساختمانی نمی تواند تا آن حد بر قیمت مسکن اثرگذار باشد.

برخی سازندگان مسکن بر این باور هستند که قیمت مصالح ساختمانی و آهن آلات بر قیمت تمام شده مسکن اثرگذار است و زمانی که بازار مصالح ساختمانی با یک رشد قیمت مواجه می شود قیمت تمام شده مسکن و در نهایت قیمت نهایی برای مصرف کننده رشد می کند.

حمید رضا رستگار رئیس اتحادیه آهن  در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت آهن و سایر نهاده های مربوط به فولاد در بازار افزایش یافته است؟ و اینکه آیا این رشد قیمت ها بر بازار مسکن اثرگذار خواهد بود؟ گفت: رشد قیمت مسکن ارتباطی با رشد قیمت آهن ندارد. نه اینکه رشد قیمت آهن بر قیمت تمام شده مسکن بی اثر است اما قطعا رشد قیمت مسکن به سایر عوامل اقتصادی و سایر بازارهای موازی مربوط است.

قیمت آهن آلات از سال گذشته تاکنون رشد کمتری نسبت به سایر کالاها داشته و به عبارتی این رشد قیمت به تناسب سایر کالاها کمتر بوده است

وی با تاکید بر اینکه سوداگری و بهم ریختگی بازار مسکن از دلایل رشد قیمت مسکن است ادامه داد: قیمت آهن آلات از سال گذشته تاکنون رشد کمتری نسبت به سایر کالاها داشته و به عبارتی این رشد قیمت به تناسب سایر کالاها کمتر بوده است. تولید آهن آلات در داخل کشور به خوبی انجام می شود و در این بخش کشور به خودکفایی کامل رسیده است پس بنابراین نمی توان با بهانه کاهش عرضه آهن آلات به رشد قیمت آهن اشاره کرد.

گرانی مسکن ارتباط مستقیمی با افزایش قیمت مصالح ساختمانی ندارد

رئیس اتحادیه آهن با تاکید بر اینکه گرانی مسکن ارتباط مستقیمی با افزایش قیمت مصالح ساختمانی ندارد اظهار داشت: قطعا وقتی بهای انواع مصالح ساختمانی و آهن آلات رشد می کند می توان گفت که تا حدودی بر قیمت تمام شده مسکن و هزینه ساخت تاثیرگذار است. اما اینکه بگوییم مصالح ساختمانی چون گران شده قیمت مسکن هم افزایش یافته است مقایسه درستی نیست.

رستگار تصریح کرد: این تحولاتی که در بازار مسکن رخ می دهد تنها منوط به تغییر و تحول بازار مسکن نیست و سایر بازارهای موازی و به خصوص سوداگری بر این بازار اثرگذار است. 

نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که تولید آهن و فولاد در کشور این روزها با مازاد تولید مواجه شده است

وی گفت: نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که تولید آهن و فولاد در کشور این روزها با مازاد تولید مواجه شده است. بازار فولاد یک بازار کنترل شده است و باید تاکید کرد که ما با گرانی فولاد مخالف هستیم و گرانی فولاد به صلاح هیچ قشری نمی تواند باشد.

رئیس اتحادیه آهن اضافه کرد: مصرف داخل فولاد باید متناسب با سایر کالاها عرضه شود چرا که فولاد در تمام صنایع ، کشاورزی و ساخت و ساز به کار می رود. 

وی با اشاره به اینکه از زمانی که آمریکا اعلام کرده است فولاد هم جزء کالاهای تحریمی قرار گرفت اظهار داشت: صادرات آهن و فولاد با این اقدامات مختل شده است اما ما همچنان صادرات خود را داریم و مشکلی از این بابت نیست. این ادامه صادرات به دلیل کیفیت مناسب و قیمت مناسب آهن آلات و فولاد تولیدی ایران است.

در حال حاضر ۱۰ میلیون تن مازاد تولید فولاد داریم چرا که نیاز کشور به فولاد در حال حاضر ۱۷ میلیون تن است اما ۲۷ میلیون تن تولید می شود

رستگار میزان تولید فولاد و آهن آلات در کشور را ۲۷ میلیون تن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۱۰ میلیون تن مازاد تولید فولاد داریم چرا که نیاز کشور به فولاد در حال حاضر ۱۷ میلیون تن است اما ۲۷ میلیون تن تولید می شود. 

وی ادامه داد: طبق برآوردهای صورت گرفته قرار است تولید فولاد کشور به ۳۰ میلیون تن برسد.

بازار آهن یکی از بزرگترین بازارهای صنعتی در دنیا می باشد که ایران سهم بزرگی در این بازار از آن خود کرده است اما نکته ای که این روزها تمام بازارها با آن بر اثر شیوع ویروس کرونا مواجه هستند این است که رکود انواع کسب و کارها بر تولید تمام واحدهای تولیدی اثرگذار بوده است. ایران با داشتن تولید ۲۷ میلیون تن فولاد در منطقه می تواند به یک قطب تولیدی تبدیل شود به شرط اینکه از واحدهای تولیدی به خوبی حمایت شود. 

استفاده از آهن و فرآورده های فولادی در ساخت و ساز این روزها به دلیل رشد قیمت با وسواس بیشتری انجام می شود و فعالان بازار مسکن و سازندگان بر این باور هستند که قیمت تمام شده مسکن ارتباط مستقیمی با مصالح ساختمانی و رشد قیمت آهن آلات دارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 محمود جامساز، اقتصاددان در انتقاد به تشکیل بورس مسکن مطرح کرد

نیاز مسکن به درمان، نه بورس جدید

می متالز - رشد فزاینده قیمت مسکن ظرف یک سال اخیر باعث نارضایتی گسترده بخش قابل‌توجهی از اقشار جامعه شده است.
 نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک اعلام کرد:

پیش‌بینی خروج سفته بازان از بازار مسکن و ثبات قیمت ها در نیمه دوم سال

می متالز - نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران پیش‌بینی کرد با تصویب و اجرای بسته‌های سیاستی دولت، بازار مسکن در نیمه دوم سال با رشد حداقلی و حتی ثبات همراه خواهد بود.
 علی‌پور خنکداری خبر داد:

اصلاح روش محاسبه حق کمیسیون مشاوران املاک؛ سود املاکی ها از قراردادها باید منطقی شود

می متالز - نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: قطعا این کمیسیون به موضوع اصلاح روش محاسبه حق کمیسیون مشاوران املاک ورود خواهد کرد تا با اصلاح روند کنونی، مشاوران به کاهش قیمتها در بازار ترغیب شوند.
 نجف زاده با تاکید بر تولید مسکن ارزان قیمت تأکید کرد:

نقش موثر اخذ مالیات مستمر بر اراضی و مساکن خالی در کنترل بازار

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت:برای کنترل بازار مسکن باید نسبت به اخذ مالیات بر مسکن های خالی و مالیات مستمر بر اراضی بایر اقدام شود.
 

نرخ اجاره مسکن پایین می‌آید

می متالز - یک کارشناس بازار مسکن گفت: با اخذ مالیات از خانه‌های خالی قیمت اجاره مسکن در تهران در کوتاه مدت با کاهش قابل توجهی مواجه می‌شود، اما این تاثیر بر قیمت مسکن ممکن است چند سال به طول بی انجامد.
 

آشفتگی بازار آهن و میلگرد دستاورد ناکارآمدی نظام توزیع

می متالز - شرایط نه‌چندان باثبات اقتصادی کشور و نبود امنیت سرمایه‌گذاری، انتظار وضعیت تورمی و افزایش نقدینگی در سطح جامعه، موجب هجوم سرمایه‌ به بازارهایی چون طلا، خودرو و بورس شده و بخشی از سرمایه‌های سرگردان نیز در سطح کوچک‌تر به بازار محصولات آهن و فولاد وارد و همین موضوع موجب رشد تقاضا در این بخش شده که طبیعتا افزایش قیمت آهن را به همراه داشته است. پس از گذشت چند روز از روند نزولی قیمت آهن آلات، مجددا نرخ اغلب محصولات از اوایل هفته پیش وارد مرحله افزایشی شد و این موضوع واکنش رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد را به همراه داشت و رشد تقاضا در بازار با وجود رکود ساخت‌وساز در کشور را غیرعادی دانسته بود. با حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد گفت‌وگو شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما