خبر
فلزات غیرآهنی   نفت  
بررسی بازار جهانی در هفته گذشته؛

تداوم صعود طلا و مس

می متالز - هفته‌ای که گذشت برای بازار جهانی با افت قیمت برای نفت و برخی فلزات همراه شد؛ به این ترتیب قیمت نفت برنت افتی معادل ۳ درصد را تجربه کرد و با دیگر به سطوح ۴۰ دلاری به ازای هر بشکه بازگشت.

به گزارش می متالز، این کاهش قیمت به دنبال افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در ایالات متحده و چین و رشد نگرانی‌ها حول افزایش تولید نفت در آمریکا با وجود بالا بودن موجودی نفت کاهش رخ داد. در این میان برآوردها نشان می‌دهد چشم‌انداز اقتصاد جهانی در بهترین حالت می‌تواند همانند ماه گذشته باشد. ضمن آنکه انتظار می‌رود شدت رکود نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی عمیق‌تر باشد.

در این میان انتظار می‌رود برخی از تولیدکنندگانی که اقدام به کاهش تولیدات خود کرده بودند و عامل حمایت از بهای نفت شده بودند، تا پایان ماه جولای تولیدات خود را از سر بگیرند. از دیگر تحولات بازار نفت در هفته گذشته اما کاهش یک واحدی تعداد دکل‌های نفتی با وجود افزایش موجودی ذخایر نفت آمریکا بود.

شاخص مدعیان بیکاری که در دوران شیوع کرونا، در مرکز توجهات سرمایه‌گذاران قرار دارد، ۱.۴۸ میلیون نفر افزایش پیدا کرد. اگرچه نسبت به آمار هفته گذشته کمتر بوده اما بیش از مقدار انتظاری ۱.۳ میلیون نفر است. این آمار نشان می‌دهد روند بهبود اقتصادی آمریکا، کند است. بر این اساس نوسان قیمت نفت خام در محدوده ۳۵ تا ۴۰ دلاری سناریوی محتمل کارشناسان بازار نفت است.

اما طلا به عنوان یک دارایی امن این هفته با رشد ۱.۶ درصدی همراه شد و در حال تلاش برای دستیابی به ۱۸۰۰ دلار در هر اونس است. قیمت قراردادهای آتی طلا تا محدوده ۱۷۹۶ دلار افزایش پیدا کرد که بیشترین مقدار طی ۷.۵ سال اخیر است. در این میان تمایلات ریسک‌گریزی در بازار جهانی، سبب حفظ روند صعودی طلا شده است  اما  همزمان افزایش ارزش دلار، مانعی بر سر راه این دارایی امن است.

نگرانی از شدت گرفتن موج دوم شیوع ویروس کووید ۱۹ با افزایش شمار مبتلایان در آمریکا از عوامل حمایتی در بازار طلا به شمار می‌رود. در ایالت تگزاس به رغم آغاز برنامه بازگشایی کسب و کارها، افزایش نگران کننده تعداد مبتلایان منجر به دستور فرماندار این ایالت برای توقف بخشی از روند بازگشایی شد. ادامه این نگرانی‌ها و افزایش مجدد تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ می‌تواند باعث اعمال مجدد قرنطینه و افزایش دوباره محدودیت‌های اجتماعی شود که آینده تقاضای بازار نفت را به شدت تهدید خواهد کرد. ضمن آنکه ذخایر طلا مؤسسه ای. پی. دی. آر گلدتراست نیز به عنوان بزرگترین صندوق با پشتوانه طلا درحال افزایش است.

در بازار مس نیز طی هفته گذشته شاهد رشد ۲.۲ درصدی قیمت بودیم. تحلیلگران مدعی‌اند روند صعودی قیمت مس ادامه خواهد یافت البته به شرطی که در کوتاه‌مدت با افزایش تقاضا مورد حمایت قرار گیرد. قیمت جهانی مس از اواسط ماه مارس و با کاهش میزان تولید این فلز در معادن و ثبات تقاضا در صنایع پایین دستی، عمدتا ناشی از شیوع کرونا روندی صعودی را آغاز کرده است.

«مازومدار» درباره تقاضای مس در آینده می‌گوید: با افزایش کاربرد روزمره وسایلی که در آن‌ها از مس استفاده می‌شود و کاهش نرخ تولید معادن بازار مس در ۵ سال آینده ممکن است مسیرهای مختلفی را طی کند. به این معنا که تقاضا در دراز مدت افزایش می‌یابد. با میل بیشتر مردم به استفاده از وسایل نقلیه برقی و میزان استفاده از مس در زیرساخت‌ها تقاضا رشد می‌کند.

 با چنین شرایطی ممکن است در ۳ تا ۵ سال آینده حجم تقاضا از عرضه پیشی‌ بگیرد. با این حال، او اضافه می‌کند شرکت‌های بزرگ معدن‌کار جهان مانند شرکت کودلکو شیلی و گلن‌کور بریتانیا با چالش‌هایی روبه‌رو هستند که می‌تواند روند تولید، توسعه و گسترش میزان فعالیت آن‌ها را آرام‌تر کند.

در نگاهی گذرا طی هفته‌ای که گذشته، آلومینیوم با رشد ۱.۹ درصدی به حدود ۱۶۰۰ دلار بر هر تن رسید. سرب نیز با افزایش بهای ۰.۳ درصدی همراه شد. روی اما افتی معادل ۱.۶ درصد را ثبت کرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 حسینی تشریح کرد:

سومین نشست کمیسیون عمران برای بررسی وضعیت بازار مسکن/رسیدگی به وضعیت تأمین اراضی و مشارکت بانک ها

می متالز - سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: در نشست امروز برخی از مسائل و محورهای مرتبط با حوزه مسکن مانند تأمین منابع مالی، تأمین زمین و تأمین مصالح ارزان قیمت رسیدگی شد.
 تدوین طرح برای سرعت بخشی به تکمیل سامانه املاک و اسکان:

خاندوزی:کسانی که اطلاعاتشان را در سامانه املاک و اسکان وارد نکنند؛ صاحبان خانه‌های خالی محسوب می‌شوند

می متالز - نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پیش نویس طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم توسط تعدادی از نمایندگان تدوین شده است، یکی از ویژگی های طرح، افزایش نرخ مالیات بر خانه های خالی است تا از این طریق، خانه های خالی از سکنه توسط مالکان به بازار تزریق شود.
 حسینی:

عدم اقناع اعضای کمیسیون عمران از برنامه های وزارت راه در حوزه مسکن

می متالز - سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: به نظر می رسد که با توجه به رویکرد فعلی دولت در حوزه تولید مسکن و مدیریت بازار، این اقدامات نمی تواند مشکل مسکن در کشور را حل کند، از این رو اعضای کمیسیون عمران در نشست امروز از برنامه های ارائه شده اقناع نشدند.
 اسلامی در نشست کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد:

اهتمام وزارت راه برای مسدودسازی تقاضاهای غیرمصرفی در بازار مسکن

می متالز - وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به برنامه‌ریزی وزارتخانه برای مدیریت بازار مسکن، گفت: یکی از برنامه های وزارتخانه، مسدودسازی تقاضاهای غیرمصرفی در بازار مسکن است، در شرایط کنونی التهابات بازار مسکن ریشه در عرضه و تقاضا ندارد بلکه تحت تأثیر بازارهای موازی همچون دلار و تورم است.
 رضایی کوچی مطرح کرد:

نشست ویژه کمیسیون عمران با حضور وزیر راه و شهرسازی/بررسی وضعیت بازار مسکن و راه کارهای رفع معضل

می متالز - رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: نشست امروز این کمیسیون با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی برگزار می شود.
 خاندوزی:

مقدمه کیفر سوداگران بازار مسکن تکمیل سامانه اطلاعاتی است

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نوشت: مقدمه حمایت نیازمندان یا کیفر سوداگران مسکن، شفافیت و تکمیل سامانه اطلاعات در بخش مسکن است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما