خبر
اقتصاد   صنعت  
معاون امور صنایع وزارت صمت در آستانه بیست و چهارمین سالروز ملی صنعت و معدن؛

افزایش تولید محصولات مرتبط با کرونا/ تحریک تقاضا و تکمیل ظرفیت خالی واحدهای تولیدی

می متالز - معاون امور صنایع وزارت صمت با بیان اینکه برای تحقق جهش تولید، نیازمند همراهی بخش خصوصی توانمند هستیم، بیان کرد: تولید محصولات مرتبط با درمان و پیشگیری از کرونا، نمود تعامل و همکاری ارکان دولت با بخش خصوصی بوده و رکوردهای درخشانی به ثبت رسیده است.

http://www.shatanews.ir//parameters/mimt/modules/cdk/upload/content/news/169449/d2dac3e8-5fb5-41c4-b1b9-4776fd62a72a.jpg

به گزارش می متالز، مهدی صادقی نیارکی ضمن گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن بیان کرد: سالی که به نام "جهش تولید" مزین شده است، می تواند منجر به دستاوردهای شگرفی در حوزه تعمیق و توسعه ساخت داخل، توسعه صادرات غیرنفتی، افزایش خوداتکایی و کاهش ارزبری، مدیریت منابع ارزی کشور، بهبود زیرساخت‌های فنی و مهندسی، رشد شرکت‌های دانش بنیان، توسعه شرکت‌های طراحی ساخت داخلی و مجموعه اقداماتی شود که کشور را در جهت افزایش استقلال همه جانبه صنعتی و تاب آوری و افزایش خوداتکایی صنعتی حرکت دهد.

وی تغییر مونتاژ کاری به نوآوری را یکی از رویکردهای امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و افزود: دستیابی به چرخه نوآوری و تجاری سازی محصولات صنعتی در دستور کار است و هر چقدر اتکای ما به ظرفیت های درونی کشور افزایش یابد، می توانیم از توان و پتانسیل های موجود در کشور برای افزایش تولید ناخالص ملی، تولید ثروت و ثروت آفرینی استفاده نماییم.

معاون امور صنایع وزارت صمت با بیان اینکه در این مسیر نیازمند همکاری و همراهی تشکل‌ها و نهاد های بخش خصوصی هستیم، گفت: باید به ظرفیت های درونی توجه بیشتری داشته باشیم و بخش خصوصی را مورد حمایت قرار دهیم و این بخش را برای ایفای نقش خود توانمند کنیم.

صادقی نیارکی با اشاره به برخی هماهنگی‌ها و همکاری های بخش خصوصی و دولت یادآوری کرد: نمود این تعامل و همکاری در تولید به موقع اقلام و کالاهای بهداشتی و درمانی مرتبط با کرونا اتفاق افتاد و در سال جهش تولید نیز هم افزایی میان ارکان دولت و بخش خصوصی و مشارکت فعالان اقتصادی در بکارگیری ظرفیتهای موجود می تواند منجر به افزایش کمیت و کیفیت تولید شود.

وی با اعلام اینکه اهداف مورد نظر برای تحقق جهش تولید ترسیم شده است، افزود: به عنوان نمونه در صنعت خودرو امسال برنامه تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو پیش روی داریم.

معاون امور صنایع وزارت صمت ادامه داد: در دو ماهه امسال در تولید لاستیک خودرو، تلویزیون، لباسشویی، نئوپان و بسیاری از اقلام کالایی (بیش از 15 قلم از تولیدات منتخب کالایی کشور)، افزایش تولید داشته ایم.

صادقی نیارکی اضافه کرد: در خودرو تا پایان 6 تیرماه، 13 درصد رشد تولید تجمعی به نسبت سال گذشته داشته ایم و در حوزه لوازم خانگی که جزو صنایع پیشران است موضوع تعمیق ساخت داخل را دنبال می کنیم و به صورت متوسط در این صنعت خودکفایی 60 درصدی داریم که برگزاری میزهای ساخت داخل در این حوزه در دستور کار است.

وی با بیان اینکه موضوع عرضه مستقیم محصولات لوازم خانگی را نیز دنبال می کنیم، گفت: بسیاری از قطعه سازان در صنعت لوازم خانگی مانند خودرو در حال فعالیت هستند و اگر افزایش کمی و کیفی تولید در این حوزه ها محقق شود تعدادی از صنایع به عنوان حلقه های پسین و پیشین این صنایع فعال می شود.

معاون امور صنایع وزارت صمت با بیان اینکه موضوع تحریک تقاضا و همچنین تکمیل ظرفیت های خالی واحدهای تولیدی را در دستور کار داریم، بیان کرد: این موضوعات نیازمند تامین منابع مالی و ارزی لازم است و باید موسسات مالی و بانکی در حوزه تامین نقدینگی با توجه به افزایش نهاده های تولید و افزایش تورم تولیدکننده بیش از پیش با بخش تولید و واحدهای تولیدی همراهی کنند.

صادقی نیارکی با یادآوری اینکه شرایط کشور به گونه ای است که آمادگی داریم بخش عمده ای از نیازهای کشور را از محل داخل تامین نماییم، افزود: همچنین قادر به تأمین بسیاری از نیازهای کشورهای اطراف و همسایه نیز از طریق صادرات هستیم.

وی گفت: بسیاری از مواد اولیه در کشور تولید می شود و در سالهای گذشته سرمایه گذاری های خوبی انجام شده است که این فعالیت ها باید به حلقه های نهایی محصول با ارزش افزوده بالاتر برای تامین نیاز داخل و صادرات تبدیل شوند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نماینده سبزوار، جوین و جغتای در مجلس:

رزم‌حسینی می‌تواند گره‌گشای مشکلات بخش صنعت، معدن و تجارت باشد

می متالز - نماینده سبزوار، جوین و جغتای در مجلس شورای اسلامی گفت: رزم‌حسینی خصوصیات مثبت فراوانی دارد و با توجه به سوابق درخشان، می‌تواند در این مقطع تاریخی، گره‌گشای مشکلات بخش صنعت، معدن و تجارت باشد.
 در سال جهش تولید:

افزایش تولید ایران خودرو ۵۰ درصدی شد

می متالز - گروه صنعتی ایران خودرو موفق شد تا تعداد تولید را از ابتدای امسال تا هفته نخست مهرماه، به میزان ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش دهد.
 

وزارت صمت جلو صدور بخشنامه‌های متعدد را می‌گیرد

می متالز - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تسهیل رویه‌ها و جلوگیری از صدور بخشنامه‌های متعدد و متناقض، در دستور کار وزارت صمت است.
 

همتی مصوبات نشست کالاهای انبار شده در بنادر کشور را تشریح کرد

می متالز - عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی در اینستاگرام درخصوص بازدید از گمرک بندر شهید رجایی در بندرعباس و بررسی بنادر کشور، تصمیم‌های اتخاذ شده درخصوص موضوع کالاهای انبار شده در گمرک این بندر و نیز سایر بنادر کشور را تشریح کرد.
 

ترخیص ۸میلیون تُن کالای رسوبی در گمرکات

می متالز - معاون فنی گمرک ایران گفت: مقرر شد بانک مرکزی در خصوص ۳ونیم میلیون تُن کالای اساسی که خرید اعتباری شده اند اعلامیه تامین ارز صادر کند و روند تخلیه بلافاصله آغاز شود.
 وزیر پیشنهادی صمت در جمع فعالان اقتصادی اولویت‌های خود را اعلام کرد

وعده رفع مداخله‌گری در بازار

می متالز - وزیر پیشنهادی وزارت صمت به رسم وزرای پیشنهادی قبلی، در اتاق بازرگانی و در جمع فعالان اقتصادی حضور یافت تا نه‌تنها برنامه‌های خود را به آنها اعلام کند، بلکه شنونده درخواست‌ها و مطالبات بخش خصوصی باشد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما