خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  

استخراج مواد معدنی در مهاباد حدود ۲.۵ برابر سال گذشته

می متالز - مسوول امور معادن مهاباد گفت: ۱۳۶ هزار و ۶۵۱ تن انواع مواد معدنی در سه ماه نخست سال جاری از معادن این شهرستان استخراج شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش می متالز، آکو جوانمردی روز دوشنبه با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۲ نوع ماده معدنی از معادن این شهرستان استحصال می‌شود، افزود: مهمترین و بیشترین سنگ‌های استخراج شده به ترتیب شامل سنگ لاشه آهکی به میزان ۶۰ هزار تن و سنگ‌های آهن و سیلیس به ترتیب به میزان ۳۹ و ۱۰ هزار تن بوده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۴۰ درصد کل باریت کشور به عنوان ماده موثر در صنعت نفت در مهاباد تولید می‌شود، اضافه کرد: سه هزار و ۳۸۶ تن سنگ باریت نیز از ابتدای امسال تاکنون از معادن مهاباد استخراج شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد کمتر است.

مسوول امور معادن مهاباد ادامه داد: از سنگ باریت در خنک و روان کردن مته‌های حفاری، پوشش درونی چاه نفت، انتقال مواد ناشی از حفاری به داخل زمین و کنترل فشارهای غیرعادی درون چاه های نفت و گاز استفاده می شود.

جوانمردی اظهار داشت: هم‌اکنون ۳۲ معدن فعال و ۲۵ معدن غیرفعال و ۱۶ معدن سلب فعالیت در این شهرستان وجود دارد که بیش از ۲۵۰ نفر به طور مستقیم و بیش از ۵۰۰ نفر به طور غیرمستقیم در آنها مشغول به کار هستند.

وی گفت: در سال جاری یک پرونده اکتشاف نیز پس از تکمیل مراحل آن برای صدور پروانه بهره برداری به مرکز استان ارسال شده است.

قادری با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۷ واحد فناوری مواد معدنی در این شهرستان فعال است، گفت: ۴۰ درصد کل مواد استخراجی در این شهرستان فرآوری و بقیه به علت کمبود ماشین‌آلات به تبریز و اصفهان ارسال می‌شود.

مهاباد از مناطق معدنی مهم در آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.

بیش از ۶۰ درصد معادن استان در شهرستان های ارومیه، تکاب، مهاباد، خوی و میاندوآب قرار دارد؛ آذربایجان غربی از وضعیت مناسبی در زمینه ذخایر معدنی برخوردار است اما هنوز تا بهره برداری مطلوب از ظرفیت های بخش معدن و صنایع معدنی راهی طولانی در پیش دارد.

محدوده آذربایجان غربی تحت پوشش سه زون از زون‌های بیست‌گانه اکتشاف سیستماتیک کشور شامل «اشنویه – خوی»، «مریوان – مهاباد» و «شاهین‌دژ – ماهنشان» قرار گرفته است.

استخراج مواد معدنی در مهاباد حدود ۲.۵ برابر سال گذشته

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

استخراج ید در گلستان انحصاری نیست/ رادیواکتیو در پسآب تایید نشد

می متالز - معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت گلستان گفت: وجود رادیواکتیو در پسآب کارخانه ید گلستان تایید نشد.
 

ثروت‌های پنهان در دل زمین

می متالز - استان‌ اصفهان با داشتن ۸۳۵ فقره معدن رتبه نخست کشور را در حوزه تعداد معادن به خود اختصاص داده است.
 نماینده مردم ماه‌نشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی:

ظرفیت قطعی معادن سنگ آهن زنجان ۴۵۰ هزار تن است

می متالز - نماینده مردم ماه‌نشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظرفیت قطعی معادن سنگ آهن زنجان ۴۵۰ هزار تن است، گفت: در حال حاضر ۳۶ قلم ماده معدنی در استان برداشت می‌شود.
 

بخشی از درآمدهای معدنی به زیرساخت‌ها اختصاص می‌یابد

می متالز - معاون معدن وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه بخشی از درآمدهای معدنی به حوزه‌های زیرساختی به ویژه راه تخصیص می‌یابد، تاکید کرد: در این زمینه با وزارت راه و شهرسازی همکاری داریم.
 

هزینه‌‍۴۰ میلیاردی برای بهبود راه دسترسی به معادن مهاباد

می متالز - مسوول امور معادن مهاباد گفت: ۱۰ کیلومتر از راه دسترسی به معادن این شهرستان با بیش از ۴۰ میلیارد ریال هزینه آسفالت شد.
 یک مسوول مطرح کرد:

اجرای ۱۵ کیلومتر راه دسترسی به معادن مهاباد

می متالز - معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن وتجارت آذربایجان غربی از اجرای ۱۵ کیلومتر راه دسترسی به معادن مهاباد خبرداد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما