خبر
اقتصاد   بورس و سهام  
علیرضا تاجبر عنوان کرد؛

نوسان شاخص، نرخ تورم را تعیین نمی‌کند

می متالز - مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین بیان کرد: تا کنون چه زمانی شاخص تعیین کننده نرخ تورم در کشور بوده که هم اکنون برخی رشد آن را تورم زا می دانند. رشد بازار سرمایه تعیین کننده تورم نیست محصول آن است.

به گزارش می متالز، علیرضا تاجبر  به تحلیل وضعیت اقتصادی پرداخت و گفت: فضایی در جامعه بوجود آمده مبنی بر مقایسه اقتصاد کشورمان با برخی کشورهایی که تورم آسیب زیادی به آنها وارد کرده و در نتیجه مردم از نگهداری پول به صورت سپرده های بانکی یا به هر گونه‌ای دیگر که باعث افزایش دارایی آنها نمی شود خودداری می‌کنند، یعنی زمانی که مردم تصمیم گرفته اند که ریال پس انداز نکنند پس به سمت دارایی های دیگر مانند ملک، خودرو، طلا، خرید سهام و ... رفتند.

وی افزود: املاک بازاری برای جذب پول های کم نیست، بازار طلا و سکه و ارز نیز هزینه نگهداری بالایی دارد و از نظر امنیتی نمی توانند میزان قابل توجهی ذخیره کنند مابقی بازارها نیز هر کدام گرفتار حواشی مختص به خود هستند اما تنها بازاری که جذابیت بازدهی، امنیت و شفافیت معاملاتی دارد بازار سرمایه است.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه رشد شاخص ناشی از تورم است نه والد آن، ادامه داد: برخی معتقدند که رشد شاخص تورم زا است در صورتی که این رشد ناشی از تورم است و علت ایجاد تورم را باید در جایی غیر از بازار سرمایه جستجو کرد.

مدیر عامل کارگزاری تامین سرمایه نوین عنوان کرد: مردم برای حفظ ارزش دارایی خود به بورس پناه آورده اند و اگر میزان نقدینگی به درستی هدایت شود هم برای مردم و هم برای بازار سرمایه مفید است چرا که ایجاد ثروت می کند و اقتصاد ملی نیز از این موضوع منتفع خواهد شد.

تاجبر به رشد دوباره نرخ سود بانکی اشاره کرد و گفت: رشد ناچیز سود بانکی حاکی از این است که برنامه میان مدت برای چنین مقوله هایی نداریم و ناچارا در لحظه برخی تصمیمات اتخاذ می شود، از طرفی به نظر نمی آید رشد چند درصدی تهدیدی برای بازار سرمایه تلقی شود چون مردم با توجه به تورم بالایی که وجود دارد وارد بازار سرمایه شدند و این توجه در حال افزایش است.

وی ادامه داد: باید با هدایت درست پول به صنایع مختلف، آموزش به سهامداران جدید عمق بازار  را تقویت کنیم تا منافع چند منظوره عاید مردم و منافع ملی شود.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند بازار تاکید کرد: روند بازار صعودی خواهد بود اما با شیب ملایم تر، اصلاحات مقطعی، جابجایی سهم روبرو می شود، باید توجه کنیم صعود و افت غیر منطقی ناشی از رفتارهای توده وار و داد و ستد مستقیم بدون آموزش کافی درخور بازار سرمایه کشور نیست.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران مطرح کرد؛

ضرورت پرهیز از رفتارهای هیجانی توسط سهامداران تازه‌وارد

می متالز - عباس آرگون با بیان اینکه ذات بازار سرمایه همراه با نوسان است، به افرادی که به تازگی کد بورسی دریافت کرده‌اند توصیه کرد از رفتارهای هیجانی در بورس خودداری کنند.
 طبق مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار؛

شناسایی الکترونیکی مشتریان در بازار سرمایه بلامانع اعلام شد

می متالز - مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در موضوع "شناسایی الکترونیکی مشتریان و انعقاد قرارداد الکترونیکی" اعلام شد.
 رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد:

تقویت استقلال و حمایت از بالاترین مقام اجرایی مالی اشخاص تحت نظارت با تصویب هنجارها و اصول رفتاری

می متالز - "هنجارها و اصول رفتاری بالاترین مقام اجرایی مالی اشخاص حقوقی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار" در راستای شفافیت وظایف و اصول رفتاری و صیانت از حقوق آن مقام و تقویت استقلال و هویت بخشی بیشتر به ایشان مورد تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت.
 

آنچه سیاست‌های توزیع رانت و سیاست‌های تورم‌زا بر سر تولید آورد

می متالز - مهم‌ترین عامل نرخ تورم در ایران حجم نقدینگی است و پس ‌از آن انتظارات تورمی، مدیریت ناصحیح بازار ارز و ناتوانی در کنار رفتار سفته‌بازانه در بازارها، تورم وارداتی و ناترازی عرضه و تقاضا بوده که موثر بر رشد نرخ تورم هستند. دولت باید برای مهار تورم نقدینگی را کنترل و آن را به سمت تولید و فعالیت‌های مولد هدایت کند.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد؛

تحکیم پیوند بورس و مسکن در تالار نقره ای/ چهارشنبه ۲۹ مرداد، نخستین عرضه ملک در بورس کالا

می متالز - یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عرضه روز چهارشنبه نخستین ملک در بورس کالای ایران گفت: شفافیت، کمک به متولیان حوزه مسکن برای تصمیم گیری بهتر و کاهش هزینه مبادلات و برگزاری مزایده ها در فروش املاک نهادهای دولتی و غیر دولتی از جمله اصلی ترین مزایای عرضه املاک و مستغلات در بورس کالاست.
 کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

افزایش سرمایه از محل صرف سهام

می متالز - هیچ کدام از شاخص ها، نمایانگر وضعیت کل سهم های بازار نیستند و حتی اگر شاخص کل بورس و شاخص هم وزن، صعودی باشند؛ ممکن است برخی سهم های بازار منفی باشند و این انتقاد از سوی بعضی سهامداران که چرا با اینکه سهم های سبد ما، منفی است، ولی شاخص کل مثبت شده منطقی و صحیح نیست.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما