خبر
اقتصاد   بورس و سهام  
تحلیلگر اقتصادی اعلام کرد:

دلایل رشد دلار به کانال ۲۲ هزار تومانی و راهکاری برای مهار

می متالز - تحلیلگر اقتصادی با اشاره به دلایل نوسانات اخیر بازار ارز گفت: برای مهار بازار و جلوگیری از افزایش پایه پولی، فروش سهام شرکت‌های دولتی در بورس،‌ راهکاری مناسب به نظر می‌رسد.

به گزارش می متالز، میثم رادپور با تاکید بر اثر شیوع بیماری کرونا به نوسانات اخیر بازار ارز گفت: بخشی از دلایل نوسانات اخیر در بازار ارز به شیوع بیماری کرونا مربوط است که منجر به تضعیف عرضه در بازار داخلی و کاهش تولید و سایر فعالیت‌های اقتصادی شده است. اما مشکل اصلی نوسانات اخیر که نه تنها در بازار ارز بلکه در همه بازارهای داخلی وجود دارد به حجم انبوه جابجایی‌ها مربوط است.

وی با اشاره به نوسان کمتر بازار ارز نسبت به سایر بازارهای رقیب تصریح کرد: این اتفاقات نشان‌دهنده کاهش شدید ارزش پول ملی است و بصورت سیستماتیک و در قالب تورم بر همه بازارها داخلی تاثیر گذاشته است. مشکل اقتصاد فقط ارز نیست در این دوره شاهد تحریک تقاضا و تضعیف عرضه هستیم.

این تحلیلگر اقتصادی عوامل ایجاد نوسانات اخیر در بازارها را به دو عامل عمده تحریک تقاضا و تضعیف عرضه تقسیم کرد و توضیح داد: عمده عامل تضعیف عرضه در این ماه‌ها به موضوع کرونا بر می‌گردد که البته پیش از آن هم عواملی برای تضعیف عرضه مانند تحریم‌ها وجود داشت. این یک واقعیت است که در بیش از یک سال گذشته فروش نفت و مراودات تجاری بین‌المللی کاهش داشته است.

رادپور عنوان کرد: تلاش دولت برای بازگرداندن ارز صادرکنندگان به بازار داخلی می‌تواند تا حدی مشکل تضعیف عرضه را برطرف سازد اما مشکل اصلی، تحریک تقاضا است. اقتصاددانان نمی‌توانند آنچه در خصوص پدیده تحریک تقاضا رخ داده بر اساس تئوری‌های پولی به راحتی توضیح دهند.

وی اضافه کرد: می‌دانیم تولید کاهش یافته و از سوی دیگر پایه پولی و نقدینگی هم افزایش داشته اما این را هم می‌دانیم که این کاهش و افزایش به آن مقداری نیست که بتوانیم این افزایش قیمت‌ها و تحریک تقاضا را صرفا با استناد به آنها توضیح دهیم. افزایش شدید سرعت گردش پول عامل مهمی است که می‌تواند این داستان را تا حدی توضیح دهد.

تحلیلگر اقتصادی تاکید کرد: در این شرایط  اگر بانک مرکزی در این اقدام برای بازگشت ارز موفق شود، می‌توان امید داشت التهاب از بازار ارز بخوابد و این بازار هم تا حدی بر سایر بازارها تاثیر بگذارد اما همچنان تحریک تقاضا برجای باقی خواهد ماند. برای کنترل بازار، افزایش نرخ بهره سپرده‌های بانکی پیشنهاد می شود. راهکار دیگر این است که نرخ بهره متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا کند.

رادپور گفت: اگرچه برای مقابله با رکود در اقتصاد نرخ بهره کاهش پیدا کرد اما این مساله باعث شد پول در بانک‌ها نماند و وارد بازار شود. با توجه به شرایط این پول به سمت تولید نرفت و منجر به افزایش سرعت گردش پول در بازار های سرمایه، مسکن، طلا و ارز شد. دولت پیش از این در فروش دارایی‌ها و در فروش اوراق تاخیر داشت اما در این شرایط پیشنهاد می‌شود برای آنکه ترجیحا پایه پولی افزایش پیدا نکند دولت سهام شرکت‌ها را در بازار سرمایه عرضه کند و به فروش برساند.

کد خبر: 115930
تاریخ: 1399/04/18 - 15:55
منبع: بورس پرس

تحلیلگر اقتصادی  بازار ارز  میثم رادپور 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 یادداشت عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی

آینده‌فروشی با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد

می متالز - همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه اینستاگرام درباره راه‌های تأمین مالی سالم کسری بودجه دولت و الزامات آن نوشت. به گفته همتی انتشار هرگونه اوراق، روش تجربه‌شده در همه دنیا برای هموارسازی هزینه‌های دولت و کاهش نوسانات اقتصاد کلان است و بحث‌هایی مانند، آینده‌فروشی یا بدهکاری دولت‌های آینده، چندان با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد.
 در ادامه اظهار نظر اخیر رییس بانک مرکزی، اتفاق افتاد:

سیر نزولی قیمت ها در بازار ارز و طلا

می متالز - رئیس کل بانک مرکزی گفته بود: در مدتی که شاهد نوسان بازار ارز هستیم، اقدامات زیادی انجام شده که در روزهای آینده نتایج آنرا مشاهده می‌کنیم. به مردم می‌گویم که نرخ ارز این چیزی که می‌بینید نیست و نرخ ارزی که در بازار است(دلار ۲۳- ۲۴ هزار تومانی) واقعی نیست.
 دلار تا کانال ۲۱ هزار تومان عقب نشست

دو موج سیگنال‌دهی به بازار ارز

می متالز - در اولین روز کاری هفته جاری، قیمت سکه تمام بهار آزادی و دلار سقوط کرد؛ فلز گرانبهای داخلی به کانال ۱۰میلیون تومانی رفت و اسکناس آمریکایی تا کانال ۲۱ هزار تومانی عقب نشست.
 راه‌های خروج بازار ارز ترکیه از بحران چیست؟

سقوط لیر به دره تاریخی

می متالز - در پایان معاملات روز جمعه در بازار ارزهای خارجی ترکیه، ارزش هر دلار به ۲۹/ ۷ لیر رسید. واحد پولی ترکیه در ادامه روند کاهشی اخیر نسبت به دلار، برای سومین روز متوالی پایین‌ترین رکورد خود را ثبت کرد.
 

سیاست‌های دستوری پاسخ‌گو نیست/ عرضه و تقاضا تعیین کننده است

می متالز - درحالی تشکیل کمیته مشترک ساماندهی بازار ارز در مجلس با مشارکت سه قوه مطرح شده که بسیاری از کارشناسان معتقدند سیاست‌های دستوری در این زمینه پاسخگو نیست و این کمیته باید از نتایج گذشته برای مدیریت استفاده کند.
 علاء میرمحمد صادقی:

گشایش اقتصادی در ثبات تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها است

می متالز - میرمحمد صادقی، عضو با سابقه اتاق ایران می‌گوید: انتظار بخش خصوصی ثبات در تصمیم‌گیری‌ها، ثبات در سیاست‌های کلان اقتصادی، ثبات در بازار و در نتیجه ثبات اقتصادی است که بخش خصوصی بتواند بر اساس آن برنامه ‌میان‌مدت برای کارهای خود داشته باشد
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما