خبر
آهن و فولاد   بورس کالا  

پشت پرده تایید نشدن معاملات امروز فولاد در بورس

می متالز - امروز بازهم شاهد ابطال معاملات فولاد در بورس کالا بودیم؛ رویدادی که در نگاه اول مقصر آن بورس کالاست که به عنوان بازاری شفاف و رقابتی باید اجازه کشف قیمت براساس عرضه و تقاضا را دهد اما پیگیری از یک کارگزار بورس، پرده از ماجرای این ابطال ها برمی دارد.

به گزارش می متالز، به گفته این کارگزار، متهم ردیف اول این ابطال ها، وزارت صمت است که به جاى توجه ویژه به بازار فولاد در سال جهش تولید، به کلی نظارت خود برای عرضه کافی و مستمر فولادسازان در بورس را برداشته است. 

این کارگزار می گوید: داستان به اوایل ماه خرداد برمی گردد که معاونت معدنی به دلیل دخالت های بی اساس و ابطال مستمر معاملات، با اعتراض گسترده فعالان صنعت فولاد مواجه شد و سرپرست وزارت صمت نیز مسوولیت را برای تنظیم بازار به معاونت امور صنایع واگذار کرد. همین اتفاق کافی بود تا برخی کلیه امور نظارتی وزارت صمت در خصوص رعایت کف عرضه در بورس را مختل کنند. 

وی گفت: در روزهای اخیر نیز که شاهد تایید نشدن معاملات فولاد در بورس هستیم، اتفاقا برخلاف «ابطال های گذشته» رویدادی منطقی در حال جریان است، چراکه فولادسازان بزرگ نیز از غفلت وزارت صمت استفاده کرده و عرضه های محدودی را روانه بورس می کنند؛ هم زمانی این اتفاق با جهش نرخ دلار نیز مزید بر علت شده تا قیمت ها در بورس به شیوه ای ناعادلانه و حتی بالاتر از نرخ های جهانی کشف شود؛ در اینجا آیا بورس باید نرخ های مصنوعی فولاد را تایید کند؟ چگونه می شود که وزارت صمت، کلیه نظارت های خود بر عرضه محصولات فولادی را برداشته است؟ 

جالب اینجاست که اخبار چند روز گذشته بر لزوم عرضه های کافی در بورس برای تعادل بازار تاکید دارد اما هیچ نظارتی بر عرضه فولادسازان صورت نمی گیرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 یک کارشناس بازار قیر و فرآورده های نفتی مطرح کرد:

شفافیت آمار و اطلاعات صنعت قیر به واسطه بورس کالا

می متالز - محسن ورزشکار با اشاره به اینکه بستر معاملاتی بورس کالا، نقش بسیار کلیدی در ایجاد آمار و اطلاعات لازم و شفاف صنعت قیر دارد، گفت: یکی از عوامل اثرگذار بر ایجاد امکان برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت در هر صنعت، دسترسی به آمار و اطلاعات پایه‌ای آن صنعت است به‌طوری که در صورت تولید و انتشار این داده‌ها، هم سیاستگذار و هم فعالان صنعت می‌توانند به نحو بهینه چشم‌اندازهای خود را طراحی کرده و برای رسیدن به آنها تلاش کنند.
 اموز انجام می شود:

عرضه ۳۵ هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا

می متالز - تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز شنبه ۲۵ مردادماه میزبان عرضه ۳۵ هزار و ۴۸۱ تن مواد پلیمری، مواد شیمیایی، قیر، وکیوم باتوم، لوب کات و روغن پایه است.
 گزارش هفتگی؛

ثبت معاملات ۵۰ هزار میلیارد ریالی در بورس کالا/ رشد حجم و ارزش معاملات

می متالز - در هفته منتهی به ۲۳ مرداد ماه، ۶۱۷ هزار و ۴۷۹ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته ماقبل به ترتیب رشد ۷ و ۴ درصدی را در حجم و ارزش معاملات تجربه کرد.
 یک کارشناس بازار قیر و فرآورده های نفتی مطرح کرد:

شفافیت آمار و اطلاعات صنعت قیر به واسطه بورس کالا

می متالز - یک کارشناس بازار قیر و فرآورده های نفتی با اشاره به اینکه بستر معاملاتی بورس کالا، نقش بسیار کلیدی در ایجاد آمار و اطلاعات لازم و شفاف صنعت قیر دارد، گفت: یکی از عوامل اثرگذار بر ایجاد امکان برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت در هر صنعت، دسترسی به آمار و اطلاعات پایه‌ای آن صنعت است به‌طوری که در صورت تولید و انتشار این داده‌ها، هم سیاستگذار و هم فعالان صنعت می‌توانند به نحو بهینه چشم‌اندازهای خود را طراحی کرده و برای رسیدن به آنها تلاش کنند.
 

عرضه ۳۵ هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا

می متالز - تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز شنبه ۲۵ مردادماه میزبان عرضه ۳۵ هزار و ۴۸۱ تن مواد پلیمری، مواد شیمیایی، قیر، وکیوم باتوم، لوب کات و روغن پایه است.
 

نگاهی به عملکرد فولاد خوزستان در بورس کالا

می متالز - "فخوز" ۲۲.۵۰۰ تن شمش بلوم را در بورس کالا عرضه کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما