خبر
سرمایه گذاری   تاسیسات ساحلی و دریایی   دریانوردی، بنادر و کشتیرانی  

سرمایه‌گذاری مطلوب هندی‌ها در بندر چابهار‌/ اجرای تعهد ۸۵میلیون‌دلاری تجهیزاتی/ قرارداد "BOT" فعال خواهد شد

می متالز - مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در سال جاری چندین دستگاه جرثقیل متحرک ساحلی با همکاری هندی‌ها وارد بندر چابهار می‌شود.

به گزارش می متالز به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد راستاد درباره آخرین وضعیت حضور هندی‌ها در بندر «شهید بهشتی» و سرمایه‌گذاری در بندر چابهار‌، اظهار داشت‌: هندی‌ها‌ توانسته‌اند از بابت عدم شمول مسائل تحریمی، در سرمایه‌گذاری در بندر چابهار مجوزهایی اخذ کنند و فرآیند تأمین تجهیزات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فعال کرده‌اند، ازاین‌رو در سال جاری چند دستگاه جرثقیل موبایل (متحرک) ساحلی با همکاری هندی‌ها وارد بندر چابهار می‌شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: فرآیند ساخت تجهیزاتی که در تعهد هندی‌هاست فعلاً در قالب قرارداد بهره‌برداری موقت در بندر فعال است، هندی‌ها‌ انگیزه خوبی برای ادامه کار دارند ‌و تعهد 85میلیون دلاری سرمایه‌گذاری تجهیزاتی آنها ادامه دارد که به‌محض تأمین این تجهیزات، قرارداد اصلی و BOT (قرارداد ساخت،‌ بهره‌برداری و واگذاری) در این بندر فعال خواهد شد.

راستاد درباره جرثقیل‌های ساحلی و دروازه‌ای بندر چابهار توضیح داد: مکنده‌های غلات، جرثقیل‌ها و همچنین گنتری‌کرین‌های بندر شهید رجایی و جرثقیل‌های دروازه‌ای سال گذشته وارد بنادر شدند، در بندر چابهار ‌بخشی که مربوط به تعهد اپراتور هندی است، مانده است که همان‌طور که اعلام شد جرثقیل‌های ساحلی آنها امسال می‌رسد و مابقی در حال انعقاد قرارداد هستند.

تولید داخل تجهیزات بندری

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تأکید بر اینکه بسیاری از ‌تجهیزات بندری با توان داخل در حال تولید است، گفت: سال گذشته‌ جرثقیل‌های دروازه‌ای ترمینال‌های کانتینری بندر شهید رجایی شامل 15 دستگاه جرثقیل با همکاری تولیدکننده داخلی ساخته و وارد بنادر شد.

وی با تأکید بر اینکه " بر استفاده از تولید داخل برای تأمین تجهیزات دریایی و بندری تمرکز داریم"، اظهار داشت: سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع نیز در حوزه ساخت ‌تجهیزات دریایی گام‌های بلندی برداشته است.

راستاد با اشاره به جایگاه مناسب کشور در صنعت حمل‌ونقل دریایی دنیا، گفت:‌ در شرایط معمول‌، سهم ما در حمل‌ونقل دریایی جهانی مطلوب است، در وضعیت فعلی بیش از 300 میلیون تن ظرفیت در بنادر داریم با این حال از نظر موقعیت جغرافیایی کشور، می‌توانیم با توسعه ترانزیت و ترانشیپ، بیش از این ظرفیت تخلیه و بارگیری در بنادر کشور داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام اینکه "در سال گذشته ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بیش از 150 میلیون تن انواع کالا در بنادر ما تخلیه و بارگیری شد"، گفت: در سال جاری بیش از 28 میلیون تن تخلیه و بارگیری انواع کالا در بنادر مختلف کشور، انجام شده است.

ایران ‌از نظر ناوگان تحت مالکیت و پرچم‌ جزو 20 کشور اول دنیا است‌

وی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران از نظر ظرفیت بنادر، ظرفیت ناوگان و موقعیت جغرافیایی‌، از کشورهای مهم دریایی در جهان محسوب می‌شود و ایران از اعضای مؤثر سازمان جهانی دریانوردی است. ایران ‌از نظر ناوگان تحت مالکیت و پرچم، جزو 20 کشور اول دنیا است‌.

اعتراض به سازمان جهانی دریانوردی بابت تحریم غیرقانونی حمل‌ونقل دریایی

معاون وزیر راه و شهرسازی راجع به اعمال تحریم‌ها علیه صنعت و حمل‌ونقل دریایی کشور، بیان کرد: با وجود اعمال ‌تحریم‌ها، کالای اساسی و مایحتاج کشور از طریق حمل‌ونقل دریایی به‌صورت روان، وارد بنادر‌ ما می‌شود و صادرات دریایی هم فعال است.

وی اضافه کرد: البته قطعاً اعمال تحریم‌ها و جلوگیری از تردد ناوگان بین‌المللی خصوصاً کشتی‌های لاینری کانتینری، محدودیت‌هایی برای حمل‌ونقل دریایی کشور ایجاد می‌کند که این محدودیت‌ها مغایر با کنوانسیون‌های بین‌المللی است.

راستاد بیان کرد: سازمان بنادر و دریانوردی، اعمال تحریم‌های غیرقانونی در صنعت حمل‌ونقل دریایی را به‌صورت مستمر به‌عنوان یک اقدام خلاف قواعد بین‌المللی در سازمان بین‌المللی دریانوردی مطرح می‌کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 با موافقت ستاد توسعه سواحل مکران؛

بندر جدید در شرق تنگه هرمز احداث می‌شود

می متالز - مدیرعامل سازمان بندرها و دریانوردی از توافق ستاد ملی توسعه سواحل مکران با احداث یک بندر جدید در شرق تنگه هرمز با ظرفیت نهایی سالانه ۱۵۰ میلیون تن تخلیه و بارگیری کالا خبر داد.
 

تجهیزات بندرچابهار تکمیل می‌شود/ دپوی ۱۰هزار کانتینر کالای متروکه

می متالز - مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از ورود اولین تجهیزات استراتژیک به بندر چابهار توسط هند تا پایان سال خبر داد.
 

تخلیه و بارگیری ۷۰ میلیون تن کالا از ابتدای سال

می متالز - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: همه فعالیت‌ها در بنادر تجاری کشور به‌صورت شبانه‌روزی و بدون وقفه برای بارگیری انواع محموله‌های صادراتی و تخلیه محموله‌های وارداتی در جریان است.
 

۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا در بنادر کشور

می متالز - مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی، موجودی کالای اساسی در بنادر کشور را بالغ بر ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: میزان تخلیه کالای اساسی طی ۶ ماهه نخست سال جاری معادل ۱۰ میلیون تن بوده است.
 مدیرعامل سازمان بنادر ودریانوردی:

هیچ شرایطی باعث توقف فعالیت بنادر کشور نشده است

می متالز - مدیرعامل سازمان بنادر ودریانوردی گفت: تاکنون هیچ شرایطی باعث حتی یک ساعت توقف و رکود بنادر تجاری کشور نشده و تمامی فعالیت‌ها در اسکله‌ها و بنادر به صورت شبانه روزی و بدون وقفه برای بارگیری انواع محموله‌های صادراتی و تخلیه محموله‌های وارداتی در جریان است.
 

تمدید تخفیف ۴۰ درصدی برای ترانزیت کالا بین دو بندر هند و چابهار

می متالز - مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از تمدید تخفیفات ۴۰ درصدی هند در هزینه های وارده بر کالا بین ۲ بندر این کشور با بندر چابهار خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما