خبر
مسکن و ساختمان   هوشمندسازی  

دستگیره‌های خودایمن مجهز به اشعه ماورابنفش

می متالز - اسکار وایلد یک بار اظهار داشت: "ما در عصری زندگی می‌کنیم که چیزهای غیرضروری تنها ضروریات ما هستند."

به‌ گزارش می متالز به‌ نقل از ستاوین، با وجود مؤسسات دولتی و اماکن خصوصی، که به‌دنبال اجرای مجموعه‌ای جدید از بهترین شیوه‌های مربوط به بهداشت برای ایمنی بیشتر هستند، بدون شک در آینده، فناوری‌هایی که بتوانند تکثیر ویروس‌ها از طریق حس لامسه را محدود کنند، شیوع بیشتری پیدا خواهند کرد، چیزی شبیه به این دستگیره‌های دری که به اشعه ماوراء بنفش مجهز شده‌اند و بعد از هر بار استفاده می‌توانند میکروب‌ها را از بین ببرند.

با یادآوری ویروس همه گیر SARS که در سال 2003  جمعیت زیادی در آسیا را مورد تهدید قرار داد، گروهی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه هنگ کنگ، دستگیره دری را طراحی کردند که از یک واکنش شیمیایی توسط یک فوتوکاتالیست پودری (دی اکسید تیتانیوم) روی سطح دستگیره استفاده می‌کند و سبب می‌شود، هنگامی که در معرض اشعه ماورا بنفش قرار دارد، پوشش نازک، یک واکنش شیمیایی را فعال کرده و منجر به کاهش اندازه‌گیری میکروب‌ها به میزان 99.8٪ در سطح آن گردد.

نکته بسیار مهم و جالب دیگر این دستگیره، کنترل هوشمند آن است، ژنراتور داخلی آن به‌طور کامل با حرکت در نوسان می‌کند و بسته می‌شود، یک طراحی مبتکرانه ایده‌آل برای فضاهای عمومی که در آن استفاده و تعمیر و نگهداری در یک دغدغه است.

طراحان این ایده خلاقانه Sum Ming Wong و Kin Pong Li جایزه James Dyson سال 2019 را به‌خاطر کانسپت نوآورانه شان کسب کردند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما