خبر
محیط زیست   خودرو  

کدام خودروها در ایران پلاک نمی شوند

می متالز - وقتی خودروهای رنو پلاک نمی‌شوند.

به گزارش می متالز، حکایت مشتریان منتظر و خودروهایی که به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد حالا از خوان خودروسازان گذشته و به مرحله شماره‌گذاری رسیده، خودروهایی که حالا تولید شده‌اند اما به دلایل استانداردی در حوزه محیط زیست شماره‌گذاری نمی‌شوند.

تقریبا ۲ سال از تحریم‌های جدید می‌گذرد، تحریم‌هایی که در راس سرفصل‌های خود، صنعت خودرو کشورمان را جای داده و به تبع آن بسیاری از خودروهای مونتاژی دیگر از خط تولید خودروسازان خارج شدند و عملا تولیدشان به صفر رسیده است.

در این بین خودروسازان جدای از ماجرای از دست دادن شرکای خارجی و کاهش تولید شدید ناشی از خروج خودروهای مونتاژی از برنامه تولید، اکنون با برخی از قوانین دست و پا گیر داخلی هم مواجه هستند.از یکسو تامین ارز از سوی بانک مرکزی به کندی صورت می‌گیرد و خرید مواد اولیه قطعه سازان را با مشکل مواجه کرده و از سوی دیگر اجرای برخی قوانینی که گرچه از مدت‌ها قبل برای اجرای آن برنامه ریزی شده بود اما مصادف شدن آن با تحریم و از آن بدتر شیوع ویروس کرونا، حسابی دست و پای خودروسازان را بسته و ادامه روند تولید و چرخش این صنعت مهم کشور را با مشکل مواجه کرده است.

در ‌این بین و با ترخیص برخی قطعات مانده در گمرکات که به‌دلیل پرداخت مابه‌التفاوت قیمت ارز و... مدت‌ها در‌ انبار گمرکات خاک می‌خورند، تعدادی از خودروهای مونتاژی مجددا تولید شد تا به ترتیب اولویت ثبت‌نام به مشتریانشان تحویل شود اما اکنون این تولید مصادف شده با اجرای استانداردهای جدید خودرویی در حوزه محیط زیست که خودروسازان را ملزم به تولید خودرو با استاندارد یورو ۵ کرده است.جالب ماجرا اینجاست که مثلا خودروهای گروه رنو که همیشه جزو باکیفیت‌ترین محصولات تولید داخل محسوب می‌شدند حالا به‌دلیل پاس نکردن استانداردهای یورو ۵ تولید نمی‌شوند.

خودروهایی که اگر گمرک قطعات آن را به موقع ترخیص می‌کرد، تولیدشان به سال ۹۹ نمی‌کشید و طبیعتا اجرای استاندارد یورو ۵ از سوی خودروسازان هم نقض نمی‌شد.اما اکنون بعد از تولید تعداد زیادی از خودروهای گروه رنو، چانگان، آریو و تعدادی از خودروهای گروه صنعتی ایران خودرو به‌دلیل پاس نکردن استانداردهای یورو ۵ شماره‌گذاری نمی‌شوند و مشتریان منتظر این خودروها بعد از انتظار ۲ ساله باز هم باید منتظر مصوبه جدید هیات‌وزیران برای شماره‌گذاری باشند.

کد خبر: 120284
تاریخ: 1399/05/08 - 23:32
منبع: دنیای بورس

رنو  حوزه محیط زیست  صنعت خودرو  قیمت ارز 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 فولادسازان در جلسه با معاون رئیس‌جمهور خواستار توقف کشف قیمت در بورس کالا شدند

تجدید درخواست افزایش قیمت خودرو درصورت آزادسازی نرخ فولاد

می متالز - فولادسازان راغب نیستند محصولات خود را در بورس عرضه کنند و در این زمینه به دنبال افزایش صادرات یا عرضه آن در بازار آزاد هستند. بر همین اساس و به‌منظور ساماندهی بازار فولاد جلسه‌ای با حضور فولادسازان، مسئولان بورس کالا و محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری در نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد.
 

ورودمجلس به ساماندهی بازار خودرو/ واگذاری خودروسازی‌ها عملیاتی شود

می متالز - نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: کارگروهی در کمیسیون متبوعش برای ساماندهی بازار خودرو تشکیل شده است و ما برنامه‌های جدی برای بهبود وضعیت صنعت خودرو در مجلس داریم.
 درپی انتشار تصاویری از پارکینگ ایران خودرو در شبکه های اجتماعی اعلام شد :

تجاری سازی ۳۵ هزار دستگاه خودرو در تعطیلات تابستانی ایران خودرو

می متالز - مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، گفت: با حمایت وزارت صمت، گمرک و همکاری زنجیره تامین در هفته آینده هم زمان با تعطیلات تابستانی این خودرو ساز ، تکمیل و تجاری سازی ۳۵ هزار دستگاه از خودرو های دارای کسری در دستور کار قرار دارد .
 رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران:

صنایع وابسته به فلزات اساسی، نیاز به واردات دارند

می متالز - رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: صنایع وابسته به فلزات اساسی مانند صنعت خودروسازی، صنعت نساجی، صنعت لوازم‌خانگی نیاز به واردات در بخش مواد اولیه و قطعات یدکی دارند.
 در ادامه اظهار نظر اخیر رییس بانک مرکزی، اتفاق افتاد:

سیر نزولی قیمت ها در بازار ارز و طلا

می متالز - رئیس کل بانک مرکزی گفته بود: در مدتی که شاهد نوسان بازار ارز هستیم، اقدامات زیادی انجام شده که در روزهای آینده نتایج آنرا مشاهده می‌کنیم. به مردم می‌گویم که نرخ ارز این چیزی که می‌بینید نیست و نرخ ارزی که در بازار است(دلار ۲۳- ۲۴ هزار تومانی) واقعی نیست.
 عضو کمیسیون اقتصادی:

تحقیق و تفحص از خودروسازان کلید خورد

می متتالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از از تحقیق و تفحص از خودروسازان خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما