خبر
گاز  

رشد ۹۳ درصدی صادرات گاز ایران

می متالز - صادرات گاز ایران به کشورهای همسایه در حالی سال ۹۸ به ۱۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب رسید که این عدد در سال ۹۲ حدود ۹ میلیارد متر مکعب بوده که نشان‌دهنده رشد ۹۳ درصدی در طول دولت تدبیر و امید است.

به گزارش می متالز، توجه به صادرات گاز در ایران به پیش از سال ۲۰۰۰ میلادی باز می‌گردد. با توجه به رایزنی‌هایی که صورت گرفت، شرکت ملی گاز ایران با ترکیه یک قرارداد صادرات گاز بلندمدت امضا کرد که از سال ۲۰۰۱ آغاز شد. در آن زمان ایران با ترکیه به توافقی ۲۵ ساله برای صادرات گاز رسیدند.

بر اساس آن قرارداد، ترکیه باید هر سال حداقل حدود ۸.۵ میلیارد مترمکعب گاز برداشت کند. هر چند در سال‌های اخیر و به دلیل تنوع منابع انرژی ترکیه، ‌بهانه‌های مختلفی برای کاهش برداشت گاز از سوی این کشور مطرح می‌شود.

با این حال تا مدت‌ها ترکیه تنها مشتری جدی گاز ایران به شمار می‌رفت اما در اواخر دهه ۸۰ بود که موضوع صادرات گاز ایران به عراق نیز مطرح شد.

در حالی که تفاهم‌نامه صادرات گاز ایران به کشور عراق در سال ۱۳۸۸ امضا و دو سال بعد به قرارداد تبدیل شد اما جریان گاز بین دو کشور تا سال ۹۶ به طول انجامید.

بر اساس این قرارداد ایران متعهد می‌شد که روزانه ۲۰ تا ۲۵ میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر کند. البته بعدها حجم این قرارداد که به منظور تأمین سوخت نیروگاه‌های “المنصوره” و “الصدر” بغداد است، با الحاقیه‌ای به ۲۵ میلیون مترمکعب رسید و با این تبصره که در روزهای گرم سال این مقدار تا ۳۵ میلیون مترمکعب افزایش یابد.

آبان ماه سال ۹۴ نیز دومین قرارداد صادرات گاز ایران به شهر بصره عراق میان حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت ایران و خالد حسن صالح، معاون وزیر برق عراق امضا شد.

قراردادی که هرچند ایران همواره تاکید داشت آماده اجرای آن است اما مسائل مختلف از جمله مسائل امنیتی در کشور عراق و عدم گشایش ال سی در این کشور مدام آن را به تعویق می‌انداخت.

سرانجام با اجرای برجام و ایجاد گشایش در مبادلات مالی ایران، از شامگاه چهارشنبه، ۳۱ خردادماه ۱۳۹۶، جریان گاز  به صورت آزمایشی بین ایران و عراق آغاز شد. درآن زمان صادرات با حجم حدود هفت میلیون مترمکعب در روز آغاز شد تا سرانجام به ۳۵ میلیون مترمکعب در روز برسد.

افزایش صادرات گاز به عراق تا آنجا ادامه داشته که اردیبهشت ماه امسال مدیر سابق دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفته بود که صادرات گاز ایران به عراق به ۳۲ میلیون متر مکعب در روز رسیده است.

با آغاز جریان گاز ایران به عراق و تداوم صادرات به ترکیه،‌ صادرات گاز ایران که به گفته مدیرعامل وقت شرکت ملی گاز در سال ۹۲، حدود ۹ میلیارد متر مکعب در روز بود بر اساس این بررسی‌ها به ۱۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب در سال ۹۸ رسیده است.

پیش از این نیز «حسن منتظر تربتی» مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به ثبت رکوردهای جدید تولید، انتقال، توزیع و صادرات گاز در سال ۹۸، از ثبت رکورد بی‌سابقه صادرات گاز طبیعی کشور در این  سال خبر داده و گفته بود که سال گذشته، صادرات گاز ایران با ثبت جهشی ۲۶ درصدی، حدود ۳.۶ میلیارد مترمکعب افزایش یافت.

این آمار حکایت از آن دارد که ایران در سال ۹۷، ۱۳ میلیارد و ۸۵۰ میلیون متر مکعب صادرات گاز صادر کرده که با رشدی ۲۶ درصدی این عدد در سال ۹۸ به ۱۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

انفجار قیمت گاز طبیعی در یک هفته

می متالز - گاز طبیعی در هفته گذشته توانست رشد قیمتی کم‌نظیر ۴۴/ ۲۴ درصدی را ثبت کند تا به اوج ۸ ماهه خود برسد. این کامودیتی حتی پیش از ظهور کرونا وضعیت چندان جالبی نداشت اما شیوع کووید-۱۹ و کاهش مصرف، قیمت آن را حتی بیش از گذشته کاهش داد.
 

رشد گاز طبیعی در روز سقوط فرآورده‌های نفتی

می متالز - در روز پایانی معاملات حامل‌های انرژی و فرآورده‌های نفتی در بازار نایمکس آمریکا تنها گاز طبیعی توانست عملکردی مثبت از خود برجای بگذارد و دیگر کامودیتی‌های موجود در بازار همگی با کاهش قیمت مواجه شدند.
 

کره جنوبی به پاکستان گاز مایع می‌فرستد

می متالز - شرکت بین المللی پوسکوی کره جنوبی مناقصه ای را برای عرضه گاز طبیعی مایع به پاکستان برنده شده است.
 

بزرگ‌ترین مجتمع تولیدکننده متانول جهان به بهره‌برداری رسید

می متالز - رئیس جمهوری روز پنجشنبه در آیینی ویدئوکنفرانسی ۲ واحد پتروشیمی متانول کاوه و کیمیای پارس خاومیانه در مجموع با ظرقیت تولید سالانه حدود چهار میلیون تن متانول و اشتغال‌زایی ۲ هزار و ۵۰ نفر را در استان بوشهر افتتاح کرد.
 

افزایش ۴ میلیون تنی ظرفیت تولید پتروشیمی

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به افتتاح ۳ طرح بزرگ پتروشیمی در روز پنجشنبه هفته جاری(۱۶ مرداد) توسط رئیس‌جمهوری گفت: این طرح‌ها شامل پتروشیمی کاوه، ‌پتروشیمی کمیا پارس خاورمیانه و کاتالیست پتروشیمی لرستان است که در مجموع با سرمایه‌گذاری ۱.۵۷ میلیارد دلار بیش از ۴ میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی ایران اضافه می‌کند.
 

گاز صادرات روزانه گاز در تیر ۹۹؛ ۷۹ میلیون مترمکعب

می متالز - سرپرست مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفت: صادرات گاز ایران در تیرماه امسال رکورد تازه‌ای ثبت کرد و به روزانه ۷۹ میلیون مترمکعب رسید.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما