خبر
آهن و فولاد   بورس کالا  

خروج فولاد از بورس کالا، از شایعه تا واقعیت

می متالز - بطور کلی شرایط و ساختار‌های بورس کالای ما، با بورس‌های کالای جهانی متفاوت است. این بازار بصورت دستوری و تحت نظارت دولت عمل می‌کند و بسیار بعید است که دولت بخواهد سیاستی را اجرایی کند یا تصمیمی بگیرد که اختیار این بازار را از دست بدهد.

به گزارش می متالز، در هفته گذشته شایعه‌ای در مورد دستور رئیس جمهور در خصوص خروج فولاد از بورس کالا مطرح شد که البته کمی بعد تکذیب شد اما؛ گویا طی روزهای گذشته جلسه‌ای در مورد مشکلات بازار فولاد تشکیل شده که موجب برخی نگرانی‌ها در این زمینه شده است. شایان ذکر است خروج احتمالی فولاد از بورس کالا می‌تواند سبب افت ارزش نماد بورس کالا در بازار شود و این اتفاق، خوشایند بورسی‌ها نیست.

 

خروج از بورس‌کالا ...

بهرام شکوری عضو خانه صنعت و معدن در خصوص این جلسه بیان کرد: این جلسه پیرامون موضوع خروج فولاد از بورس کالا نبوده و مربوط به صادرات محصولات غیرنفتی بوده است.

 

خبری از خروج نیست

رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد نیز در این خصوص بیان کرد: هیچ خبری در مورد خروج محصولات فولادی از بورس کالا به انجمن ابلاغ نشده است. اگر هم قرار باشد چنین اتفاقی صورت بگیرد (که به نظرم از محالات است)، فاجعه به بار خواهد آمد و بازار فولاد به شدت دچار التهاب خواهد شد.

وی افزود: خروج احتمالی محصولات فولادی از بورس کالا بر خلاف کل سیاست‌های دولت و وزارت صمت است. اولا این شایعه موثق نیست؛ دوم انکه بورس کالا، محلی برای شفاف سازی است و الان به دنبال کنترل قیمت‌ها هستند. قیمت گذاری دستوری، همین حالا که قیمت‌های بورس کالا اختلافی با قیمت‌های کف بازار دارد، زمینه رانت ایجاد کرده و خروج معاملات از بورس کالا، رانت وحشتناکی ایجاد خواهد کرد.

وی اضافه کرد: نکته حائز اهمیت این است که بورس کالا به لحاظ دلاری، حدود ۴۷۰ میلیارد دلار ارزش دارد که از این میزان، ۱۷ درصد یعنی حدود ۷۰ میلیارد دلار مربوط به فلزات و معدنی‌ها است. آیا دولت می‌تواند روی این موضوع دست بگذارد و اقدام به خارج کردن معاملات محصولات فولادی از بورس کالا کند؟

این فعال صنعت فولاد ضمن تاکید بر اینکه خروج فولاد از بورس کالا به منفعت بازار فولاد نیست، گفت: شاید خروج فولاد از بورس کالا به نفع تولیدکنندگان بخش خصوصی باشد؛ ولی خروج از بورس کالا، شفافیت نصفه و نیمه‌ای را هم که وجود دارد، از بین می‌برد و قیمت‌ها نه فقط کاهش نخواهد یافت؛ بلکه بیشتر افزایش خواهد داشت.

شهرستانی با اشاره به وضعیت بازار فولاد قبل از راه اندازی بورس کالا اظهار کرد: بد نیست اتفاقات سال‌های گذشته را هم به یاد آوریم. در سال‌های قبل از راه اندازی بورس کالا، حواله محصولات فولادی در بازار دست به دست می‌چرخید و قیمت‌های کاذب ایجاد می‌کرد.

 

خروج نه، ساماندهی

حمید رضا رستگارنیا رئیس اتحادیه آهن و فولاد تهران هم در این زمینه گفت: جلسه‌ای که برگزار شده مربوط به ساماندهی مشکلات بازار فولاد بوده است و ضمنا تشکیل هر جلسه‌ای به معنای اثربخش بودن آن جلسه یا یک تصمیم خاص نیست.

وی افزود: بطور کلی شرایط و ساختار‌های بورس کالای ما، با بورس‌های کالای جهانی متفاوت است. این بازار بصورت دستوری و تحت نظارت دولت عمل می‌کند و بسیار بعید است که دولت بخواهد سیاستی را اجرایی کند یا تصمیمی بگیرد که اختیار این بازار را از دست بدهد؛ بنابراین جایی برای نگرانی بابت خروج فولاد از بورس کالا وجود ندارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 [گزارش تصویری]

هفدهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی، فولاد، ریخته گری، ماشین آلات و صنایع وابسته در تبریز

می متالز - هفدهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی، فولاد، ریخته گری، ماشین آلات و صنایع وابسته 12 الی 15 مردادماه در محل نمایشگاه های بین المللی تبریز برپاست.
 

آخرین خبرهای اقتصادی از فولاد

می متالز - سخنگوی‌ کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به بررسی وضعیت فولاد در جلسه این کمیسیون گفت که براساس گزارش ارائه شده در این جلسه در حوزه فولاد نه تنها وارداتی صورت نمی گیرد بلکه صادرکننده نیز هستیم.
 

بررسی تکنیکال ورق گرم فولاد

می متالز - روند کلی قیمت هر تن ورق گرم فولاد در بازار آمریکا، نزولی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت ورق گرم فولاد با حدود ۳ درصد کاهش از محدوده ۴۸۱ دلار به محدوده ۴۶۷ دلار رسید. در چند هفته آتی قیمت ورق گرم فولاد اهداف قیمتی پایین‌تری مثل محدوده ۴۱۰ دلار را دنبال می‌کند که دو محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند.
 

راه‌اندازی واحد فولادسازی شادگان در ۱۴۰۰

می متالز - شرکت صنعت فولاد شادگان به عنوان یکی از طرح‌های هشت‌گانه فولاد (البته بعدها این طرح‌ها به هفت طرح تقلیل یافت) در سال ۱۳۸۶ احداث شد. این واحد فولادی واقع در استان خوزستان، واحد احیای مستقیم به‌شمار می‌رود که آهن اسفنجی تولید می‌کند و از واحدهایی است که با فناوری پرد با ظرفیت۸۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۶ به صورت رسمی افتتاح و وارد مدار تولید شد.
 

آشنایی با واحد تعمیرات توزین مرکزی و کنترل بالانس شرکت فولاد خوزستان

می متالز - واحد توزین مرکزی و کنترل بالانس یکی از قسمت‌های مدیریت اتوماسیون و ابزار دقیق شرکت فولاد خوزستان است که وظیفه خطیر اندازه‌گیری وزن تمامی مواد ورودی و خروجی به شرکت را به وسیله دستگاه‌های توزین، بر عهده دارد.
 دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی خبر داد:

عرضه محصولات پتروشیمی براساس تعهد در بورس کالا

می متالز - دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی اعلام کرد که شرکت های پتروشیمی بر اساس تعهد خود اقدام به عرضه محصولات تولیدی در بورس کالا می کنند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما