خبر
سنگ آهن   ماشین آلات و تجهیزات معدنی  

در پی ورود ماشین‌آلات به منطقه بهرام گور برای استخراج سنگ آهن اهالی روستا معدن‌کاوان را تاراندند

می متالز -کارگران شرکت ایمیدرو که با ماشین‌آلات سنگین برای استخراج سنگ آهن وارد ‏منطقه بهرام‌گور در شرق استان فارس شده بودند با اعتراض جمع زیادی از اهالی روستاهای اطراف ‏از جمله روستای غوری روبه‌رو شدند. با بالاگرفتن اعتراض‌ها نسبت به اقدام این شرکت و مخالفت اهالی ‏منطقه با این فعالیت‌ها در منطقه به دلیل مشکلات زیست‌محیطی و احتمال به خطر افتادن جان ‏گورخران منطقه، درنهایت زنجیره انسانی شکل گرفت و کارگران شرکت ناچار شدند سوار بر ‏ماشین‌ها شوند و منطقه را ترک کنند.

به گزارش می متالز، این نخستین باری نیست که معدن‌کاوان وارد این منطقه می‌شوند. دو ‏سال پیش هم همین شرکت در اقدامی مشابه وارد منطقه شد اما آن‌سال هم مردم اعتراض و از ‏آغاز فعالیت کارگران جلوگیری کردند. آن زمان فعالان محیط‌زیست فارس با وجود تکذیب محیط‌‏زیست، خبر از صدور مجوزهای معدن‌کاوی در بهرام‌گور دادند. منطقه حفاظت‌شده بهرام‌گور در شرق ‏استان فارس و شمال شرقی شهرستان نی‌ریز  ٤٨٠‌هزار هکتار است. این محدوده از‌سال ٥١ با عنوان ‏منطقه حفاظت شده «بهرام گور» تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس قرار گرفت. این ‏منطقه تنها جایی در کشور است که جمعیت قابل توجهی از گورخر ایرانی، کاراکال، زاغ بور، هوبره، ‏جبیر و... را در خود جا داده است. فعالان محیط‌زیست می‌گویند فعالیت‌های صنعتی و اکتشاف معدن در ‏منطقه بهرام‌گور منجر به آسیب زدن به اکوسیستم منطقه می‌شود و گورخر ایرانی و زاغ بور را در ‏معرض خطر قرار داده است، اما حالا شرکت ایمیدرو با آغاز معدن‌کاوی، کمر به تخریب این زیستگاه ‏بسته.

بهمن ایزدی، فعال محیط‌زیست این استان و مدیر کانون سبز فارس یکی از افرادی است که ‏دغدغه این منطقه را دارد.

او می‌گوید: شرکت ایمیدرو در زمینه تأمین قطعات فولادی ‏فعالیت می‌کند اما در بخش معدن‌کاوی و استخراج سنگ‌آهن ورود پیدا کرده است: «این معدن در  ‏قسمت شمال غرب بهرام‌گور قرار دارد و در نزدیکی چند روستا ازجمله غوری است. با اینکه در ‏داخل پارک ملی قرار ندارد و در مرز بهرام گور است اما به دلیل نزدیکی به زیستگاه گورخران و ‏بیشتر شدن آلاینده‌ها با اعتراض اهالی مواجه شده است. در چند‌سال گذشته اهالی روستاهای همجوار و ‏شهر مشکان در تلاش‌اند تا آن منطقه حفاظت شود و خسارت کمتری به گورخران و ... وارد شود.» ‏ایزدی می‌گوید این منطقه تحت مدیریت سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی است و برای شروع فعالیت در ‏معدن حتما از قبل مجوزهایی گرفته شده است. آن‌طور که رئیس اداره محیط‌زیست فارس می‌‌گوید با این اقدامات مخالف است. سعید محمودی، اوایل مرداد ‏به «ایرنا» گفته بود که این منطقه تابع قوانین پارك‌های ملی و مناطق حفاظت شده است.

بر این اساس ‏هر جا قوانین اجازه دهد، معدن‌كاوی توسعه داده می‌شود و هر جا اجازه ندهد این كار انجام نمی‌شود. به ‏گفته او، براساس تصمیم شورای‌عالی معادن فعالیتی برای معدن‌‌كاوی در محدوده حفاظت‌ شده بهرام‌گور ‏و هیچ منطقه حفاظت شده دیگری صورت نمی‌گیرد و با معادنی كه بیرون از این محدوده یا در مناطق ‏آزاد فعالیت كنند، درصورت ایجاد آلودگی برخورد صورت می‌گیرد‎.

کد خبر: 120697
تاریخ: 1399/05/09 - 15:19
منبع: شهروند

ایمیدرو  بهمن ایزدی  استخراج سنگ آهن 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 طی چهار ماه اول سال:

شرکت های آلومینیوم ساز ۶۷ درصد بیشتر تولید کردند

می متالز - تولید شمش آلومینیوم در ۵ شرکت بورسی و غیر بورسی طی چهار ماه اول سال جاری با رشد ۶۷ درصدی به ۱۳۸هزار و ۷۰۰ تن رسید.
 با اجرای طرح پایش محقق شد؛

بهره‌برداری از ۳.۲ میلیارد دلار طرح در بخش معدن

می متالز - مدیر روابط عمومی سازمان ایمیدرو اعلام کرد: پیاده‌سازی سیاست پایش در این سازمان امکان بهره‌برداری از ۳.۲ میلیارد دلار طرح در سال گذشته را فراهم ساخت و امسال نیز این روند تداوم دارد.
 

مدل مدیریتی ایمیدرو چگونه اجرایی شد

می متالز - محمد سپهر مدیر روابط عمومی ایمیدرو گفت: این سازمان مدل "پایش حوزه تولید و توسعه" را طراحی و با هدف نظارت دقیق، اجرایی کرده است. سپهر تاکید کرد: این مدل از زمان تصدی مسوولیت از سوی دکتر غریب پور، ارایه شد.
 معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو مطرح کرد:

تبدیل ذخایر بلوکه شده سنگ آهن به معادن قابل استخراج به منظور پایداری صنعت فولاد کشور

می متالز - معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو در حاشیه این بازدید ضمن ابراز خردسندی از تلاش و عملکرد پیمانکار و سرمایه گذاران در واحد آنومالی شمالی از همکاران شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران خواستار تدبیر و برنامه جهت رفع عقب افتادگی فعالیت معدنکاری در معدن سنگ آهن چاه گز شد.
 مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق ایران خبر داد:

آغاز عملیات اجرایی باند دوم محور تربت حیدریه - سنگان؛ به زودی

می متالز - مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق ایران از آغاز عملیات اجرایی باند دوم محور تربت حیدریه- سنگان طی روزهای آتی خبر داد.
 

سهم ۳۰ درصدی معدن در اولویت‌های سرمایه‌گذاری خارجی

می متالز - بخش معدن و صنایع معدنی سهم حدود ۳۰ درصدی از فهرست اولویت‌های سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن وتجارت را به خود اختصاص داده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما