خبر
آهن و فولاد   بورس کالا   مسکن و اقتصاد  
نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان تاکید کرد:

نوع معاملات در "بورس‌کالا"، عامل افزایش قیمت فولاد/ برخی خریداران دیگر توان مالی نداشتند

می متالز - شفافیت به قیمت افزایش قیمت محصولات، نفعی برای مردم ندارد و معتقدم خروج فولاد از بورس کالا، برای انبوه سازان اتفاق مثبتی است.

بورس کالا، عامل افزایش قیمت فولاد

به گزارش می متالز، اگرچه بحث خروج فولاد از بورس کالا تکذیب شده بود؛ اما معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی در گفتگویی که با شبکه خبر داشته به صراحت اعلام کرده به منظور کاهش قیمت مسکن و حمایت از طرح مسکن حمایتی، رئیس جمهور طرح خروج فولاد از بورس کالا را بررسی کرده است. در این طرح پیشنهاد شده فولاد از بورس کالا خارج شده و با ۲۰ درصد افزایش نسبت به قیمت سال ۹۸ عرضه گردد.

ایرج رهبر نایب رییس انجمن انبوه سازان در این خصوص بیان کرد: معاملات بورس‌کالا عامل اصلی افزایش قیمت‌های فولاد بوده و انجمن انبوه‌سازان هم به منظور رفع معضل افزایش قیمت غیرمنطقی فولاد، پیشنهاد خروج فولاد از بورس‌کالا را مطرح کرده بود.

وی افزود: اگر این امکان فراهم باشد که انبوه‌سازان فولاد مورد نیاز پروژه‌های ساختمانی را بصورت عمده و مستقیم از کارخانه‌های تولیدی خریداری کنند، حتما محصول با قیمت مناسب‌تری در اختیار سازندگان کلان بازار مسکن قرار خواهد گرفت چراکه معاملات بورس‌کالا علاوه بر آنکه مشکل افزایش قیمت‌ها را به دنبال دارد، مشکل دیگری هم برای انبوه‌سازان به همراه داشت.

رهبر افزود: در بورس کالا، سبدی چند تنی از محصول عرضه می‌شود و برای مثال خریداران میلگرد، باید سبدی از انواع میلگرد در سایز های مختلف را خریداری کنند و میلگرد در سایز مورد نیاز خود را برداشته و مابقی را در بازار آزاد عرضه کنند. در مورد تیر آهن هم همین موضوع مصداق دارد. در نتیجه، خریداران کوچک و سازندگان خرد توان مالی خرید از این بازار را ندارند.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: در گذشته هم تجربه معامله فولاد خارج از بورس کالا را داشته ایم و خریداران بزرگ مستقیما از کارخانجات خرید می کردند و دلالی در این بازار، کمتر از امروز بود. شفافیت به قیمت افزایش قیمت محصولات، نفعی برای مردم ندارد و معتقدم خروج فولاد از بورس کالا، برای انبوه سازان اتفاق مثبتی است.

کد خبر: 120709
تاریخ: 1399/05/11 - 15:45
منبع: بورس نیوز

انجمن انبوه‌سازان  فولاد  بورس کالا  ایرج رهبر 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 [گزارش تصویری]

هفدهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی، فولاد، ریخته گری، ماشین آلات و صنایع وابسته در تبریز

می متالز - هفدهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی، فولاد، ریخته گری، ماشین آلات و صنایع وابسته 12 الی 15 مردادماه در محل نمایشگاه های بین المللی تبریز برپاست.
 

آخرین خبرهای اقتصادی از فولاد

می متالز - سخنگوی‌ کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به بررسی وضعیت فولاد در جلسه این کمیسیون گفت که براساس گزارش ارائه شده در این جلسه در حوزه فولاد نه تنها وارداتی صورت نمی گیرد بلکه صادرکننده نیز هستیم.
 

بررسی تکنیکال ورق گرم فولاد

می متالز - روند کلی قیمت هر تن ورق گرم فولاد در بازار آمریکا، نزولی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت ورق گرم فولاد با حدود ۳ درصد کاهش از محدوده ۴۸۱ دلار به محدوده ۴۶۷ دلار رسید. در چند هفته آتی قیمت ورق گرم فولاد اهداف قیمتی پایین‌تری مثل محدوده ۴۱۰ دلار را دنبال می‌کند که دو محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند.
 

راه‌اندازی واحد فولادسازی شادگان در ۱۴۰۰

می متالز - شرکت صنعت فولاد شادگان به عنوان یکی از طرح‌های هشت‌گانه فولاد (البته بعدها این طرح‌ها به هفت طرح تقلیل یافت) در سال ۱۳۸۶ احداث شد. این واحد فولادی واقع در استان خوزستان، واحد احیای مستقیم به‌شمار می‌رود که آهن اسفنجی تولید می‌کند و از واحدهایی است که با فناوری پرد با ظرفیت۸۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۶ به صورت رسمی افتتاح و وارد مدار تولید شد.
 

آشنایی با واحد تعمیرات توزین مرکزی و کنترل بالانس شرکت فولاد خوزستان

می متالز - واحد توزین مرکزی و کنترل بالانس یکی از قسمت‌های مدیریت اتوماسیون و ابزار دقیق شرکت فولاد خوزستان است که وظیفه خطیر اندازه‌گیری وزن تمامی مواد ورودی و خروجی به شرکت را به وسیله دستگاه‌های توزین، بر عهده دارد.
 دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی خبر داد:

عرضه محصولات پتروشیمی براساس تعهد در بورس کالا

می متالز - دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی اعلام کرد که شرکت های پتروشیمی بر اساس تعهد خود اقدام به عرضه محصولات تولیدی در بورس کالا می کنند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما