خبر
آهن و فولاد   مس   خودرو  
رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران:

ارز صادراتی صنایع فولاد و مس به بخش خودرو تزریق شد/ تا کی این روند ادامه دارد؟

می متالز - رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: هم‌اکنون صنعت مس و فولاد همکاری خود را با صنعت خودرو آغاز کرده و ارز حاصل از صادرات خود را در اختیار صنعت خودرو و قطعه قرار داده‌اند.

به گزارش می متالز، اختصاص ارز حاصل از صادرات به صنعت خودرو که به دنبال رایزنی‌های صورت گرفته مسوولان این صنعت با بانک مرکزی به تصویب رسیده، این روزها مورد اعتراض قطعه‌سازان قرار گرفته است چراکه به اعتقاد آنها هم‌اکنون این اقدام وارد فاز اجرایی نشده و این صنعت بیشتر از هر وقت دیگری در انتظار تأمین ارز با هدف رفع نیازمندی‌های خود است.

بهرام شکوری بر اجرایی شدن این توافق تأکید کرد و گفت: در حال حاضر نه‌تنها صنعت خودرو بلکه سایر بخش‌ها نیز از ارز صادراتی بخش معدن استفاده کرده‌اند.

صادرکنندگان مس به کمک بخش خودرو آمده

وی با تأکید بر این که هم‌اکنون صادرکنندگان مس به کمک بخش خودرو آمده و ارز حاصل از صادرات خود را در اختیار این بخش قرار داده است، افزود: ارز پیش‌بینی‌شده در این زمینه از ارز حاصل از صادرات بوده و این در حالی است که باوجود مشکلاتی که در مسیر صادرات به لحاظ تحریم‌ها، صادرات همچنان ادامه دارد و شرکت‌های زیادی در این مسیر موفق هستند که از جمله این شرکت‌ها، پتروشیمی‌ها و معدنی‌ها هستند.


صادرکنندگان مجبور به ارائه ارز در سامانه ارز نیمایی

رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان این که هم‌اکنون فولادی‌ها نیز ارز حاصل از صادرات خود را به‌صورت کامل وارد کشور کرده و در اختیار صنعت خودرو قرار داده است، تصریح کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران نیز بخش عمده‌ای از ارز حاصل از صادرات خود به بخش نیازمندی‌های کشور اختصاص داده که یکی از این نیازمندی‌ها، شرکت‌های قطعه‌سازی و خودروسازی بوده است.

شکوری ادامه داد: ارز واردشده از طریق سامانه و در قالب ارز نیمایی وارد می‌شود که درگذشته قیمت ارز موجود در این سامانه به ارز نیمایی نزدیک بود اما به‌تازگی با نوسانات ایجادشده قیمت ارز نیمایی با ارز آزاد فاصله پیداکرده و این اختلاف قیمت فاحش شده است.

صادرکنندگان ناگزیر به تحویل ارزها به سامانه هستند

وی درباره تمایل صادرکنندگان مواد معدنی به در اختیار گذاشتن ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما گفت: صادرکنندگان ناگزیر به تحویل ارزها به سامانه هستند که این امر خود به چالشی جدی برای آنها تبدیل‌شده و یکی از گلایه‌های صادرکنندگان این است که چرا باید نسبت به صادرات اقدام کرده و ارز حاصل از صادرات را با قیمت به‌مراتب پایین‌تری در سامانه عرضه کنند که این امر به یکی از مطالبات فعالان اقتصادی تبدیل ‌شده تا دولت نسبت به راه‌اندازی بازار موازی نیما اقدام کند تا قیمت آن با ارز آزاد یکسان شود و یا سامانه نیما را به‌گونه‌ای تنظیم کند که قیمت ارز نیمایی تفاوت فاحشی باقیمت ارز آزاد نداشته باشد چراکه روند فعلی فعالان اقتصادی را متضرر می‌کند. شرایط کنونی مشوق صادرکنندگان نیست.

صنعت مس و فولاد امروز در کنار صنعت خودرو و قطعه قرار گرفته‌اند

رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: هم‌اکنون بسیاری از فعالان اقتصادی برای تأمین تجهیزات خود ناگزیر به استفاده از ارز آزاد هستند که در صورت عدم تحقق این امر، صنعت مس و فولاد که امروز در کنار صنعت خودرو و قطعه قرار گرفته‌اند، در آینده ارز خود را در اختیار سایر صنایع قرار نمی‌دهند.

شکوری در پایان گفت: در شرایط موجود که شاهد نوسانات ارزی هستیم ضرورت تعیین قیمت مشخص برای ارز حاصل از صادرات با هدف ترغیب صادرکنندگان به وارد کردن ارز صادراتی بیشتر از هر زمان دیگری از اهمیت برخوردار است چراکه شرایط فعلی نه‌تنها مشوقی برای صادرکننده نیست بلکه او را ناگزیر به یافتن راه‌های فرار ترغیب می‌کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت ملی صنایع مس ایران:

دستاوردهای درخشان صنعت مس با مدیریت جامعیت‌نگر مدیرعامل شرکت مس به دست آمد

می متالز - «سعد عبدی»، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به موفقیت‌ها و دستاوردهای درخشان شرکت مس در سال گذشته گفت: تعدد دستاوردهای سال گذشته شرکت مس در حوزه‌های مختلف نشان دهنده مدیریت جامعیت ‌نگر دکتر سعدمحمدی و توجه ایشان به توسعه متوازن و پایدار در صنعت مس است.
 فولادسازان در جلسه با معاون رئیس‌جمهور خواستار توقف کشف قیمت در بورس کالا شدند

تجدید درخواست افزایش قیمت خودرو درصورت آزادسازی نرخ فولاد

می متالز - فولادسازان راغب نیستند محصولات خود را در بورس عرضه کنند و در این زمینه به دنبال افزایش صادرات یا عرضه آن در بازار آزاد هستند. بر همین اساس و به‌منظور ساماندهی بازار فولاد جلسه‌ای با حضور فولادسازان، مسئولان بورس کالا و محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری در نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد.
 

ورودمجلس به ساماندهی بازار خودرو/ واگذاری خودروسازی‌ها عملیاتی شود

می متالز - نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: کارگروهی در کمیسیون متبوعش برای ساماندهی بازار خودرو تشکیل شده است و ما برنامه‌های جدی برای بهبود وضعیت صنعت خودرو در مجلس داریم.
 شرکت ملی صنایع مس ایران را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همه‌جا همراه شما هستیم

می متالز - تازه‌ترین اخبار شرکت ملی صنایع مس ایران را می‌تواند در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی رسمی این شرکت دنبال کنید.
 درپی انتشار تصاویری از پارکینگ ایران خودرو در شبکه های اجتماعی اعلام شد :

تجاری سازی ۳۵ هزار دستگاه خودرو در تعطیلات تابستانی ایران خودرو

می متالز - مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، گفت: با حمایت وزارت صمت، گمرک و همکاری زنجیره تامین در هفته آینده هم زمان با تعطیلات تابستانی این خودرو ساز ، تکمیل و تجاری سازی ۳۵ هزار دستگاه از خودرو های دارای کسری در دستور کار قرار دارد .
 رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران:

صنایع وابسته به فلزات اساسی، نیاز به واردات دارند

می متالز - رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: صنایع وابسته به فلزات اساسی مانند صنعت خودروسازی، صنعت نساجی، صنعت لوازم‌خانگی نیاز به واردات در بخش مواد اولیه و قطعات یدکی دارند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما