خبر
مواد معدنی   سنگ های تزئینی  
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس؛

سهم صنعت سنگ ایران در بازار جهانی علیرغم ذخایر کم نظیر معدنی ناچیز است/ قانون معادن باید اصلاح شود

می متالز - سلیمی گفت: در بخش معدن ظرفیت کشور بسیار عظیم است اما متأسفانه این ظرفیت هنوز فعال نشده است و ما در بخش ماشین‌آلات، فرآوری و استخراج ده سال از فناوری روز دنیا عقب هستیم.

به گزارش می متالز، ایران یکی از کشورهای برتر در حوزه ذخایر و منابع معدنی است که در این بین سهم سنگ های تزئینی و ساختمانی بسیار قابل توجه است تا جایی که شهرستان محلات به عنوان قطب سنگ تراورتن در خاورمیانه شهرت دارد، اما علیرغم این ظرفیت عظیم هر چند به لحاظ آماری توان تولیدی نسبتاً بالایی در کشور وجود دارد اما جایگاه سنگ ایران در بازارهای جهانی به نسبت سایر رقبا اندک است.

یکی از دلایل اصلی این موضوع بحث قیمت تمام شده بالای محصول در چرخه استخراج و فراوری است که مزیت رقابت قیمتی را تحت الشعاع قرار می دهد، به روز رسانی تجهیزات و ماشین آلات معدنی همگام با پیشرفت های روز دنیا می تواند نقش قابل توجهی در بالا بردن سطح کیفی محصول نهایی و ارزش افزوده مناسب برای بهره بردار و تولید کننده داشته باشد اما در شرایط تورم فعلی و با توجه به نوسانات ارزی موجود تنها حمایت دولت است که می تواند بخش معدن را به یک جایگاه مطلوب در اقتصاد کشور برساند.

نماینده ناظر مجلس در شورای معادن استان مرکزی؛ علیرغم ذخایر کم نظیر معدنی سهم صنعت سنگ ایران در بازار جهانی ناچیز است/ از فناوری روز دنیا عقب هستیم

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس و نماینده ناظر در شورای معادن استان مرکزی گفت: در بخش معدن ظرفیت کشور بسیار عظیم است اما متأسفانه این ظرفیت هنوز فعال نشده است و ما در بخش ماشین‌آلات، فراوری و استخراج ده سال از فناوری روز دنیا عقب هستیم.

نماینده مردم دلیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: به‌روز نبودن تکنولوژی در بخش معدن باعث شده است هزینه تمام‌شده فراوری و استخراج برای ما بالا برود و حتماً باید در این زمینه تجدیدنظر صورت گیرد.

وی با بیان اینکه متأسفانه در بخش معدن با یکی بروکراسی پیچیده مواجه هستیم اظهار کرد: همین موضوع باعث شده است که امورات این حوزه با سهولت انجام نشود، علاوه بر این نهادهای موازی در بخش معدن شکل‌گرفته‌اند و مشخص نیست که معدن کار برای رفع مشکلات باید به کدام نهاد مراجعه کند لذا باید در این زمینه نیز بخش معدن وزارت صمت با پویایی بیشتر وضعیت را سامان دهد.

سلیمی تصریح کرد: در حال حاضر ترک‌ها، سهمشان در بازار جهانی سنگ بسیار بیشتر از کشور ماست و جای تأسف است که سهم ما در این بازار بسیار اندک و ناچیز است درحالی‌که ذخایر ما بسیار کم‌نظیرند و این نشان می‌دهد حتماً باید در این بخش تصمیمات جدی گرفته شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قانون معدن باید حتماً تغییر کند چراکه ریشه بخشی از مشکلات ما در قانون معدن است البته اصلاحاتی صورت گرفته اما کافی نیست و حتماً باید تغییرات اساسی انجام گیرد، علیرغم نیاز تغییر قانون ولی عمده مشکل در بخش اجراست و دولت با سنگ‌اندازی همین قانون نیم‌بند را هم اجرا نمی‌کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

سهم استان مرکزی از حقوق دولتی معادن تا 20 روز آینده مشخص می‌شود

می متالز - نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس گفت: ظرف ۲۰ روز آینده سهم استان مرکزی از ۱۵ درصد حقوق دولتی معادن بررسی و مشخص خواهد شد.
 

جلوی رانت هزاران میلیاردی فولاد باید گرفته شود

می متالز - عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: گردش مالی فولاد در سال بسیار بالا است که ۸۰ هزار میلیارد تومان آن رانت است که باید جلوی این رانت عظیم گرفته شود.
 عضو هیات رئیسه مجلس در انتقاد از اظهارات همتی:

پیشنهاد مسوولان بانک مرکزی برای نرخ تسعیر ارز بالاتر از نظر مجلس است/ مخالفت با تک نرخی شدن قیمت ارز به دلیل منافع شخصی است

می متالز - عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه نرخ تسعیر ارز هنوز در مجلس نهایی نشده است، گفت: پیشنهاد مسوولان بانک مرکزی در جلسات خصوصی بالاتر از نظر مجلس است. وی تاکید کرد که عده ای به دلیل منافع شخصی با تک نرخی شدن قیمت ارز مخالفت می‌کنند‌.
 نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی:

نظام باید پاسخگوی سوالات مردم درباره صنعت خودرو باشد

می متالز - نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: سالها است پیرامون فعالیت های شرکت های خودروسازی در ذهن مردم سوالاتی وجود دارد که نظام باید به همه آنها پاسخ بدهد.
 

مجلس با تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی موافقت کرد

می متالز - نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی در ۹ محور موافقت کردند.
 تأکید دوباره رئیسی درباره اطلاع‌رسانی صحیح از پرونده‌ها:

اطلاع‌رسانی مانع از تشویش اذهان می‌شود

می متالز - رئیس قوه قضائیه اطلاع‌رسانی بعد از اقدام قضائی را مورد تأکید قرار داد و آن را در جهت تنویر افکار عمومی و جلوگیری از تشویش اذهان مردم مهم و مؤثر دانست.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما