خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  

محدوده‌های معدنی منجمد باید تعیین تکلیف شود

می متالز - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی از مهلت یک ماهه صنعت، معدن و تجارت برای تعیین تکلیف محدوده‌های معدنی منجمد خبر داد.

به گزارش می متالز، شورای معادن استان خراسان جنوبی به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و با سه دستور کار ویژه برگزار شد.

بررسی پهنه‌های اکتشافی، روند پیگیری ماده 83 توسط سازمان صمت و پیگیری محدوده‌های منجمد یا پروژه‌های راکد، سه دستور کار این جلسه بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی با اشاره به دستور رئیس جمهور و بخشنامه ابلاغی مرتبط در زمینه تعیین تکلیف محدوده‌های معدنی اظهار داشت: این بخشنامه به تعیین تکلیف پروانه‌های بهره برداری معطل مانده و محدوده‌های بلاتکلیف اشاره دارد و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مکلف است هر چه سریع تر نسبت به عملیاتی شدن مفاد این بخشنامه اقدام کند.

مشیرالحق عابدی با تعیین مهلت یک ماهه برای انجام این کار، تصریح کرد: انتظار شورای معادن، اهتمام سازمان صنعت، معدن و تجارت در اجرای این برنامه به عنوان متولی امر، است.

وی ادامه داد: با انجام این کار، ضمن  کمک به سرمایه گذارانی که ادامه فعالیت شان توجیه اقتصادی دارد، محدوده‌های معدنی که بلاتکلیف مانده‌اند از طریق مزایده واگذار می‌شوند تا مورد بهره‌برداری قرار گیرند.

به گفته وی؛ تحقق این برنامه، اقدام بسیار مؤثری در راستای تحقق شعار سال، که به تدبیر رهبر معظم انقلاب،جهش تولید نامیده شده، است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی با تأکید بر اقدامات انجام شده در زمینه ژئوفیزیک هوایی و تعیین پهنه‌های معدنی استان بیان کرد: حضور دستگاه‌های توسعه گرایی همچون ایمیدرو و سازمان تهیه و تولید مواد معدنی کشور و همچنین بخش خصوصی در بهره‌برداری از ظرفیت‌های معدنی استان بسیار مؤثر بوده است.

عابدی تأکید کرد: با اهتمام سازمان صنعت، معدن و تجارت  و البته طبق قانون و از طریق برگزاری مزایده در بازه زمانی معین، محدوده‌های امیدبخش جهت بهره‌برداری و انتفاع به متقاضیان واگذار می‌شود. 

وی متذکر شد: امتیازبندی برای محدوده‌های تعیین شده بر اساس ظرفیت مواد معدنی و ارزش افزوده‌ای که به همراه دارد، تکلیف متقاضیان را روشن‌تر می‌کند به این ترتیب سرمایه گذار می‌تواند بر مبنای دارایی در اختیار خود نسبت به شرکت در مزایده و سرمایه گذاری در یک واحد معدنی اقدام کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی به ظرفیت مطلوب استان در زمینه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی اشاره کرد و گفت: شخص استاندار بارها و بارها در جلسات و دیدارهای مختلف بر استفاده مطلوب از ظرفیت گوهرسنگ‌های استان تأکید کرده‌اند.

عابدی ادامه داد: در جریان حضور رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در زمینه ایجاد دپارتمان سنگ‌های قیمتی استان پیشنهادهایی ارائه شد که باید به منظور نتیجه دهی بهتر این طرح، سازمان صنعت، معدن و تجارت از وضعیت موجود استان، حجم ذخایر و مناطق مستعد سرمایه گذاری، گزارش کاملی تهیه کند.

این جلسه با حضور تمام اعضا برگزار شد و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در ابتدای جلسه به تشریح نتایج پروژه ژئوفیزیک هوایی و اکتشاف پهنه‌های معدنی پرداخت.

به گفته جرجانی؛ در 20 هزار کیلومتر مربع پهنه‌های شناسایی شده 200 نقطه امیدبخش تعیین شده و آماده واگذاری از طریق مزایده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 [گزارش تصویری]

حضور خداداد غریب پور، معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو در جلسه شورای معادن استان خراسان شمالی

می متالز - حضور خداداد غریب پور، معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو در جلسه شورای معادن استان خراسان شمالی - ۲۶ شهریور ۹۹ برگزار شد.
 رییس اتاق بازرگانی کرمان:

شیوه قیمت‌گذاری در چرخه فولاد یکسان باشد

می متالز - رییس اتاق بازرگانی کرمان درحالی از دستور وزیر صنعت برای قیمت‌گذاری دستوری فولاد حمایت کرد که پس از آن، این موضع خود را برای دفاع از قیمت‌گذاری در سنگ‌آهن اعلام کرد.
 وزیر صمت در جلسه مشترک رفع موانع تولید و شورای معادن استان:

شرکت‌های توسعه‌گرا باید مانند گل‌گهر در بخش راه‌ آهن مشارکت کنند

می متالز - جلسه مشترک رفع موانع تولید و شورای معادن استان کرمان، عصر پنجشنبه با حضور وزیر صمت، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت، استاندار کرمان، تعدادی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، مديرعامل شرکت گل‌گهر و تعدادی از مدیران استانی در محل سالن شهید مرتضوی استانداری کرمان برگزار شد.
 وزیر صمت:

وزارت صمت موردهجمه رانت خواران و مفسدان قرار گرفته است

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صمت وزارتخانه خط مقدم است که موردهجمه همه رانت خواران، مفسدان و ویژه خواران قرار گرفته است.
 استاندار کرمان:

سازوکار استفاده از ظرفیت شرکت‌های بزرگ در کرمان فراهم می‌شود

می متالز - استاندار کرمان گفت: ساز و کار لازم برای استفاده از ظرفیت شرکت‌های معدنی بزرگ با تصویب شورای معادن و وزیر صمت در این استان فراهم می‌شود.
 رییس مجمع نمایندگان استان کرمان:

خام فروشی در استان کرمان به صورت جدی مطرح است

می متالز - رییس مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: هنوز خام فروشی در استان کرمان به صورت جدی مطرح است و به ما اجازه فرآوری در بخشی از حوزه ها به ما داده نمی شود و با توجه به اینکه کمبود آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله در کشور وجود دارد، امیدواریم وزیر در این زمینه دستور ویژه صادر کند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما