خبر
ریلی و راه آهن  
در سال‌جاری محقق می‌شود

تکمیل راه‌‌آهن بستان‌آباد - تبریز

می متالز - معاون وزیر راه‌وشهرسازی با اعلام اینکه ریل‌گذاری ۱۵ کیلومتر از راه‌آهن بستان‌آباد - تبریز به اتمام رسیده است، اعلام کرد: این طرح طبق برنامه زمان‌بندی تا پایان امسال آماده بهره‌برداری است.

به گزارش می متالز، خیرالله خادمی در سفر به آذربایجان‌شرقی و غربی برای دیدار از روند اجرای زیرساخت‌های حمل‌ونقل این دو استان گفت:‌ راه‌آهن میانه - تبریز به طول ۲۰۳ کیلومتر است که حدفاصل میانه تا بستان‌آباد در سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است. وی طول مسیر ریلی بستان‌آباد - تبریز را ۴۴ کیلومتر اعلام کرد و افزود: اکنون پیشرفت کل این محدوده ۶۵ درصد است و تمام تلاش ما این است راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز تا پایان سال‌جاری تکمیل و آماده بهره‌برداری شود.

خادمی روند اجرای این مسیر ریلی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: زیرسازی کل تونل و گالری‌ها برای اجرای روسازی تکمیل شده و حدود ۷۰درصد نصب سازه عرشه به اتمام رسیده است.

وی با اشاره به پیشرفت ۸۶ درصدی در بخش زیرسازی یادآور شد: کل ریل مورد نیاز از کارخانه ذوب‌آهن اصفهان خریداری شده و ریل‌گذاری ۱۵ کیلومتر از مسیر نیز انجام شده است. معاون وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به وجود ۲ هزار و ۸۰ متر پل در این مسیر اظهار کرد: پل باسمنج با ۲۰ دهانه ۵۰ متری به طول هزار متر یکی از بزرگ‌ترین پل‌های این محور است که ارتفاع پایه آن از کف زمین ۴۰ متر است و تاکنون عملیات اجرایی در ۵ دهانه به روش پیشرانی تکمیل شده است.

وی همچنین از پل سعیدآباد وگرمدره نیز بازدید کرد و در این زمینه گفت: پل سعیدآباد دارای ۵ دهانه ۵۰ متری است که ارتفاع پایه آن ۳۰ متر است و اکنون نصب تیرها انجام شده است. پل گرمدره نیز به طول ۲۵۰ متر دارای ۵ دهانه ۵۰ متری است که تاکنون ۴ دهانه آن نصب شده است.

خادمی در ادامه سفر به ایستگاه خط آهن خاوران رفت و در ارتباط با این ایستگاه اعلام کرد: عملیات اجرایی اسکلت ساختمان اصلی ایستگاه خاوران ۸۰درصد تکمیل شده است.

وی طراحی نمای ایستگاه را الهام گرفته از دار قالی دانست و ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران از ۸۰۰ سال پیش تاکنون در مقبره‌الشعرای شهر تبریز به خاک سپرده شده‌اند، ورودی ایستگاه نیز با ایده کتاب و دیوان شعر از جنس سنگ بنا خواهد شد.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی در این سفر همچنین از راه اصلی میانه- میاندوآب دیدن کرد و گفت: این محور ۱۸۱ کیلومتر است که از بزرگراه میاندوآب- تبریز شروع می‌شود و به آزادراه زنجان- تبریز متصل می‌شود و پس از مسافتی به محور ترانزیتی میانه- تبریز متصل می‌شود.

وی ادامه داد: با احداث کمربندی شمال غربی میاندوآب این محور به شمال استان آذربایجان غربی و ارومیه متصل و از طریق جاده ارومیه- سرو به مرز ایران و ترکیه متصل می‌شود.

خادمی کاهش ترافیک سنگین محور زنجان- تبریز و هشترود- مراغه- بناب و کوتاه‌تر شدن مسیر نسبت به محورهای مذکور ترانزیتی را از مزایای این راه برشمرد.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی در ارتباط با وضعیت اجرایی این محور اظهار کرد: اکنون قطعات یک و پنج به طول ۷۵ کیلومتر تکمیل و زیر عبور قرار دارد و قطعات دو، سه و چهار نیز با پیشرفت ۷۷ درصد درحال اجرا است. ۷ کیلومتر از مسیر تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی اعتبار هزینه شده در این محور را تاکنون ۹۵۰ میلیارد ریال دانست و گفت: هزینه احداث این محور به نرخ روز ۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

خادمی در پایان از کنارگذر شمال غربی میاندوآب دیدن کرد و گفت: این مسیر به طول۲۳ کیلومتر در چهار باند رفت و برگشت از ابتدای محور میاندوآب- مهاباد پس از رودخانه سیمینه‌رود آغاز و تا ۱۱ کیلومتری محور میاندوآب- تبریز تقاطع سرچم ادامه دارد.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی پیشرفت این کنارگذر را ۶۶ درصد اعلام کرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 با افتتاح ۹ پروژه طی امسال و سال آینده

طول آزادراه‌های کشور ۲۵ درصد افزایش می‌یابد

می متالز - یکی از نیازهای اصلی در توسعه ارتباط جاده‌ای کشور، توسعه شبکه آزادراهی به عنوان شاهراه‌ ارتباطی است.
 

اعتبار ۶۰۰۰ میلیارد تومانی برای راه‌آهن رشت - آستارا

می متالز - مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از برآورد ۶۰۰۰ میلیارد تومانی پروژه ریلی رشت- آستارا به عنوان حلقه مفقوده کریدور شمال به جنوب خبر داد و گفت: این پروژه گرچه ردیف ملی برایش در بازه زمانی پنج ساله تعریف شده، اما نمی‌توان سالانه حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای آن متصور بود و قطعا از سایر منابع مانند فاینانس و سرمایه‌ گذاری خارجی باید بخشی از آن را تامین کرد.
 معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

بهره‌برداری از راه‌آهن یزد- اقلید تا پایان امسال/ پروژه‌های بزرگراهی، آزادراهی و ریلی در دستور کار دولت

می متالز - معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه پروژه‌های بزرگراهی، آزادراهی و ریلی در دستور کار دولت است، گفت: راه‌آهن یزد- اقلید تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
 معاون وزیر راه:

کنارگذر یزد - ابرکوه - اقلید امسال افتتاح می‌شود

می متالز - معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: ۱۹۰ کیلومتر از بزرگراه یزد - ابرکوه - اقلید احداث شده و تنها ۱۵ کیلومتر از کنارگذر ابرکوه باقی مانده است که امیدواریم مرحله اول آن تا آبان‌ماه و تا پایان سال نیز به بهره‌برداری برسد.
 

ایران برای افغانستان مسیر ریلی می‌سازد/ افتتاح اولین مسیر ریلی به افغانستان در آبان ماه

می متالز - معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در حال حاضر تمام مبادلات از طریق دریا و جاده با کشور افغانستان انجام می‌شود و اگر شبکه ریلی بین دو کشور ایجاد شود بسیاری از محموله‌ها که از خاک ایران به افغانستان می‌رود، به ریل منتقل می‌شود.
 

تمام قطعات پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری از نظر فنی تعیین تکلیف و اجرایی شده است

می متالز - معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از اجرایی شدن قطعات راه آهن استان با تعیین تکلیف فنی و اجرایی پروژه خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما