خبر
اقتصاد   گمرک  
مدیرکل گمرک باشماق خبر داد:

کاهش 28 درصدی صادرات، نسبت به مدت مشابه سال گذشته

می متالز - در ۵ ماهه اول امسال تشریفات ۲۲ هزار و ۶۸۰ کامیون محموله ترانزیتی به ارزش یک میلیارد و ۱۵ میلیون دلار در گمرک باشماق انجام شده که به نسبت سال گذشته کاهش ۲۸ درصد وزنی را نشان می‌دهد.

به گزارش می متالز، مدیرکل گمرک باشماق با اشاره به انجام کار تشریفات ۷۱ هزار و ۹۶۳ محموله صادراتی به وزن یک میلیارد و ۳۰۳ میلیون و ۶۶ هزار کیلوگرم اعلام کرد که ارزش محموله‌های صادراتی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از لحاظ وزنی ۹۱ درصد و از لحاظ ارزشی دلاری ۲۲ درصد رشد داشته است.

فرید حق‌پناه با بیان اینکه علیرغم شیوع بیماری منحوس کرونا، کارکنان گمرک باشماق با زحماتی شبانه‌روزی به کار خود ادامه می‌دهند اظهار کرد که از ابتدای سال جاری تا پایان مردادماه، کار تشریفات ۷۱ هزار و ۹۶۳ محموله صادراتی به وزن یک میلیارد و ۳۰۳ میلیون و ۶۶ هزار کیلوگرم انجام شده است.

وی افزود که ارزش این محموله‌های صادراتی ۵۳۵ میلیون و ۸۱ هزار دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از لحاظ وزنی ۹۱ درصد و از لحاظ ارزشی دلاری ۲۲ درصد رشد داشته است.

مدیرکل گمرک باشماق در خصوص عملکرد گمرک باشماق در رویه واردات در سال جاری و سال گذشته تصریح کرد که علی‌رغم کمبود نیرو و زیرساخت‌های مورد نیاز، این گمرک با تلاش مستمر و شبانه‌روزی توانسته رشد چشمگیر ۵۴ درصدی از نظر وزنی را در پنج ماهه نخست سال جاری در مقایسه با سال گذشته را ثبت کنند.

وی عنوان کرد که همچنین این گمرک رشد ۲۰۴ درصدی وزنی واردات مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی کشور در سال ۹۸ به نسبت سال ماقبل را تجربه کرده است.

حق‌پناه با بیان اینکه درآمدهای گمرکی در ۵ ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۹۲ درصدی و رقمی قریب به ۴۷۹ میلیارد ریال را نشان می‌دهد، ادامه داد که درآمدهای وصول شده توسط این گمرک در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ نیز ۵۵ درصد رشد داشته است.

وی همچنین در خصوص تردد مسافرین از این مرز در سال گذشته خاطرنشان کرد که در سال ۹۸ تعداد ۵۸۳ هزار و ۱۹۵ نفر مسافر از طریق مرز باشماق وارد و تعداد ۵۹۸ هزار و ۹۰۰ نفر نیز از طریق این مرز از کشور خارج‌شده‌اند.

مدیرکل گمرک باشماق گفت: تردد نزدیک به یک میلیون و ۱۸۰ هزار نفر مسافر از مرز باشماق در سال گذشته، افزایش ۶۶ درصدی مسافرین ورودی، ۶۹ درصدی مسافرین خروجی و ۳۹ درصدی خودروهای حامل مسافرین به نسبت سال ۹۷ را نشان می‌دهد.

وی در خصوص انجام تشریفات گمرکی محمولات ترانزیتی با مبدأ و مقصد این گمرک اظهار کرد که در سال گذشته تشریفات ۷۷ هزار و ۵۱۰ محموله ترانزیتی به ارزش بالغ بر ۴ میلیارد و ۱۴ میلیون دلار انجام شده که حاکی از رشد ۱۰ درصدی وزنی کالاهای ترانزیتی مقصد به نسبت سال ۹۷ است.

حق‌پناه افزود که در ۵ ماهه سال جاری نیز تشریفات تعداد ۲۲ هزار و ۶۸۰ کامیون محموله ترانزیتی به ارزش یک میلیارد و ۱۵ میلیون دلار در این گمرک انجام شده که به نسبت سال گذشته کاهش ۲۸ درصد وزنی را نشان می‌دهد.

وی در پایان با اشاره به تلاش کارکنان این گمرک در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز یادآور شد که در ۵ ماهه نخست سال جاری، رشد ۲۸۴ درصدی کشفیات کالاهای قاچاق نسبت به مدت مشابه سال گذشته را تجربه کرده‌ایم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

سه ارز جذاب در پسا کرونا چه خواهد بود

می متالز - بانک گلدمن ساکس امریکا اعلام کردند که پس از پایان بحران کرونا در جهان روبل روسیه یکی از سه ارز جذاب در میان ارزهای بازارهای نوظهور در جهان خواهد بود.
 

راه نجات از کرونا، رعایت اصول بهداشتی است

می متالز - مشاور ارشد مدیر عامل شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: تنها راه نجات از بیماری کرونا ویروس حفاظت شخصی و رعایت اصول بهداشتی افراد است.
 دکتر جهانگیری اعلام کرد:

65درصد فولاد خاورمیانه در ایران تولید می شود/ارز حاصل از صادرات باید در چرخه اقتصادی به کار گرفته شود/ فضاسازی علیه بخش خصوصی با هیچ منطقی سازگار نیست/ مدیران بی ادعا و متخصص در بخش صنعت و معدن را قدر بدانیم

می متالز - معاون اول رییس جمهور بخش فولاد و صنایع معدنی را از مهمترین فرصت‌های سرمایه گذاری کشور دانست و اظهار داشت: کشورمان از ظرفیت‌های بی نظیری در بخش معادن فلزی و غیرفلزی برخوردار است و بدون تردید با استفاده از نیروی انسانی متخصص و پرتوان خود می‌توانیم این ظرفیت‌های معدنی را در مسیر رشد آبادانی روزافزون کشورمان قرار دهیم.
 

واکنش بازارهای انرژی به منازعه قره‌باغ

می متالز - چند هفته پیش از این که جمهوری آذربایجان ارسال گاز به اتحادیه اروپا را آغاز کند، جنگ چند دهه ای این کشور با ارمنستان دوباره شعله ور شده است.
 

ارزش صادرات نفت به ۱۹ هزار میلیارد تومان رسید

می متالز - سازمان برنامه و بودجه گزارش داد سهم صادرات نفت خام و میعانات گازی در ۵ ماهه امسال ۳ درصد کل منابع بودجه عمومی بوده است.
 رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت اعلام کرد:

خبر خوش برای موتورسیکلت سواران

می متالز - رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت گفت: یک پکیج کامل برای موتورسیکلت و تمام مسائل مربوط به آن در نظر گرفته ایم. این پکیج اعم از گواهینامه، تسهیلات، ترخیص موتور‌ها از گمرک و ... را شامل می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما