خبر
بانک ها   مالیات   مسکن و اقتصاد  
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان:

جلوگیری از رشد قیمت مسکن با نزدیک کردن عرضه به تقاضا

می متالز - عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان با اشاره به اینکه اگر عرضه مسکن به تقاضا نزدیک شود می توان از رشد قیمت مسکن جلوگیری کرد گفت: علاوه بر تولید مسکن که می تواند به ساماندهی بازار مسکن کمک کند عوامل بازدارنده مثل اخذ مالیات از خانه های خالی می تواند به تعادل سازی بازار و خروج سوداگران از بازار مسکن کمک کند.

جلوگیری از رشد قیمت مسکن با نزدیک کردن عرضه به تقاضا

به گزارش می متالز، با انتشار گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در مرداد ماه سال ۱۳۹۹ که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور بود قیمت مسکن در تهران رشد داشت و این افزایش قیمت تا حدودی متقاضیان مسکن را به تعجب وا داشت.

بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده را از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۳۱.۱ میلیون ریال اعلام کرد که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۰.۵ و ۷۷.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

کارشناسان بر این باور هستند که کمبود تولید مسکن از یک سو و حضور سوداگران در بازار باعث می شود تا قیمت مسکن روند صعودی خود را ادامه دهد. کمبود سالانه 600 هزار مسکن نشان می دهد که باید برای این کمبود راهکاری اساسی صورت بگیرد.
از سوی دیگر نیز برخی کارشناسان بر این باور هستند که مادامی که تولید مسکن صورت بگیرد اما عرضه آن محدود باشد این تولید مسکن نمی تواند به بازار مسکن و متعادل کردن عرضه و تقاضا کمکی کند. آنان بر این موضوع تاکید دارند که تنها راه تولید و سپس عرضه واحدهای مسکونی ورود به موقع واحدهای تولیدی با استفاده از اهرم های مالیاتی به خصوص قوانین مالیاتی که دنیا نیز آنرا تجربه کرده است خواهد بود.

اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه که این روزها با جدیت تمام وزارت راه و شهرسازی و وزارت امور اقتصادی و دارایی پیگیری می شود می تواند یکی از گزینه های مناسب برای کنترل و کاهش التهاب در بازار مسکن باشد.

حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان، با اشاره به اینکه اهرم های اقتصادی در اختیار دولت است و دولت می تواند برای خروج ساخت و ساز مسکن از رکود به خوبی انجام وظیفه کند گفت: اگر عرضه مسکن به تقاضا نزدیک نشود ما همواره شاهد افزایش قیمت مسکن خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه اگر در برخی مواقع می بینید که قیمت مسکن افزایش نمی یابد باید آنرا در کاهش قدرت خرید متقاضیان جستجو کرد ادامه داد: بر اساس طرح جامع مسکن که 4 یا 5 سال پیش توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه شد نیاز سالانه تولید مسکن در کشور حدود 900 هزار مسکن اعلام شده بود تا در افق 1404 به نقطه سر به سر عرضه و تقاضای مسکن برسیم. اما در حال حاضر می بینیم که سالانه در بهترین حالت تولید مسکن 250 هزار تا 300 هزار واحد مسکونی است.

محتشم افزود: اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه می تواند به تعادل سازی بازار مسکن و کاهش التهاب کمک کند. اما باید فاصله ای که میان تولید مسکن با تقاضا ایجاد شده هر چه سریعتر و در سال های متمادی جبران شود.

وی تاکید کرد: با توجه به افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن به 250 میلیون تومان می توانیم امیدوار باشیم که تولید مسکن تا حدودی رونق بگیرد. اما نکته ای که وجود دارد این است که کاهش تولید مسکن از میزانی که طرح جامع مسکن آن را پیش بینی کرده در دو سال گذشته می تواند دردسر ساز باشد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان اضافه کرد: در حال حاضر با انباشت تقاضای مسکن مواجه هستیم و سالانه نیز 700 هزار تا 800 هزار ازدواج در کشور به ثبت می رسد پس اگر دولت برنامه ریزی مناسبی نکند این انباشت تقاضا خود را با جهش قیمت مسکن نشان خواهد داد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

طرح مالیات بر خانه‌های خالی به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شد

می متالز - نمایندگان مجلس طرح مالیات بر خانه‌های خالی را برای رفع ابهامات به کمیسیون اقتصادی ارجاع دادند.
 

سامانه ملی املاک تکمیل می شود

می متالز - معاون وزیر راه از تکمیل سامانه ملی املاک و اسکان خبر داد و گفت: با تعامل بیشتر دستگاه‌ها در ماه‌های آینده سامانه ملی املاک واسکان کشور شامل همه املاک کشور می‌شود.
 

خانه‌های خالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری زیر ذره‌بین سازمان امور مالیاتی

می متالز - وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: مالکان صاحبان بخشی از خانه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که سازمان امور مالیاتی می‌داند چگونه با آنها رفتار کند.
 معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

مالیات ۲ برابری خانه‌های خالی بانکها و دستگاه‌های دولتی

می متالز - به گفته محمود محمود زاده برای خانه های خالی در تملک دستگاه های دولتی و بانک‌ها ضرایب مالیاتی دو برابر در نظر گرفته شده است.
 

اخذ مالیات از خانه های خالی اقدام مثبتی بود

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از اقداماتی که سبب تحول در حوزه مسکن خواهد شد تقویت و حمایت دولتی از بانک مسکن است چراکه بانک مسکن، یک مجموعه تخصصی در این حوزه به شمار می رود
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما