خبر
مواد معدنی  

گنجینه معادن به نام تویسرکان، به کام دیگران!

می متالز - شهرستان تویسرکان علاوه بر برخورداری از طبیعت، اقلیم و آب و هوایی دلپذیر و مسحور کننده و آثار متعدد تاریخی و فرهنگی از معادن غنی نیز برخوردار است که البته عایدی خاصی از آنها نصیبش نمی‌شود!

به گزارش می متالز، به گفته رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت تویسرکان در حال حاضر از مجموع 13 معدنی که دارای پروانه معتبر هستند، هفت معدن در شهرستان تویسرکان فعالیت می‌کنندکه استخراج‌های معدنی آنها به بیرون از تویسرکان منتقل می‌شود.

روانبخش نورعلیئی در اظهارات خود به این نکته اشاره می‌کند که روال کار استخراج از معادن در سراسر نقاط کشور به این ترتیب است که معادن در شهرهای مختلف توسط دولت به مزایده گذاشته می‌شوند و پس از بررسی فنی و اهلیت سرمایه گذار و با نظر منابع طبیعی، پروانه فعالیت به افراد واجد شرایط داده می‌شود.

وی این رویه را که از معادن شهرستان تویسرکان عایدی مالی خاصی نصیب شهرستان نمی‌شود را یک روال کشوری دانست و تاکید کرد که منابع مالی حاصل از استخراج معادن در سراسر کشور به خزانه دولت واریز و این مبالغ صرف امور عمرانی عمومی می‌شوند و روستاهایی که معادن در آنها قرار دارد از خدمات عمومی مانند زیر ساخت‌های رفاهی البته تا حد مشخصی برخوردار می‌شوند.

در عین حال بخشی از مردم تویسرکان معتقدند که ذخیره‌های معدنی با ارزش و گرانب‌های تویسرکان به راحتی و توسط بهره‌برداران غیر بومی استخراج شده و به بیرون از تویسرکان انتقال داده می‌شوند.

مردم و برخی کارشناسان بر این باورند که باید زمینه فرآوری بخشی از ذخیره‌های معدنی تویسرکان مانند سنگ گرانیت مشکی و خاکستری که بازار خوبی دارند در خود شهرستان ایجاد شود تا هم سبب ساز ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای جویندگان کار در تویسرکان شود و هم عایدات مالی آن به خارج از شهرستان نرود.

مدیر اداره صنعت، معدن و تجارت تویسرکان در تویسرکان اظهار داشت: برآورد مجموع ذخیره‌های معدنی شهرستان تویسرکان حدود 17 میلیون تن است که عمده آن  شامل گرانیت مشکی و خاکستری، لاشه‌های آهکی و دولومیت می‌شود.

روانبخش نورعلیئی افزود: از مجموع هفت معدن فعال در شهرستان تویسرکان، سرمایه گذاران و استخراج کنندگان پنج معدن تویسرکانی هستند و مابقی از نقاط دیگر کشور پروانه فعالیت خود را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کرده‌اند.

وی بیان کرد: حدود 100 نفر نیروی کار در هفت معدن فعال تویسرکان مشغول به کار هستند که اکثر آنها افراد غیر بومی هستند که یکی از مهمترین دلایل غیر بومی بودن نیروهای کار این معادن، شرایط سخت کار در معدن و امتناع نیروهای کار تویسرکان از کار در آنها است.

گرچه سرمایه‌گذاری در حوزه فرآوری مواد و سنگ‌های معدنی به اعتبارات مالی زیادی نیاز دارد اما اگر واحدهای فرآوری مواد معدنی تویسرکان در این شهرستان توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی فعال شوند، می‌توان از مزیت اقتصادی آنها عایدات فراوانی را نصیب بهشت غرب ایران زمین کرد.

تویسرکان بر روی خاک و زمین خود از گنجینه طبیعت سحر انگیز و دلپذیر و در زیر خاک خود از گنجینه مواد معدنی برخوردار است و بدون تردید سهم این شهرستان از دست‌یابی به توسعه پایدار و افزایش زیر ساخت‌های رفاهی بیش از آن چیزی است که اکنون شاهد آن هستیم.

گرچه در سال‌های اخیر شاهد سرمایه‌گذاری‌های صنغتی و تولیدی خوبی مانند شرکت‍‌های تولید داروی فاران سیمی، تدبیر دارو، هگمتان دارو و مواردی از این دست بوده‌ایم ما به نظر می‌رسد می‌توان از معادن تویسرکان بهره‌وری بیشتری برای رونق و پویایی اقتصاد آن ایجاد کرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ساماندهی مراکز عرضه چوب در تویسرکان/ برخورد قاطع با متخلفان

می متالز - رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت تویسرکان از ساماندهی مراکز خرید و فروش چوب خبر داد و گفت: طبق قانون با خرید بار چوب غیرقانونی برخورد می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما