خبر
بورس و سهام   سرمایه گذاری   پتروشیمی  

سه عرضه اولیه «فارس» تا پایان سال جاری

می متالز - مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس از عرضه اولیه سه شرکت دیگر از زیرمجموعه‌های این هلدینگ در بازار سرمایه تا پایان سال جاری خبر داد.

سه عرضه اولیه «فارس» تا پایان سال جاری

به گزارش می متالز، جعفر ربیعی با اشاره به گزارش موسسه icis و قرار گرفتن این هلدینگ در رتبه ۴۰ میان ۱۰۰ شرکت برتر پتروشیمی دنیا گفت: این در حالی بود که بررسی گزارش عملکرد سال ۲۰۱۹ شرکت‌های پتروشیمی که در این فهرست قرار دارند نشان می‌دهد که میزان فروش صد شرکت برتر شیمیایی جهان تحت تأثیر افزایش رقابت در بازار و ظرفیت مازاد تولید در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال قبل از آن ۵ درصد کاهش داشته که میزان کاهش فروش ۳۴ شرکت بیش از ده درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه حاشیه سود این شرکت‌ها به شدت تحت تأثیر قرار گرفته ، گفت: به‌گونه‌ای که سود عملیاتی صد شرکت برتر به طور متوسط ۱۷ درصد و سود خالص آنها ۴۶ درصد نسبت به سال ۲۰۱۸ کاهش یافته و این در حالی است که ده شرکت از صد شرکت برتر سال ۲۰۱۸ در سال ۲۰۱۹ زبان خالص شناسایی کرده‌اند.

عملکرد خوب «فارس» در منطقه

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس با اشاره به اینکه عملکرد شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به عنوان تنها شرکت ایرانی حاضر در این فهرست در مقایسه با متوسط عملکرد ۱۰۰ شرکت برتر، بسیار خوب بود، گفت: درصد کاهش سود فارس از متوسط لیست و همچنین رقیب منطقه‌ای آن شرکت سابیک به مراتب بهتر بوده است.

به گفته ربیعی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در شاخص هزینه‌های سرمایه‌گذاری برای دومین سال پیاپی در رتبه دوم لیست و بعد از شرکت BASF قرار گرفته که این موضوع نشان از سرمایه‌گذاری پیوسته به منظور حفظ و توسعه مزیت رقابتی این شرکت در بازارهای جهانی دارد. در زمینه درصد رشد هزینه‌های تحقیق و توسعه و همچنین درصد رشد دارایی، این شرکت طی سال ۲۰۱۹ جز ۱۵ برتر شرکت لیست قرار گرفته است که در سال‌های آتی منجر به افزایش تولید و فروش خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هلدینگ خلیج‌فارس تنها شرکت ایرانی در میان این فهرست است، افزود: در شرایطی که غول‌های پتروشیمی دنیا در سال ۲۰۱۹ با کاهش حاشیه سود و یا زیان خالص مواجه شدند و در شرایطی که ما در تحریم شدید قرار داریم و با توجه به اینکه در سال ۲۰۱۹ کاهش شدید ارزش ریال را داشتیم بازهم حفظ مقام چهلم از لحاظ شاخص فروش در بین ۱۰۰ پتروشیمی بزرگ دنیا جایگاه بسیار خوبی است

مقام دوم در جهان از نظر حجم سرمایه‌گذاری

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس با تاکید بر اینکه در سال ۲۰۱۹ میلادی حتما باید افزایش تولید می‌داشتیم تا اثر کاهش فروش محصولات و کاهش ارزش پول ملی را جبران کنیم ، تاکید کرد: این افزایش فروش رخ داد، از سویی دیگر بحث طرح‌های سرمایه‌گذاری در هلدینگ در حال اجرا شدن است که اتفاق خوبی است که به این رتبه‌بندی برای سال ۲۰۲۰ کمک می‌کند.

ربیعی با اشاره به اینکه فارس در میان ۱۰۰ شرکت بزرگ پتروشیمی دنیا از نظر شاخص حجم سرمایه‌گذاری در سال مقام دوم دنیا را بعد از غول آلمانی BASF به دست آورد، گفت: این نشان می‌دهد در شرایط تحریم و در شرایطی که همه چیز بر ضد ما بود ، حجم بالایی طرح توسعه‌ای در هلدینگ خلیج‌فارس و پتروشیمی‌های کشور در دست اجرا بوده که این موضوع به مفهوم جهش در آینده نزدیک است.

وی با تاکید بر اینکه بهره‌برداری از این پروژه‌ها جهش بزرگی در تولید صنعت پتروشیمی است، افزود: نیمه دوم سال ۹۹ هم برای هلدینگ خلیج‌فارس با افزایش تولید نسبت به سال گذشته همراه خواهد بود.

ورود سه شرکت زیرمجموعه به بورس تا پایان سال

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای فارس گفت: سه الی ۴ طرح پتروشیمی مهم و بزرگ امسال به بهره‌برداری خواهد رسید که تولید در دو پروژه‌ها آنها یعنی بید بلند خلیج‌فارس و پتروشیمی لردگان آغاز شده و در دو پروژه سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه و الغین پتروشیمی ایلام به زودی به بهره‌برداری می‌رسد، بر همین اساس از این جهت تولید هلدینگ خلیج‌فارس جهش قابل توجهی خواهد داشت.

ربیعی در خاتمه تاکید کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است طی سال جاری سه شرکت دیگر هلدینگ خلیج‌فارس وارد بازار سرمایه شوند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

افزایش سطح رفاه بازنشستگان با طرح‌های هلدینگ مالی

می متالز - هلدینگ بانک، بیمه و سهام صندوق بازنشستگی کشوری با ایجاد ابزارهای گوناگون در بازار سرمایه سعی در ارائه خدمات بیشتر به بازنشستگان کشور دارد، سهامدار کردن بازنشستگان هم یکی از طرح‌هایی است که این هلدینگ مالی برای اجرایی کردن آن مدت مدیدی روی آن مطالعه می‌کرد.
 فعال بازار سرمایه:

دلایل ریزش ادامه دار بازار

می متالز - فعال بازار سرمایه گفت: قبل از ریزش‌ها باید ناظر، سازمان و مابقی ارکان به این موضوع فکر می‌کردند در حالی که فقط به فکر عرضه بیشتر، دستکاری، اعمال سلیقه در بازگشایی‌ها و دخالت‌های موثر در قیمت گذاری بودند و این رویه را ایجاد کردند.
 

"وساخت" پولش را پس می گیرد

می متالز - شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران از نتیجه دادگاه با شرکت بین المللی خانه سازی ایرانیان گفت.
 

"وثنو" شیرین شد

می متالز - شرکت سرمایه گذاری ساختمان نوین سهام شرکت قند شیرین خراسان را خرید.
 کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

"بورس" حمایت میخواهد نه شعار!

می متالز - ترس از بازار سرمایه را دستورالعمل های یک شبه، ضد و نقیض گویی ها، و قوانین بی ثبات و مکررا در حال تغییر ایجاد کرد؛ نه مردم!
 

عرضه بلوکی سهام عدالت در بازار

می متالز - رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: سهام عدالت دیگر وارد بازار سرمایه نمی‌شود و از این طریق خواهان این سهام آن را به صورت بلوکی خریداری خواهند کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما