خبر
بازار مسکن  
تحولات ملک را پنج‌شنبه رویت کنید

تورم مسکن تا کجا؟

می متالز - در تعطیلات نوروز امسال، غالب کارشناسان اقتصادی و به‌خصوص دسته‌ای از صاحب‌نظران مطرح در بخش مسکن، «تورم ملک در شهر تهران طی سال ۹۹» را حداکثر به اندازه ۳۰ درصد پیش‌بینی کردند.

به گزارش می متالز، اما آنچه نخبگان مسکن انتظار داشتند، دست کم طی ۵ ماه اول امسال رخ نداد به‌طوری‌که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران طی ماه‌های گذشته از سال ۹۹ نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۹۸ رقمی معادل ۴۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. چرا واقعیت کنونی بازار ملک با انتظارات نخبگان بازار مسکن همخوانی ندارد؟ آنچه در واقعیت تورم مسکن دیده می‌شود عمدتا انعکاسی از «انتظارات فعالان بازار» است یا «انتظارات عموم مردم» یا «انتظارات سرمایه‌گذار و سفته‌باز در بازار مسکن و سایر بازارها»؟  بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار مسکن حداقل دو سال است تحت فرمان «عوامل بیرونی» است تا تغییر و تحولات درونی بازار ملک. نه اینکه اتفاقات داخل بازار مسکن تاثیری روی نبض قیمت نداشته باشد که اتفاقا اگر موتور تورم مسکن را دارای دو منبع اصلی شارژ در نظر بگیریم، حتما یکی از منابع، یک عامل درونی بازار ملک است. اما کارگردانی جهش قیمت مسکن، بیشتر از بیرون این بازار است. پنج‌شنبه این هفته یک کارگاه غیرحضوری توسط مرکز آموزش «دنیای اقتصاد» برگزار می‌شود که در آن، «ریز تحولات گذشته و مسیر آینده بازار مسکن» تشریح و بررسی خواهد شد. عوامل جهش‌ساز در بازار مسکن، گروه اصلی خریدار در بازار ملک و همچنین رابطه‌ای که مسکن با بورس و ارز پیدا کرده است در این کارگاه توضیح داده می‌شود. همچنین انتظاراتی که با توجه به وضعیت موجود (برآیند تحولات بازارها) درباره آینده بازار مسکن وجود دارد نیز بررسی می‌شود. جزئیات مالیات‌های جدید مصوب و در حال طراحی برای مالکان خانه‌های خالی و چند خانه‌ای و اینکه در عصر جدید «بورس»، چه اتفاقی در بازار مسکن خواهد افتاد هم از جمله سرفصل‌های این کارگاه است. این کارگاه صبح پنج‌شنبه ۲۷ شهریور ماه به‌صورت وبینار –سمینار آنلاین- از ساعت ۹ تا ۱۲ توسط فرید قدیری، دبیر گروه مسکن و شهری روزنامه «دنیای اقتصاد» برگزار می‌شود. متقاضیان حضور مجازی در این کارگاه می‌توانند برای ثبت نام با شماره تلفن‌های ۸۷۷۶۲۴۱۱ و ۸۷۷۶۲۴۱۶ تماس بگیرند یا از طریق سایت مرکز آموزش «دنیای‌اقتصاد» به نشانی lms.den.ir ثبت‌نام مستقیم انجام دهند.

کد خبر: 129997
تاریخ: 1399/06/25 - 23:19
منبع: دنیای اقتصاد

تورم مسکن  بازار مسکن 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ظرفیت بازار مسکن تکمیل شده است؟

می متالز - نصف شدن سرعت رشد بازار مسکن در شهریور ماه می تواند حاوی این پیام باشد که در نیمه دوم سال بازار به تعادل می رسد.
 دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان تاکید کرد:

اراده ای برای هدایت سرمایه های سرگردان وجود ندارد

می متالز - سیاست گذاری ها در حوزه مسکن؛ به افزایش قیمت‌های بازار مسکن دامن زده است.
 

افزایش سقف تسهیلات در بخش مسکن به بهبود سرمایه‌گذاری در کشور کمک می‌کند

می متالز - معاون اول رئیس جمهوری گفت: در شرایطی که رشد سرمایه‌گذاری در کشور منفی است، افزایش سقف تسهیلات در بخش مسکن می‌تواند در بهبود سرمایه‌گذاری در کشور و نیز اجرای تعهدهای وزارت راه و شهرسازی برای تولید یک میلیون واحد مسکونی موثر باشد.
 

بروز نشانه‌های بازگشت آرامش به بازار مسکن/ کاهش رشد قیمت مسکن در تهران طی نیمه اول شهریورماه

می متالز - متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در نیمه اول شهریورماه سال جاری به حدود 23.5 میلیون تومان رسیده که در مقایسه با رقم مشابه ماه قبل تنها 1.9 درصد رشد داشته است.
 

گزارش تحولات بازار مسکن در مرداد ماه 1399 منتشر شد

می متالز - تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مردادماه سال 1399، به 9.1 هزار واحد مسکونی رسيد که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب 35.4 درصد کاهش و 175.8 درصد افزايش نشان می‌دهد.
 

خروج فولاد از بورس کالا شدنی نیست

می متالز - چندی پیش به دنبال خروج فولاد از بورس کالا به دستور رئیس جمهور، وزارت صنعت، معدن و تجارت و فعالان حوزه فولاد با آن مخالفت کردند و معتقدند که این مساله چیزی نیست به راحتی با آن کنار بیایند و موافقت کنند. این در حالی است که وزارت راه و شهرسازی از این اتفاق استقبال کرد و این موضوع را پیگیری و مورد تایید قرار داد. همین امر منجر شد تا این مساله به یکی از موضوع‌های سروصدای زیادی تبدیل شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما