خبر
فلزات غیرآهنی   مواد معدنی  

آمار وزارت صنعت از افزایش تولید محصولات دو صنعت بورسی در ۴ ماه اول سال

می متالز - طبق آمار وزارت صنعت در چهار ماه نخست سال، تولید محصولات دو صنعت بورسی فلزات اساسی و سیمان نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد کرده اما تولید کنسانتره زغال‌سنگ کم شده است.

به گزارش می متالز، طبق جدیدترین آمار وزارت صنعت از ۱۰ محصول منتخب معدنی مورد بررسی قرار گرفته طی چهار ماه نخست سال جاری، میزان تولید فولاد خام و محصولات فولادی، کاتد مس، سیمان، شمش آلومینیوم خالص و آلومینا نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد کرده در حالی که شیشه‌ جام، ظروف چینی و کنسانتره زغال‌سنگ با افت تولید ۲.۳ درصدی تا ۲۷.۱ درصدی طی این مدت روبرو شده‌اند.

براین اساس، شمش آلومینیوم خالص با رشد ۴۷.۵ درصدی بیشترین درصد را به خود اختصاص داده و تولید آن بیش از ۱۲۷ هزار تن بوده در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۸۶.۲ هزار تن تولید شده است.

پس از آن سیمان با ۱۳.۲ درصد افزایش، میزان تولید را به ۲۳.۲ میلیون تن رسانده است. فولاد خام نیز ۹.۲ میلیون تن تولید شده که نسبت به ۸.۴ میلیون تن تولید شده در مدت مشابه سال گذشته رشد ۸.۹ درصدی داشته‌ است.

محصولات فولادی و آلومینا نیز ۶.۲ و ۵.۱  درصد رشد تولید داشته‌اند. در این مدت ۷.۵ میلیون تن محصولات فولادی و ۸۳.۳ هزار تن آلومینا تولید شده که این ارقام در مدت مشابه قبل ۷.۱ میلیون تن و ۷۹.۳ هزار تن بوده است.

کاتد مس نیز با رشد ۳.۵ درصدی کمترین رشد تولید را به خود اختصاص داده که از ۹۱.۴ هزار تن تولید شده به ۹۴.۶ هزار تن رسیده است. در مقابل اما ظروف چینی ۲۷.۱ درصد، شیشه‌جام ۱۳.۶ درصد و کنسانتره زغال‌سنگ ۲.۳ درصد کاهش تولید را تجربه کرده‌اند.

همچنین ۱۳.۶ هزار تن ظروف چینی تولید شده که نسبت به ۱۸.۶ هزار تن تولید شده در مدت مشابه قبل افت تولید داشته است. شیشه‌جام نیز از ۳۶۰.۸ هزار تن تولید شده به ۳۱۱.۹ هزار تن رسیده است. 

کنسانتره زغال‌سنگ نیز ۴۸۸.۱ هزار تن تولید که با افت ۲.۳ درصدی مواجه شده است. چراکه درمدت مشابه قبل از این محصول معدنی ۴۹۹.۵ هزار تن تولید شده بود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 کمیسیون صنایع و معادن مجلس گزارش داد:

تدبیر فولادی دولت موجب رانت، فساد و رونق دلالی شد

می متالز - در پی نابسامانی بازار فولاد در ماه‌های اخیر، کمیسیون صنایع مجلس طی گزارشی در صحن علنی مجلس اعلام کرد: «روند قیمت زنجیره فولاد در بازار آزاد و قیمت تمام‌شده بورس کالا نشان می‌دهد اختلاف فاحشی بین این دو بازار وجود دارد. بررسی آمار و اطلاعات ارائه‌شده از سوی شرکت بورس کالا و گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های صادره نه تنها موجب عرضه کالا در بازار داخلی و تأمین پایدار نیاز زنجیره نشده است، بلکه در برهه‌هایی قیمت و محصولات فولادی به بیش از ۱۲۰درصد قیمت‌های جهانی نیز رسیده است.»
 افت صادرات فولاد، عجیب و سوال‌برانگیز

سیاست یک بام و دو هوای فولاد

می متالز - چندی پیش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران آماری از صادرات این صنعت طی ۶ ماه نخست امسال ارائه داد. براساس این گزارش طی ۶ ماه نخست امسال، مجموع تولید مقاطع طویل فولادی (تیرآهن، میلگرد، نبشی و ناودانی) در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۴۵ درصد کاهش یافته است.
 

شمش فولادی، شاگرد اول صادرات صنایع معدنی

می متالز - آمارهای مورد بررسی صادرات بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد که که شمش فولادی در سال‌های ۹۸- ۱۳۹۲ و پنج ماهه نخست امسال بیشترین سهم را در بین صادرات صنایع معدنی داشته و در افق ۱۴۰۴ هم حداقل بیش از ۶۰ درصد از صادرات صنایع معدنی را به خود اختصاص خواهد داد.
 عضو هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران مطرح کرد

آسانترین راه حل نوردکاران برای مشکل بازار محصولات فولادی

می متالز - چالشهای زنجیره فولاد با تامین مواد اولیه مورد نیاز نوردکاران در قالب عرضه مکفی شمش فولادی در بورس کالا قابل حل است.
 درباره تصمیمات اخیر معاونت معدنی وزارت صمت

چرا دولتی‌ها توافق با نوردکاران را زیر پا می‌گذارند؟

می متالز - هر صنعتی برای اینکه بتواند کارآمد شود و موجبات رونق را فراهم آورد، نیازمند آن است که تعادل در زنجیره آن صنعت از بخش ابتدایی تا بخش نهایی پایدار بماند. صنعت فولاد در یک سال اخیر شاهد التهابات شدیدی بوده که بیشترین فشار را هم به بخش پایین دستی و مصرف‌کننده نهایی محصولات فولادی وارد آورده است.
 

واسطه‌ها به التهاب قیمت‌ها در بازار فولاد دامن می‌زنند

می متالز - رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه مبنای قیمت محصولات فولادی عرضه و تقاضاست، گفت: امروز واسطه‌ها به تشدید قیمت‌ها دامن می‌زنند و دستگاه‌های نظارتی می‌توانند در این ارتباط وارد عمل شده و مانع از نرخ‌های غیرواقعی و بازار سیاه شوند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما