خبر
مواد معدنی   سنگ های تزئینی   کاشی و سرامیک  

نسبت به تمام مواد معدنی یک نسخه واحد ننویسیم

می متالز - رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: پرهیز از خام‌فروشی مورد تاکید همه فعالان معدنی است، اما برای تمام مواد معدنی یک نسخه واحد نباید نوشت.

به گزارش می متالز، «بهرام شکوری» روز چهارشنبه در هیجدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران در هتل اسپیناس تهران افزود: امروز در بخش سنگ‌های تزئینی و نما بالغ بر هفت تا ۹ درصد صادرات انجام می‌ شود که ارزش آن سالیانه ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون دلار است، درحالی که ایتالیا یکی از صادرکننده‌های عمده این بخش، ۲۲ درصد از تولید خود را خام می‌ فروشد.

وی اضافه کرد: امروز چنانچه سنگ‌های تزئینی و نما استخراج نشود و ارزی به دست نیاید، با روند روبه رشد سال‌های آتی برای مصرف سنگ مصنوعی، کاشی و سرامیک و یا افزایش مصرف شیشه و کامپوزیت، ارزش اقتصادی سنگ‌های تزئینی و نما از بین خواهد رفت.

شکوری خاطرنشان ساخت: امروز با شرایط بهره‌برداری از معادن سنگ تزئینی و نما برای ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال ذخیره وجود دارد و باید برنامه‌ریزی متناسب با شرایط روز دنیا انجام شود.

رییس کمیسیون معادن وصنایع معدنی اتاق ایران گفت: اکنون در زمینه سنگ آهن هماتیتی کم عیار که در داخل کشور قابل مصرف نیست، با وجود استفاده از آن در کارخانه‌های سیمان، مازاد مصرف وجود دارد، اینها باید تبدیل به ارز و سرمایه در کشور شوند.

براساس آمار وزارت صنعت، معدن وتجارت سال گذشته مجموع استخراج مواد معدنی از پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال به رقم ۴۱۰ میلیون تن رسید.

به گفته شکوری، امروز نیم درصد ذخایر معدنی کشور استخراج می‌شود، درحالی که استاندارد این رقم در دنیا سه تا پنج درصد است.

آمارهای پیشین وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای آن است که میزان ذخایر معدنی شناسایی شده کشور ۵۷ میلیارد تن که از این رقم حدود ۳۷ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است.

رییس کمیسیون معادن وصنایع معدنی اتاق ایران توضیح داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که سهم بخش معدن در تولید ناخالص داخلی کمتر از یک تا یک درصد است، اما کالای تولیدی ارزش ۲۰ تا ۳۰ درصدی آن متعلق به بخش معدن است.

ایران از نظر ذخایر شناسایی شده معدنی در جهان رتبه پانزدهم را به خود اختصاص داده است.

کد خبر: 130272
تاریخ: 1399/06/26 - 20:04
منبع: معدن مدیا

بهرام شکوری  سنگ‌های تزئینی  سنگ مصنوعی  سرامیک 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 [ویدئو]

تکلیف معادن غیر فعال به زودی مشخص می شود

می متالز - شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: اگر توجه کافی به قانون معادن داشته باشیم،مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.
 رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران:

ضرورت عرضه محصولات فولادی در بورس کالا

می متالز - رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران عرضه همه محصولات زنجیره فولاد، در بورس کالا را ملزم دانست.
 

تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس عرضه شوند

می متالز - تمام محصولات زنجیره فولاد باید در بورس عرضه و قیمت‌ها به نوعی تنظیم شود که نسبتی از قیمت‌های جهانی باشد و حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد زیر قیمت‌های جهانی در داخل کشور به فروش برسد.
 رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت:

خام فروشی مواد معدنی، عبارتی که تعبیر نادرست از آن داریم

می متالز - رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران با اشاره به موضوع خام فروشی که این‌ روزها مبنای ممنوعیت صادرات برخی محصولات معدنی شده است اعلام کرد: این عبارتی کاملا مناسب برای تقویت صادرات غیر نفتی است، اما امروز به هر دلیل مدیران مربوطه تعبیری اشتباه از آن دارند.
 

خام فروشی مواد معدنی، عبارتی که تعبیر نادرست از آن داریم

می متالز - رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران با اشاره به موضوع خام فروشی که این‌روزها مبنای ممنوعیت صادرات برخی محصولات معدنی شده است اعلام کرد: این عبارتی کاملا مناسب برای تقویت صادرات غیر نفتی است، اما امروز به هر دلیل مدیران مربوطه تعبیری اشتباه از آن دارند.
 معاون وزیر صمت:

تولید سالانه ۷۶ هزار تن قیر طبیعی در کشور

می متالز - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در مجموع، میزان ذخیره شناخته شده قطعی قیر طبیعی (بیتومین) کشورمان تا کنون حدود یک و نیم میلیون تن است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما