خبر
مواد معدنی  
غریب پور در جلسه بررسی مصوبه ها و تفاهم نامه های سفر رئیس‌جمهور به خراسان شمالی:

ایمیدرو کمیته زیرساختی و معادن کوچک خراسان شمالی را تشکیل می دهد

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: ایمیدرو تا ۱۰ روز آینده، کمیته بررسی مسائل زیرساختی و معادن کوچک خراسان شمالی را تشکیل می دهد.

به گزارش می متالز، خداداد غریب پور در جلسه بررسی مصوبه ها و تفاهم نامه های سفر رئیس‌جمهور به خراسان شمالی با بیان این مطلب اظهار داشت: مصمم هستیم نسبت به خواسته های به حق مردم منطقه پاسخگو باشیم و تلاش داریم تعهدات قبلی خود (مصوبات و تفاهم نامه های سفر رئیس‌جمهور) در این استان را انجام دهیم و تعهدات جدید را با توجه به ظرفیت های قانونی موجود اجرایی کنیم.
رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: کمیته ای برای بررسی مسائل زیربنایی و زیرساختی، معادن کوچک مقیاس و تامین مالی مصوبات و تفاهم نامه های سفر رئیس‌جمهور به این استان تا ۱۰ روز آینده تشکیل می شود.

 

شروع عملیات استخراج معدن آلبلاغ همزمان با مطالعات تکمیلی اکتشاف

وجیه الله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در این جلسه گفت: احداث کارخانه استحصال و فرآوری، نیازمند مواد اولیه است. از این رو پس از پایان مرحله فاز شناسایی و پی جویی معدن آلبلاغ، در مرحله اکتشافات تکمیلی، عملیات استخراج نیز همزمان انجام خواهد شد.
وی افزود: از سال گذشته، در قالب طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، معادن غیر فعال این استان بررسی شد و دلایل آنها مشخص شد. از ۲۵۰ معدن، ۷۵ معدن غیرفعال است.
جعفری گفت: معادنی که مشکل زیرساختی داشته و با کمبود نقدینگی مواجه اند، به صندوق معرفی می شوند.
وی افزود: تاکنون ۵ معدن به طرح زیرساخت برای رفع مشکل معرفی شده است.
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی با اشاره به افزایش ریالی صندوق بیمه معدنی و زیرساخت برای ارائه تسهیلات گفت: اعتبار صندوق امسال به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.
وی ادامه داد: همچنین، ایمیدرو اعتبارات زیرساختی را افزایش داد.
جعفری خاطرنشان کرد: گزارش های مربوط به سنگ های تزئینی، مس، سنگ آهن و غیره تهیه شده و در حال تکمیل است. علت های غیرفعال بودن آن ها مشخص شده است.
وی افزود: سرمایه گذارانی که فراخوان شده اند، با هماهنگی استان، برای سرمایه گذاری معرفی می شوند. برای طرح مطالعه پودر میکرونیزه، با توجه به وجود سرمایه گذار، مطالعه انجام نشد و مستقیم سرمایه گذار را برای دریافت تسهیلات به صندوق بیمه معدنی معرفی کردیم تا کار مطالعات را نیز انجام دهد.

 

تکمیل فاز پی جویی پهنه ۶ هزار کیلومتر مربعی تا شهریور آینده

علی اصغر زاده، مدیر اکتشافات ایمیدرو در این جلسه گفت: مناقصه پهنه بوکسیتی ۶ هزار کیلومتر مربعی استان خراسان شمالی انجام شده و مشاور معرفی و در استان مستقر و کار را شروع کرده است.
وی افزود: تا شهریور سال آینده، فاز شناسایی و پی جویی پهنه اعلام و مناطق پتانسیل دار معرفی می شود. طرح اکتشاف منیزیم از پولومیت نیز طی امسال اجرایی می شود.
اصغر زاده گفت: فاز شناسایی اکتشافات معدن آلبلاغ خاتمه یافته و ۳۴۰ نمونه برای آزمایش به مرکز تحقیقات فرآوری کرج ارسال و نتایج دریافت شده است. اکتشافات این معدن از خرداد امسال، به مدت ۲ سال انجام می شود.

 

موفقیت های چشمگیر آلومینای جاجرم

در این جلسه، تورج زارع، مدیرعامل شرکت آلومینای ایران، با اشاره به اینکه این شرکت طی ۲-۳ سال اخیر به موفقیت های چشمگیری دست یافته است، گفت: افتتاح کارخانه تولید شمش آلومینیوم با سرمایه گذاری ۱۳۰ میلیون یورو در سال گذشته، از جمله این اقدامات است.
وی افزود: این کارخانه تاکنون ۱۰ هزار تن تولید داشته است. مجموع اشتغال جدید در این کارخانه و معدن، ۱۵۰۰ نفر است.
زارع با اشاره به افزایش ذخایر از ۵ میلیون تن به ۳۰ میلیون تن با اکتشافات صورت گرفته گفت: همچنین، ۷۰ میلیون ذخیره بوکسیت شیلی (نرم) اکتشاف شد که به دلیل کیفیت پایین آن، با یک شرکت چینی قرارداد منعقد شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه نتایج این مطالعات موفقیت آمیز بود و با توجه به این میزان ذخایر، قرار شد طرح جدید اجرای طرح ۲۵۰ هزار تنی تولید پودر آلومینا اجرا شود که با تحریم ها متوقف ماند.
مدیرعامل شرکت آلومینای جاجرم به طرح های پیش روی این مجتمع اشاره کرد و گفت: مطالعات طرح احداث واسطه سنگین انجام شده و اجرای آن ۱۲-۱۳ ماه زمان می برد.
وی ادامه داد: طرح تولید هیدرات ویژه ۳۰ درصد پیشرفت دارد و تا خرداد آینده به اتمام می رسد. برای تامین آهک مورد نیاز کارخانه تولید کاغذ از کربنات کلسیم نیز آماده ایم.
زارع گفت: برنامه افزایش ظرفیت تولید پودر کارخانه فعلی از ۲۴۰ به ۲۸۰ هزار تن با تکمیل پروژه های مذکور انجام می شود.
وی افزود: تامین خوراک کارخانه آلفا آلومینای گرمه، از دیگر تعهدات ماست که از قرارداد ۱۵ هزار تنی، تاکنون ۳ هزار تن تحویل شده و هر زمان به خوراک نیاز باشد، تامین می کنیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نعیمی در جلسه پایش طرح احیای معادن کوچک مقیاس اعلام کرد:

احیا و فعال سازی 147 معدن مقیاس کوچک طی 7 ماهه امسال/ شناسایی و اولویت بندی 672 معدن کوچک تا پایان مهر 99

می متالز - قائم مقام ایمیدرو اعلام کرد: طی 7 ماهه امسال، 147 معدن کوچک مقیاس، احیا، فعال سازی و توسعه یافت.
 رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد:

امضای ۸۵ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی معدنی در ۱۸ ماه گذشته

می متالز - رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: در سال‌های ۹۸ و ۹۹ تعداد ۲۱۹ قرارداد پژوهشی به ارزش ۸۵۰ میلیارد ریال در بخش معدن و صنایع معدنی با دانشگاه‌های مختلف امضا شد.
 در جلسه پایش اقدامات انجام شده شرکت صنایع فولاد کردستان مطرح شد:

غریب پور: افزایش سرمایه 350 میلیارد تومانی فولاد کردستان تا سال آتی/ برنامه زمانبندی اجرای پروژه، تا 7 آبان تهیه می شود

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اهتمام این سازمان در راه اندازی پروژه فولاد کردستان، اعلام کرد: به منظور اجرای برنامه های توسعه ای پروژه های صنایع فولاد کردستان، افزایش سرمایه این مجموعه تا سال آینده به 350 میلیارد تومان خواهد رسید.
 

شرکت‌های معدن‌کاری در مسیر توسعه

می متالز - ایران با داشتن بیش از ۶۴ نوع ماده معدنی، جزو ۱۵ کشور برتر معدن‌خیز جهان است. این منابع طبیعی، زمینه حضور شرکت‌هایی که در حوزه معدن فعالیت کنند بسیار موجه کرده است. البته هستند شرکت‌هایی که با توان بخش‌خصوصی به صورت قدرتمند به حوزه معدن‌کاری راه پیدا کرده‌اند تا این منابع خدادادی را به بهترین شکل ممکن تبدیل به ارزش‌افزوده کنند.
 یک تیر و چندنشان؛

تاثیر مثبت واگذاری سهام دو شرکت زیرمجموعه «ومعادن» به تجلی معادن و فلزات بررسی شد

می متالز - مکاتبات صورت پذیرفته شرکت سرمایه­گذاری توسعه معادن و فلزات(ومعادن) با اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس و اوراق بهادار و منتشره در سامانه کدال در خصوص اعلام نتایج ارزشگذاری سهام دو شرکت “صنایع آهن و فولادسرمد ابرکوه ” و “شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان” و انتقال سهم این دو شرکت به شرکت سهامی عام تجلی معادن و فلزات که به شناسایی مبلغ حدوداً ۸۴۰۰ میلیون ریال سود(حاصل از تفاضل قیمت تمام شده و قیمت کارشناسی اخذ شده) شد که تأثیر قابل توجه­ای بر سود هر سهم پیشنهادی(EPS) سال جاری شرکت “ومعادن” می گذارد به نحوی که تا انجام تعدیل مثبت و لازم نماد شرکت در روزهای اخیر متوقف گردیده است.
 

ابلاغ دستورالعمل وحدت رویه در فعال‌سازی معادن

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت دستورالعمل ایجاد وحدت رویه در فعال سازی معادن و محدوده‌های معدنی غیر فعال را به رؤسای سازمان صنعت، معدن و تجارت ۳۱ استان، اداره کل جنوب کرمان و نیز مناطق آزاد ماکو، ارس و قشم ابلاغ کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما