خبر
اقتصاد   گمرک  
رئیس کل گمرک خبر داد:

سند جامع راهبردی اقتصادی ایران و افغانستان تنظیم می‌شود

می متالز - گمرک دو کشور ایران و افغانستان می‌خواهد سند جامع راهبردی اقتصادی تهیه کند؛ همچنین مقدمات لازم برای استقرار دستگاه‌های ایکس‌ری، باسکول و تجهیز گمرکات رسمی مشترک در دستور کار گمرک افغانستان قرار گرفته است.

به گزارش می متالز، قرار است سند جامع راهبردی اقتصادی بین ایران و افغانستان تنظیم شود؛ مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک در گفت‌وگو با رئیس عمومی گمرکات افغانستان بر تسهیل تجارت میان دو کشور، تبادل اطلاعات گمرکی، حل مشکلات مرزی و توسعه ترانزیت تاکید کرد. 

به‌گفته میراشرفی باتوجه به کمبود باسکول و ایکس‌ری کامیونی در گمرک اسلام‌قلعه افغانستان، رئیس عمومی گمرکات افغانستان اعلام کرد مقدمات لازم برای استقرار دستگاه‌های ایکس‌ری، باسکول و تجهیز گمرکات رسمی مشترک در دستور کار گمرک افغانستان قرار داشته و با جدیت آن را  پیگیری خواهد کرد.

رئیس کل گمرک ایران از زمین اختلافی بین گمرک دوغارون خراسان رضوی و اسلام‌قلعه افغانستان گفت؛ اینکه شرکت ایرانی هزینه ساخت آن را متعهد شده و نقشه اجرای آن نیز از مجاری دیپلماتیک به طرف افغانی داده شده است؛ رئیس عمومی گمرکات افغانستان قول مساعدت برای پیگیری موضوع از مقامات دولت مرکزی افغانستان داده است. 

پیشنهاد ایران به‌طرف افغانستانی افزایش گذرگاه‌های مرزی بین دو کشور، بازگشائی بازارچه یزدان در خراسان‌جنوبی و تبدیل آن به گمرک رسمی است.

افغانستان یکی از کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایران است که مدتی پیش رسانه‌ها از وضعیت مرزهای ایران و افغانستان گفتند؛ از مرز میلک و دوغارون؛ از بسته شدن و بازگشایی مجدد آن‌ها. نهم مردادماه بود که خبر رسید مرز میلک در سیستان و بلوچستان بسته‌شده؛ جواد هدایتی، مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای علت را «قاچاق سوخت» اعلام کرد: «با توجه به اختلاف قیمت سوخت گازوئیل میان ایران و کشورهای همسایه، ناوگان این کشورها انگیزه بالایی برای تردد به کشورمان دارند تا علاوه بر سهمیه سوختی که در ایران دریافت می‌کنند بتوانند با نرخ سوخت یارانه‌ای کشورمان گازوئیل خریداری کرده و به افغانستان قاچاق کنند.»

به‌گفته هدایتی انگیزه دیگر تردد کامیون‌های افغانستان به داخل ایران علاوه بر حمل بار، حمل کالاهای اساسی مانند آرد است که با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی خریداری می‌کنند تا بتوانند به‌صورت قاچاق به افغانستان ببرند.

هدایتی گفته است: «در نتیجه تبدیل به رویه شدن جابجایی کالای قاچاق از ایران به خاک افغانستان توسط کامیون‌های افغانستانی، شورای تأمین سیستان و بلوچستان مصوب کرده تا اگر کامیون‌های افغانستانی حامل کالای قاچاق در مرکز میلک شناسایی شوند علاوه بر اخذ کالا و جریمه، خودرو حامل این کالا سه ماه متوقف شود.» این مصوبه مخالفانی در افغانستان داشت و درنهایت راننده‌های کامیون در افغانستان اعتصاب کردند اما یک هفته بعد این مرز با پادرمیانی بزرگان منطقه بازگشایی شد ولی چندان دوام نیاورد.» به‌گفته روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک با برآورده نشدن خواسته‌های اعتصاب‌کنندگان، مجدداً رانندگان معترض، بیستم مردادماه دست به اعتصاب زدند و مانع از تردد کامیون‌ها در این مرز شدند.

همچنین مرز دیگر میان ایران و افغانستان مرز دوغارون در تایباد -خراسان رضوی است؛ بارها از کم‌کاری گمرک در این مرز گفته که علت تجمع کامیون‌ها بوده است. اما اردیبهشت امسال از قاچاق اتباع افغانستان در این مرز گفتند و اینکه مرزبان‌های ایرانی با آن‌ها بدرفتاری کرده است؛ ادعایی که ایران آن را رد کرد.

اما مرز ماهیرود در خراسان جنوبی را زمانی فقیرترین مرزها می‌خواندند؛ این مرز 150 کیلومتری ولایت فراه افغانستان قرار گرفته و بازارچه ماهیرود در فاصله 240 کیلومتری شهرستان بیرجند و در فاصله 140 کیلومتری شهرستان سربیشه قرار است. فعالیت بازارچه ماهیرود از تیرماه 88 هم‌زمان با شروع فعالیت گمرک مرز رسمی ماهیرود آغازشده و جایگزین بازارچه مرزی میل 75 در استان شده است.

مدتی قبل حسین سلیمی، رئیس اتاق ایران و افغانستان درباره وضعیت مرز دو کشور گفته بود: «مسائل و مشکلاتی که در این مرزها به وجود می‌آید مقطعی است و اراده دو کشور بر همکاری‌های تجاری- اقتصادی است. برای همین هم سعی می‌شود این مسائل در کوتاه‌مدت برطرف شود.»

به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان «ایران بعد از پاکستان یکی از مهم‌ترین شریک تجاری افغانستان است؛ عزم و اراده دو کشور به همکاری دوجانبه بناشده است؛ البته ممکن است مشکلات کوتاه‌مدتی در مرزها به دلیل مسائل امنیتی یا قوانین و مقررات ایجاد شود ولی این‌ها زود برطرف می‌شود.»

حالا به‌نظر می‌رسد که دو کشور می‌خواهند مسائل تجاری خود را با تنظیم سند راهبردی اقتصادی حل کنند؛ شاید این امیدی برای بهبود شرایط مرزها و گسترده‌تر شدن روابط تجاری میان دو کشور باشد.

سال گذشته ۲.۳ میلیارد دلار کالا به کشور افغانستان صادرشده است؛ افغانستان چهارمین مقصد صادراتی ایران در پنجاه ماه گذشته بود. این کشور 2.11 میلیون تن کالا به ارزش 713 میلیون دلار خریداری کرد که 8 درصد از کل صادرات ایران در این دوره بود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 با حضور نمایندگان گمرک ایران برگزار شد:

هجدهمین اجلاس سالانه مراكز آموزش منطقه ای آسیا - اقیانوسیه سازمان جهانی گمرك

می متالز - هجدهمین اجلاس سالانه مراکز آموزش منطقه‌ای سازمان جهانی گمرک در منطقه آسیا، اقیانوسیه با حضور نمایندگان گمرکات کشورهای منطقه از جمله گمرک ایران برگزار شد.
 در سفر رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان به تهران چه گذشت؟

سند جامع همکاری ایران و افغانستان تهیه می‌شود

می متالز - رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان در جریان سفر به تهران از تهیه سند جامع همکاری ایران و افغانستان خبر داد و گفت: 42 سال جنگ، بار زیادی را بر دوش افغانستان تحمیل کرده و شما نیز از آن آسیب دیده‌اید که شامل مسائل امنیتی، مهاجرین و قاچاق مواد مخدر می‌شود، در این میان فرصت‌های اقتصادی زیادی نیز در افغانستان از بین رفته است.
 

نقش بیمه در اقتصاد پررنگ‌تر شود

می متالز - بخش اقتصاد با مسائل و مخاطرات زیادی مواجه است، از محدودیت‌های ناشی از تحریم گرفته تا نرخ بالای تورم و نوسانات شدید نرخ ارز و گرانی مواد اولیه و... که تمامی این مسائل باعث شده دغدغه فعالان این بخش هر روز بیشتر شود. یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند از این مخاطرات و ریسک فعالیت‌ها در اقتصاد کم کند، بیمه است.
 

آمار تجارت خارجی کشور در ۶ ماهه امسال

می متالز - رئیس‌کل گمرک ایران گفت: مبادلات تجاری ۶ ماهه سال جاری ایران با کشورهای خارجی به ۳۰ میلیارد و ۳۴۹ میلیون دلار رسید.
 

خبر رئیس گمرک برای تولیدکنندکان/ارائه اولین لیست مواد اولیه این هفته به بانک مرکزی

می متالز - رئیس کل گمرک ایران گفت: اولین لیست کالاهای رسوب شده در گمرک این هفته به بانک مرکزی ارائه می‌شود و با مجوز وزارت صمت، صاحبان مواد اولیه تولیدی که دارای کد رهگیری بوده و متقاضی ارز نیستند، می‌توانند کالاهای خود را ترخیص کنند.
 

تصویب آیین نامه اجرایی رتبه‌بندی تولیدکنندگان کالا‌ها/ صدور مجوز امضای موقت موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت‌های ایران و افغانستان

می متالز - هیات وزیران در جلسه ای به ریاست رئیس جمهور، آیین نامه اجرایی مربوط به رتبه بندی تولیدکنندگان کالاها، عرضه کنندگان خدمات و پیمانکاران طراحی - ساخت را تصویب کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما