خبر
آهن و فولاد   محیط زیست   مواد   پتروشیمی  
دلایل مخالفت محیط‌زیست با احداث کارخانه کک‌سازی؛

سوادکوه را آلوده کک‌سازی نکنیم/ ساخت کارخانه پتروشیمی مازندران در مسیر مجوزها

می متالز - برخی نمایندگان مردم مازندران در مجلس طی سال‌های اخیر پیگیر بهره‌برداری از معادن زغال‌سنگ در این استان بوده‌اند، طوری که با پیگیری آنها و باتوجه به فعالیت معادن متعدد در سوادکوه، طرح کک‌سازی توسط شرکت ایمیدرو تهیه و سرمایه‌گذار آن هم مشخص شد، این طرح اما با مخالفت جدی اداره محیط‌زیست مازندران مواجه و به فراموشی سپرده شد.

به گزارش می متالز، مازندران یعنی دریا، یعنی جنگل، یعنی جنگل‌های هیرکانی و باستانی... درواقع همه مازندران را به همین ثروت‌های طبیعی بی‌نظیرش می‌شناسند، اما این استان مثل سایر نقاط کشورمان از نعمت معادن غنی مثل زغال‌سنگ، سنگ‌های تزئینی، شن و ماسه و... نیز برخوردار است که برخی از آنها هم اکنون درحال بهره‌برداری است.

با این حال برخی مسوولان در برخی نهادهای دولتی و عمومی خواستار استحصال بیشتر از معادن این استان هستند، به‌ویژه معادن زغال‌سنگ که گفته می‌شود حجم قابل توجهی از آن در دل زمین و قلب کوهستان‌های مازندران پنهان است. 
 

البرز مرکزی رگ اقتصادی شهرستان سوادکوه
 

در این بین البرز مرکزی رگ اقتصادی شهرستان سوادکوه و بخشی از مازندران بود که تا 7 هزار نفر کارگر و کارمند داشت، با خصوصی‌سازی این شرکت هم کوچک و کوچک‌تر و با مشکلات زیادی مواجه شد.
 

زغال‌سنگ البرز مرکزی رابطه معیشتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و سیاسی با مردم سوادکوه پیدا کرد و از مهمترین دلایل بسط و گسترش شهرستان سوادکوه و تثبیت این شهرستان نیز شناخته می‌شود.

حضور 7 هزار پرسنل در این شرکت و پشتیبانی اشتغالزایی برای شهرها و شهرستان‌های اطراف استان مازندران و حمایت قابل توجه مالی این شرکت از فعالیت‌های عمرانی و اجتماعی و فرهنگی و عام‌المنفعه زبانزد خاص و عام بود.

مردم شهرستان سوادکوه با حسرت از زمانی سخن می‌گویند که صف طویلی از اتوبوس‌های شرکت زغال‌سنگ البرز مرکزی در نقل و انتقال کارکنان این شرکت در ساعات مشخصی در حرکت بودند که پویایی و تحرک شهرستان را به همگان نشان می‌داد.
 

برخی نمایندگان مردم مازندران در مجلس طی سال‌های اخیر پیگیر بهره‌برداری از معادن زغال‌سنگ در این استان بوده‌اند، طوری که با پیگیری آنها و باتوجه به فعالیت معادن متعدد در سوادکوه، طرح کک‌سازی توسط شرکت ایمیدرو تهیه و سرمایه‌گذار آن هم مشخص شد، این طرح اما با مخالفت جدی اداره محیط‌زیست مازندران مواجه و به فراموشی سپرده شد.
 

دلایل مخالفت محیط‌زیست با طرح احداث کارخانه کک‌سازی سوادکوه
 

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران با بیان دلایل مخالفت خود با طرح احداث کارخانه کک‌سازی سوادکوه اظهار کرد: در خصوص کک‌سازی باید دو مسأله از هم تفکیک شود؛ اول از نظر حقوقی و دوم از نظر کارشناسی، منظر حقوقی یعنی ضرورت رعایت فاصله مورد نیاز کارخانه با مناطق مسکونی، و منظر کارشناسی هم یعنی لزوم رعایت استانداردهای اجرای طرح.
 

وی خاطرنشان کرد: ما در خصوص کک‌سازی جلسات متعددی گذاشتیم با نمایندگان سابق منطقه، استاندار و شرکت مجری طرح که در هیچ‌کدام از دو موضوع حقوقی و کارشناسی نتوانستند ما را قانع کنند؛ چراکه مکان از نظر جانمایی نامناسب است و فاصله کمی با منطقه مسکونی دارد و با حرکت به سمت شمال یا جنوب، به مناطق مسکونی دیگری نزدیک می‌شود و مشکل حل نمی‌شود و از این منظر امکان اجرای طرح در نقطه مورد نظر سرمایه‌گذار و مجری طرح وجود ندارد.
 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران با تأکید بر این‌که طرح کک‌سازی به تنهایی به اندازه تمام صنایع استان وقت و زمان محیط‌زیست را گرفت و همه به دنبال مسیری بودیم که مشکل حل شود، اما موفق نشدیم، می‌افزاید: این طرح از نظر کارشناسی یعنی رعایت استانداردهای زیست‌محیطی هم نتوانست توقعات اداره محیط‌زیست را برآورده کند.

وی تصریح کرد: محیط‌زیست مخالف با گسترش صنایع نیست، اما ما موظف هستیم حداقل‌های ضوابط و قانون را رعایت کنیم، به‌ویژه در خصوص کک‌سازی که اگر رعایت نشود انواع بیماری‌های خطرناک را ایجاد و خسارت سنگینی بر سر شهروندان آوار می‌کند.
 

راه‌اندازی طرح جایگزین با مشکلات زیست محیطی کمتر
 

حسین‌قلی قوانلو طی گفت‌وگویی با بیان اینکه از حدود 9 ماه پیش بحث جایگزین کارخانه کک سازی سوادکوه مطرح است، گفت: مذاکراتی را در این مدت داشتیم که امیدواریم بتوانیم طرحی را امسال در اینجا راه‌اندازی کنیم که مسائل و مشکلات زیست محیطی کمتری داشته باشد.
 

وی افزود: سرمایه‌گذاری را از شرکت توسعه معادن و فلزات را به سوادکوه آوردیم که منطقه و امکانات زیربنایی موجود را ببینند تا تصمیم گیری لازم برای جایگزینی طرح کک سازی گرفته شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه احداث کک سازی به دلایل زیست محیطی متوقف شده است، گفت: حیف است که زیبایی‌های منطقه سوادکوه را با چنین طرح‌هایی آلوده کنیم.
 

این مسوول در مورد تولید زغال سنگ نیز، افزود:برنامه ریزی کردیم که بتوانیم با افزایش تولید در سال جهش تولید، امسال از واردات زغال کم کنیم.
 

مخالفت نمایندگان با ساخت کک‌سازی در شهرستان سوادکوه
 

کمال علی‌پور نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه ما موافق ساخت کک‌سازی در شهرستان سوادکوه نیستیم، به ایجاد شرایط دیگر و احداث دو کارخانه دیگر برای اشتغال در شهرستان اشاره کرد و در رابطه با صنایع پتروشیمی گفت: مجوز ساخت کارخانه پتروشیمی برای استان مازندران گرفته شده است.
 

شهرستان سوادکوه اکنون بیش از 40 هزار نفر جمعیت دارد و بخش اساسی دخل و خرج این شهرستان با حقوق بازنشستگان البرز مرکزی و کارگران هزار و 200 نفری آن است و اگر طرح‌ احیای البرز مرکزی و طرح جایگزین کک‌سازی مشخص و اجرایی شود نقش اساسی در پویایی شهرستان دارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نعیمی در جلسه پایش طرح احیای معادن کوچک مقیاس اعلام کرد:

احیا و فعال سازی 147 معدن مقیاس کوچک طی 7 ماهه امسال/ شناسایی و اولویت بندی 672 معدن کوچک تا پایان مهر 99

می متالز - قائم مقام ایمیدرو اعلام کرد: طی 7 ماهه امسال، 147 معدن کوچک مقیاس، احیا، فعال سازی و توسعه یافت.
 علی‌پور‌ خنکداری:

وزارت راه و شهرسازی باید تفکیک شود/پیگیری تخصصی وظایف با تفکیک حوزه راه و مسکن

می متالز - نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: وزارت راه و شهرسازی باید تفکیک شود، زیرا این وزارتخانه در شرایط کنونی وظایف سنگینی را بر عهده دارد، ازاین رو تفکیک دو حوزه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی می تواند به پیگیری تخصصی تر و دقیق تر برنامه ها و امور کمک کند.
 رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد:

امضای ۸۵ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی معدنی در ۱۸ ماه گذشته

می متالز - رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: در سال‌های ۹۸ و ۹۹ تعداد ۲۱۹ قرارداد پژوهشی به ارزش ۸۵۰ میلیارد ریال در بخش معدن و صنایع معدنی با دانشگاه‌های مختلف امضا شد.
 در جلسه پایش اقدامات انجام شده شرکت صنایع فولاد کردستان مطرح شد:

غریب پور: افزایش سرمایه 350 میلیارد تومانی فولاد کردستان تا سال آتی/ برنامه زمانبندی اجرای پروژه، تا 7 آبان تهیه می شود

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اهتمام این سازمان در راه اندازی پروژه فولاد کردستان، اعلام کرد: به منظور اجرای برنامه های توسعه ای پروژه های صنایع فولاد کردستان، افزایش سرمایه این مجموعه تا سال آینده به 350 میلیارد تومان خواهد رسید.
 

شرکت‌های معدن‌کاری در مسیر توسعه

می متالز - ایران با داشتن بیش از ۶۴ نوع ماده معدنی، جزو ۱۵ کشور برتر معدن‌خیز جهان است. این منابع طبیعی، زمینه حضور شرکت‌هایی که در حوزه معدن فعالیت کنند بسیار موجه کرده است. البته هستند شرکت‌هایی که با توان بخش‌خصوصی به صورت قدرتمند به حوزه معدن‌کاری راه پیدا کرده‌اند تا این منابع خدادادی را به بهترین شکل ممکن تبدیل به ارزش‌افزوده کنند.
 یک تیر و چندنشان؛

تاثیر مثبت واگذاری سهام دو شرکت زیرمجموعه «ومعادن» به تجلی معادن و فلزات بررسی شد

می متالز - مکاتبات صورت پذیرفته شرکت سرمایه­گذاری توسعه معادن و فلزات(ومعادن) با اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس و اوراق بهادار و منتشره در سامانه کدال در خصوص اعلام نتایج ارزشگذاری سهام دو شرکت “صنایع آهن و فولادسرمد ابرکوه ” و “شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان” و انتقال سهم این دو شرکت به شرکت سهامی عام تجلی معادن و فلزات که به شناسایی مبلغ حدوداً ۸۴۰۰ میلیون ریال سود(حاصل از تفاضل قیمت تمام شده و قیمت کارشناسی اخذ شده) شد که تأثیر قابل توجه­ای بر سود هر سهم پیشنهادی(EPS) سال جاری شرکت “ومعادن” می گذارد به نحوی که تا انجام تعدیل مثبت و لازم نماد شرکت در روزهای اخیر متوقف گردیده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما