خبر
آهن و فولاد   مواد معدنی   آلومینیوم   مس  

مافیای مس و فولاد مانع بهره‌برداری از معادن آذربایجان‌شرقی هستند/ کارخانه آلومینا آماده ساخت است ولی قرارداد ابلاغ نمی شود

می متالز - رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "دست‌هایی در معادن وجود دارد که تبدیل به مافیای مس و فولاد شده است" گفت: این مافیا مانع بهره‌برداری و ایجاد حجم زیاد اشتغال و ارزش افزوده در معادن استان شده است.

به گزارش می متالز، یوسف داوودی  در جلسه مجمع عالی بسیج آذربایجان شرقی، اظهار داشت: در دهه پنجم عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی، دشمن برای فلج کردن اقتصاد کشور تلاش کرده ولی پیشرفت های مهمی در کشور رخ داده است که استفاده از ظرفیت معادن می‌تواند راهکار مقابله با دشمن باشد.

وی معادن را برای اقتصاد و اشتغال استان بسیار مهم دانست و گفت: در راس این معادن، معادن فلزی است که می‌تواند ارزش افزوده بسیار بالایی برای کشور داشته و موجب خودکفایی ایران در چندین محصول استراتژیک شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه "رتبه اول میزان ذخایر معادن کشور متعلق به استان آذربایجان شرقی است" خاطر نشان کرد: استان آذربایجان شرقی توانمندی بالایی در کشاورزی و معادن دارد و باید این ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل تبدیل شود.

وی اهمیت معادن را برشمرد و گفت: 53 درصد کل فروش کالا در بورس کالا مربوط به مواد معدنی است، ارزش صادرات حاصل از مواد معدنی در سال گذشته 9 میلیارد دلار بوده در حالی که نفت، 40 میلیارد دلار نفت بود، ضمن اینکه 25 درصد صادرات کشور مربوط به مواد معدنی است و این نشان از ظرفیت بالای معادن برای سرمایه گذاری و تولید محصولات جانبی است.

داوودی، با اشاره به اینکه در مطالعه، اکتشاف و استخراج معادن استان مشکل داریم و باید مجمع عالی بسیج راهکارهای ما را ارائه دهد، تصریح کرد: از قرارگاه خاتم تقدیر می‌کنیم که در بخش معادن استان ورود جهادی و خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه باید شناسایی معادن استان و حجم ذخایر آنها به روش امواج مغناطیسی سریعا انجام شود، ابراز داشت: پس از شناسایی و ارزیابی اقتصادی معادن استان باید سپس به استخراج و بهره برداری و صنایع پایین دستی معدنی برویم.

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه دست هایی در معادن وجود دارد که تبدیل به مافیای مس و فولاد و.. شده است، افزود: این مافیا مانع بهره برداری و ایجاد حجم زیاد اشتغال و ارزش افزوده در معادن استان شده است.

وی با برشمردن مزیت‌ها و نیازهای آلومینا که حجم عظیمی از ذخایر آن در سراب وجود دارد ولی استخراج نمی‌شود، گفت: سالانه 2.5 میلیون تن آلومینا صنایع ما نیاز دارد که در معادن ما 5 میلیارد تن آلومینا وجود دارد ولی نتوانستیم استخراج کنیم و دست‌هایی اجازه رسیدن به مرحله تولید را نمی‌دهد تا واردات همچنان ادامه یابد.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی تصریح کرد: مقام معظم رهبری تاکید دارند که معادن باید بهره برداری شود تا واردات قطع شود ولی مافیای زیادی وجود دارد که مانع این اقدام است.

داوودی با اشاره به اینکه "قرارگاه خاتم الانبیا قدم در این مسیر گذاشته تا کارخانه‌ای برای معدن آلومینا با ظرفیت 70 هزار تن در سال احداث کند" گفت: متاسفانه "ایمیدرو" قرارداد را ابلاغ نمی‌کند تا کار ساخت کارخانه آغاز شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نعیمی در جلسه پایش طرح احیای معادن کوچک مقیاس اعلام کرد:

احیا و فعال سازی 147 معدن مقیاس کوچک طی 7 ماهه امسال/ شناسایی و اولویت بندی 672 معدن کوچک تا پایان مهر 99

می متالز - قائم مقام ایمیدرو اعلام کرد: طی 7 ماهه امسال، 147 معدن کوچک مقیاس، احیا، فعال سازی و توسعه یافت.
 رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد:

امضای ۸۵ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی معدنی در ۱۸ ماه گذشته

می متالز - رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: در سال‌های ۹۸ و ۹۹ تعداد ۲۱۹ قرارداد پژوهشی به ارزش ۸۵۰ میلیارد ریال در بخش معدن و صنایع معدنی با دانشگاه‌های مختلف امضا شد.
 در جلسه پایش اقدامات انجام شده شرکت صنایع فولاد کردستان مطرح شد:

غریب پور: افزایش سرمایه 350 میلیارد تومانی فولاد کردستان تا سال آتی/ برنامه زمانبندی اجرای پروژه، تا 7 آبان تهیه می شود

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اهتمام این سازمان در راه اندازی پروژه فولاد کردستان، اعلام کرد: به منظور اجرای برنامه های توسعه ای پروژه های صنایع فولاد کردستان، افزایش سرمایه این مجموعه تا سال آینده به 350 میلیارد تومان خواهد رسید.
 

شرکت‌های معدن‌کاری در مسیر توسعه

می متالز - ایران با داشتن بیش از ۶۴ نوع ماده معدنی، جزو ۱۵ کشور برتر معدن‌خیز جهان است. این منابع طبیعی، زمینه حضور شرکت‌هایی که در حوزه معدن فعالیت کنند بسیار موجه کرده است. البته هستند شرکت‌هایی که با توان بخش‌خصوصی به صورت قدرتمند به حوزه معدن‌کاری راه پیدا کرده‌اند تا این منابع خدادادی را به بهترین شکل ممکن تبدیل به ارزش‌افزوده کنند.
 یک تیر و چندنشان؛

تاثیر مثبت واگذاری سهام دو شرکت زیرمجموعه «ومعادن» به تجلی معادن و فلزات بررسی شد

می متالز - مکاتبات صورت پذیرفته شرکت سرمایه­گذاری توسعه معادن و فلزات(ومعادن) با اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس و اوراق بهادار و منتشره در سامانه کدال در خصوص اعلام نتایج ارزشگذاری سهام دو شرکت “صنایع آهن و فولادسرمد ابرکوه ” و “شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان” و انتقال سهم این دو شرکت به شرکت سهامی عام تجلی معادن و فلزات که به شناسایی مبلغ حدوداً ۸۴۰۰ میلیون ریال سود(حاصل از تفاضل قیمت تمام شده و قیمت کارشناسی اخذ شده) شد که تأثیر قابل توجه­ای بر سود هر سهم پیشنهادی(EPS) سال جاری شرکت “ومعادن” می گذارد به نحوی که تا انجام تعدیل مثبت و لازم نماد شرکت در روزهای اخیر متوقف گردیده است.
 

ابلاغ دستورالعمل وحدت رویه در فعال‌سازی معادن

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت دستورالعمل ایجاد وحدت رویه در فعال سازی معادن و محدوده‌های معدنی غیر فعال را به رؤسای سازمان صنعت، معدن و تجارت ۳۱ استان، اداره کل جنوب کرمان و نیز مناطق آزاد ماکو، ارس و قشم ابلاغ کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما