خبر
حمل و نقل عمومی  

بوروکراسی؛ بلای جان توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی

می متالز - رئیس شورای شهر تهران گفت: دو سال است از وضعیت هشدار در مورد سیستم حمل ونقل عمومی پایتخت عبور کرده‌ایم. محسن هاشمی درمورد حال ناخوش سیستم حمل و نقل عمومی در تهران گفت: حدود دو سال است که از وضعیت هشدار در مورد سیستم حمل‌ونقل عمومی تهران عبور کردیم و همان زمان هشدارهای لازم را به مسوولان دادیم در رسانه‌ها اعلام کردیم.

به گزارش می متالز، وی اظهار کرد: واقعیت این است که سیستم حمل‌ونقل عمومی تهران در آستانه فروپاشی است؛ چراکه ۱۰ سال است ناوگان اتوبوسرانی تهران نوسازی نشده و در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد اتوبوس‌های تهران فرسوده شده و با کمبود ۵۰ درصدی هم مواجه هستیم؛ یعنی به جای ۹هزار دستگاه اتوبوس در حدود ۵هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس فعال داریم. رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه در مترو این کمبودها بیشتر احساس می‌شود؛ چراکه سه خط مترو در سال‌های اخیر افتتاح شده اما واگن وتجهیزات آن تامین نشده است و این خطوط تجهیزات سایر خطوط را استفاده می‌کنند، گفت: طبیعی است این مشکلات، موجب کمبود تجهیزات و افزایش استهلاک و عدم اورهال و تعمیرات اساسی به موقع در تجهیزات می‌شود و اخیرا هم شاهد سوانحی در این حوزه بودیم که به دلیل عدم تلفات، متاسفانه رسانه‌ها به سادگی از کنار آن عبور کردند. وی در مورد ارتباط دو حادثه در مترو و ارتباط آن با فرسودگی قطعات و قطارها گفت: سری نخست قطارهایی که در متروی تهران مورد استفاده قرار گرفتند، به عمری بیش از ۲۰ سال رسیده‌اند که قاعدتا باید مورد تعمیرات اساسی و نوسازی قرار بگیرند که متاسفانه به دلیل کمبود اعتبارات و ناوگان، این اتفاق رخ نداده است؛ زمانی که از زمان لازم برای تعمیرات اساسی عبور می‌شود امکان سانحه افزایش می‌یابد و درواقع آن سیستم دیگر ایمنی ندارد.  هاشمی در مورد برنامه اورهال (تعمیرات دوره‌ای) اتوبوس‌های پایتخت به جای خرید اتوبوس‌های جدید نیز با بیان اینکه وقتی اعتبار تامین اتوبوس‌های نو تخصیص پیدا نمی‌کند ما ناگزیر به تعمیر ناوگان فعلی برای جبران موقت کمبود و کاهش آلودگی هستیم، گفت: اما این نمی‌تواند جایگزین تامین اتوبوس‌های نو شود و شهرداری باید جسارت داشته باشد و قرار داد خرید اتوبوس‌های گازسوز را با کارخانه‌های داخلی و اتوبوس‌های برقی را با تولید‌کننده‌های خارجی منعقد کند. وی ادامه داد: در یک‌سال گذشته که وقت ما صرف بوروکراسی و کاغذبازی بین دستگاه‌های مختلف شد، قیمت ارز دوبرابر شد و عملا قدرت خرید ما نصف شد، متاسفانه نه مدیران شهرداری ریسک لازم را پذیرفتند و نه دستگاه‌های دولتی و سیستم بانکی مشکل را حل کردند و شرایط به شکلی شده است که فقط شهروندان باید هزینه این ناکارآمدی را پرداخت کنند. وی در مورد چشم‌اندازی برای بهبود اوضاع با توجه به شرایط مالی دولت گفت: شرایط مالی دولت تابع مسائل تحریم و سیاست خارجی است و شاید نتوان قبل از تعیین تکلیف رئیس‌جمهور شدن ترامپ درباره آینده دراز مدت وضعیت اقتصادی نظر داد؛ اما در همین شرایط هم می‌توان بهتر عمل کرد؛ مشروط بر اینکه اولویت‌ها وتدبیر لازم از سوی مدیران اجرایی شهر در نظر گرفته شود و با واقع‌گرایی و عملگرایی، با چالش‌ها مواجه شویم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور عنوان کرد:

ایجاد مثلث گردشگری با اتصال فارس به یزد

می متالز - نوبخت گفت: با اتصال فارس به یزد با ایجاد مسیر راه آهن در سال جاری، مثلث گردشگری در ایران ایجاد خواهد شد.
 

رتبه نخست بانک صنعت و معدن در اعطای تسهیلات موضوع بند الف تبصره 18

می متالز - بانك صنعت و معدن از بين 7 بانك عامل طرف قرارداد اعطای تسهیلات موضوع بند الف تبصره 18 بيشترين ميزان عملكرد (89 درصد) را به خود اختصاص داده است و پس از آن بانك های آينده و توسعه تعاون با عملكرد 60 درصدی و 54 درصدی نسبت به منابع ايجاد شده در رتبه های بعدی قرار دارند.
 

بیلان حمایت ناقص دولتی از حمل و نقل عمومی

می متالز - عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری تهران درخواست کمک ۴هزار میلیاردی برای توسعه حمل‌ونقل عمومی را به دولت اعلام کرده است، گفت: امیدواریم تخصیص اعتبارات در سال جدید باز هم به دقیقه ۹۰ نرسد.
 

جابجایی بیش از یک میلیون و۸۲۲ هزار تن کالا در سیستان و بلوچستان

می متالز - مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت: یک میلیون و۸۸۲ هزار و ۹۷۷ تن کالا در قالب ۱۱۶ هزار و ۲۶۶ سفر باری در پنج ماهه نخست سال جاری توسط ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای در این استان حمل شده است.
 آماده‌سازی پایتخت مسکن‌مهر برای تبدیل‌شدن به شهر نیم‌میلیون‌نفری:

شهر جدید پرند بزرگ می‌شود

می متالز - شهر جدید پرند که بیشترین تعداد واحدهای مسکونی را در مسکن مهر دارد، با سهیم شدن در طرح ملی مسکن، بیشترین میزان واحدهای این طرح جدید دولت در بخش مسکن را به خود اختصاص داد.
 

قطار شهری ارومیه تا پایان ۱۴۰۴ راه اندازی می شود

می متالز - رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه گفت: طرح قطار شهری فعلا در دست مطالعه است و تا پایان افق ۱۴۰۴ خطوط این حمل و نقل پاک و سریع السیر راه اندازی می شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما