خبر
آهن و فولاد   متالورژی  

«متالورژی»؛ آینه‌ی «نبود طرح جامع توسعه» در زرند

می متالز - دانش و فن استخراج، تصفیه، آلیاژسازی، شکل‌دهی و بررسی ساختار و خواص فلزات از آن دست رشته‌هایی است که انگار با ثبت‌نام آزمون فولاد زیسکو در فرهنگ گفتاری و دانشگاهی زرند رایج شد! و از آن به بعد اشتیاق به تحصیل در رشته متالورژی در صدر انتخاب فارغ‌التحصیلان دوران متوسطه زرند بوده است.

به گزارش می متالز، جالب اینکه، بعد با استخدام شدن پرسنل مورد نیاز شرکت فولاد زیسکو، این رشته در بعضی مراکز آموزشی زرند پایه‌گذاری شده است! جالب‌تر اینکه گاهی دیده شده بعضی دانشگاه‌های زرند برای جذب دانشجو، در تبلیغات خود، فارغ‌التحصیلی در این رشته را همراه با استخدام در شرکت فولاد تبلیغ می‌کردند! که با تذکرات جدی از طرف مسئولین همراه شد، چرا که استخدام در شرکت زیسکو به عنوان بزرگترین سرمایه‌گذار شهرستان تقریباً منتفی است! زیرا به گفته مسئول منابع انسانی شرکت فولاد زرند ایرانیان (در دیدار با نماینده مردم شهرستان‌های زرند و کوهبنان) این شرکت نیروی مورد نیاز خود را تا ۳۰ سال دیگر استخدام کرده است!

بی‌راه نیست اگر بگوییم دانش کار با فلز در آکادمی‌های زرند «نوشدارو بعد از مرگ سهراب» است. یکی از شرکت‌ها بیش  از ۱۰۰ تکنسین متالورژی احتیاج داشت، اما تعداد زرندی‌هایی که با این مدرک در آزمون شرکت کرده بودند تعدادشان بسیار محدود بود، و ظاهراً این شرکت از دیگر فوق‌دیپلم‌های بومی‌ در چارت کاری خود استفاده کرده است.

سال‌های سال در مسیر زرند – کرمان، شاهد گسترش مزارعی از فولاد و بتن بودیم، اما نیندیشیدیم در بامداد برداشت از این کشتزارهای صنعتی، کارگزارانش باید به چه جهاز دانشی مجهز باشد و مراکز علمی – آموزشی زرند در چه رشته‌هایی باید سرمایه‌گذاری کنند!؟ ما نیز نمی‌دانیم چه کسی باید در این زمینه می‌اندیشید و اندیشه‌اش را در این مراکز پیاده یا به قولی عملیاتی می‌کرد! ولی بدون شک بویی از بی‌تدبیری به مشام می‌رسد…

متالورژی، آینه تمام‌نمایست که نشان می‌دهد در کنار تمام کارهای ارزشمندی که در شهرستان به منصه‌ظهور رسیده، که بی شک قابل تقدیر است، اما تفکرات حاشیه‌ای و مضافاً عملکرد بعضی مراکز بر کارهای اصولی، اساسی و حقیقی چیره است و روزمرگی بر بخش‌هایی از حاکمیت شهر سایه انداخته است.

چه نیکوست برای آینده شهر جدی‌تر، عمقی‌تر و بروزتر بیندیشیم؛ بیندیشیم که چگونه می‌توانیم طرح‌های توسعه را در قالب طرح‌های جامع و با کمترین ضریب خطا به پیش ببریم و سرمایه‌‌گذاری مادی و انسانی را در بازه‌ی زمانی بلندمدت تعریف و برای برآورده شدن آن‌ها تلاش کنیم.

حسن ضیاءالدینی

کد خبر: 135171
تاریخ: 1399/07/17 - 21:21
منبع: صدای زرند

متالورژی  فولاد زیسکو 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

استخدام سرپرست کارگاه (رشته مکانیک و متالورژی) در تهران

می متالز - یک شرکت معتبر واقع در شهر قدس جهت تکمیل کادر خود در استان تهران از افراد واجد شرایط زیر دعوت به همکاری می‌نماید.
 

خواص، ترکیب و انواع مواد نسوز

می متالز - به هر ماده ای که نقطه ی ذوبی به صورت غیرطبیعی بالا دارد و ویژگی های ساختاری خود را در دماهای بسیار بالا حفظ می کند، نسوز گفته می شود. مواد نسوز، که به صورت کلی و عمده از سرامیک تشکیل شده اند، غالبا در صنایع متالورژی، شیشه سازی و سرامیک سازی به مقدار زیادی به کار گرفته می شوند. این مواد به شکل های متنوع و مختلفی تولید می شوند تا به عنوان لایه ی داخلی (لاینینگ) کوره های صنعتی، اجاق ها (تنور، آون و...) و دیگر دستگاه هایی که مواد را در دماهای بالا فرآوری میکنند، قرار گیرند.
 

تامین و فروش انواع مواد کربنی از جمله کک متالورژی و انواع فروآلیاژها

می متالز - شرکت سپاهان پویش آریا از نظر همکاری باشرکت های فولادی و ریخته گری به عنوان یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان مواد اولیه صنایع متالورژی و ریخته‌گری کشور به شمار می رود.
 

پروژه هوادهی هیپ‌های امور لیچینگ و بیولیچینگ در مجتمع مس سرچشمه اجرا شد

می متالز - مدیر لیچینگ و بیولیچینگ مجتمع مس سرچشمه گفت: پروژه هوادهی هیپ‌ها برای نخستین‌بار در کشور در امور لیچینگ و بیولیچینگ مجتمع مس سرچشمه اجرا شد.
 نشریه علمی-دانشجویی "فراسوی مواد"، منتشر کرد؛

فراخوان مقاله با موضوع «آزمون‌های غیر مخرب تشخیص خوردگی»

می متالز - نشریه علمی-دانشجویی فراسوی مواد به صاحب امتیازی انجمن علمی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه تهران جهت انتشار شماره جدید این نشریه، با محوریت موضوعی "آزمون‌های غیر مخرب تشخیص خوردگی" مقاله می پذیرد.
 

افتتاح نهمین نمایشگاه بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی با حضور معاون طرح و برنامه وزارت صمت/ ماینکس2020 فرصتی برای معرفی توانمندیها و دستاوردها به جامعه معدنی و صنعتی

می متالز - نهمین نمایشگاه بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (ماینکس2020) با حضور سعید زرندی«معاون طرح و برنامه وزارت صمت» افتتاح شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما