خبر
آهن و فولاد   بورس کالا  

فولاد سازان به جای بازی با الفاظ شمش عرضه کنند

می متالز - خبر مصوبه اخیر وزارت صنعت ، معدن و تجارت در خصوص الزام به عرضه شمش در بورس کالا منجر به کاهش قیمت فولاد شد و این کاهش قیمت ها باعث شد تا فولاد سازان از روز سه شنبه 15 مهر ماه در مقابل این کاهش قیمت موضع گیری کرده و روزی نیست که از معایب کاهش قیمت ها و یا زیر سوال بردن نورد کاران سخنی به میان نیاورند.

به گزارش می متالز، نکته ای که فولاد سازان بر آن تاکید دارند و جای سوال دارد این است که روال تولید شمش و تبدیل آن به میلگرد حدود یک ماه و نیم زمان می برد اما آقای خلیفه سلطان دبیر محترم انجمن فولاد در تازه ترین اظهارات خود گفتند نورد کاران در مقابل کاهش قیمت ها مقاومت کردند مگر تولید شمش به میلگرد یک روز زمان می برد که طی یک روز انتظار کاهشی همان اندازه هستند. این در حالیست که  نورد کاران شمش را با قیمت 11 هزار و 300 تا 12 هزار تومان خریداری کردند و محصول را یک روز پس از اینکه شمش فولاد کاهش 1500 تومان را تجربه کرد با کاهش 430 تومانی به نسبت آخرین معامله و با ضرر و برای همراهی موج کاهشی به قیمت 10 هزار و 800 تومان فروختند اما تولیدکنندگان شمش مواد اولیه را همچنان طبق فرمول سال گذشته و بدون لحاظ هیچگونه افزایش هزینه های تورم در سال جاری خریداری می کنند و قیمت تمام شده آنها در حال حاضر حدود کیلویی 5 هزار تومان است.

حال سوال این است که فولادسازان که طی شش ماهه نخست امسال 11 میلیون و 200 هزار تن شمش فولادی تولید کرده اند چرا طی این مدت تنها یک میلیون و 427 هزار تن شمش در بورس کالا عرضه کردند و چرا پاسخگوی عرضه قطره چکانی و رشد بی رویه قیمت فولاد نیستند و اعلام نمی کنند مابقی شمش هایی که در بورس کالا عرضه نشده به چه روشی فروخته شده و آیا صادر شده و یا در انبار نگهداری شده و یا به قیمت های آزاد و بالاتر از نرخ کشف شده در بورس کالا فروخته شده؟ با چه عدالتی سود های حداقل 5 هزار تومانی را که طی شش ماهه نخست امسال از جیب مصرف کننده نهایی و به قیمت ضرر و زیان به زنجیره پایین دستی کسب شده را توجیه می کنند؟ و حال که ملزم به عرضه کل شمش فولادی تولیدی خود از طریق مجرای قانونی (بورس کالا) هستند چرا به جای عرضه به دنبال محکوم کردن تولید کنندگان نوردی هستند؟

نکته دیگر این که در شش ماهه نخست امسال یک میلیون و 700 هزار تن محصول فولادی در بورس کالا عرضه شده که متاسفانه برخی بدنبال بازی با کلمات هستند و اعلام می کنند بخش عمده حجم عرضه مقاطع مربوط به نورد کاران نیست و واحدهای خود مصرف در بورس کالا عرضه کرده اند اما نکته مهمی که وجود دارد این است که مگر شمش فولادی مورد نیاز واحدهای خود مصرف در بورس کالا عرضه شده و یا محصولی که تولید می کنند تفاوت دارد که آنها را از نورد کاران جدا می کنند موضوع عرضه میلگرد و تیرآهن در بورس کالا است و نباید تولید کنندگان را از هم تفکیک کرد وگرنه که تولید کنندگان دولتی از مزایایی در تولید برخوردارند که واحد های کوچک خصوصی از آنها بهره ای نمی برند اما محصولشان را در کنار واحد های بزرگ دولتی در بورس کالا عرضه می کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

شمش چدن "ذوب" پذیرش شد

می متالز - شمش چدن شرکت ذوب آهن اصفهان در بورس کالا پذیرش و عرضه شد.
 مدیر نظارت بر بازار بورس کالا:

ورق سرد فولاد در خارج از بورس عرضه می شود!

می متالز - مدیر نظارت بر بازار بورس کالا گفت: در حال حاضر شرکت فولاد مبارکه ورق سرد خود را در بورس عرضه می کند ولی سایر تولیدکنندگان ورق سرد خود را با قیمت های بسیار بالا و در خارج از بورس می فروشند.
 فروش بی منطق سهام فولادی‌ها به چه علت است:

چوب حراج سهامداران فولادی با وجود رشد درآمدزایی شرکت‌ها

می متالز - به این آمار دقت کنید؛ بررسی ارزش معاملات شرکت‌های بزرگ فولادی در بورس کالا نشان می‌دهد از ابتدای سال جاری تاکنون ارزش فروش محصولات این شرکت‌ها به ترتیب در فولاد مبارکه اصفهان ۱۲۴ درصد، فولاد خوزستان ۱۳۷ درصد و ذوب آهن اصفهان ۱۵۸ درصد رشد داشته است. همچنین ارزش معاملات فولاد خراسان و فولاد کاوه جنوب کیش به ترتیب رشد ۲۶۵ و ۱۹۹ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال گذشته ثبت کرده اند.
 فولادسازان:

ما مقصر سه‌برابر شدن قیمت ورق خودرو نیستیم

می متالز - بورس کالا، بازار مناسبی برای عرضه محصولات کارخانه‌ها به‌شمار می‌رود، اما این بازار به‌تنهایی نمی‌تواند بازخوردهای نرخ تورم کل و تورم بخشی در صنایع مختلف را کنترل کند.
 

ارائه ۲ پیشنهاد از سوی فولادسازان برای بازگشت آرامش به بازار

می متالز - رییس هیات عامل ایمیدرو در محل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با مدیران عامل شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان و فولاداکسین جلسه ای به منظور تصمیم‌گیری در خصوص مشکلات به وجود آمده محصولات فولادی از جمله ورق و اسلب در بورس کالای ایران برگزار کرد.
 

مدعیان فساد در فولاد مبارکه شواهد خود را به مراجع قضایی ارائه دهند/صورت‌های مالی «فولاد» شفاف است

می متالز - مدیرعامل مجتمع فولاد مبارکه تاکید کرد: همه‌ صورت‌های مالی فولاد مبارکه به‌دلیل اینکه در بورس کالا حضور دارد شفاف است و کل اطلاعات مالی آن در کدال بورس افشا می‌شود، اگر هر ادعایی درباره فساد در این شرکت مطرح می‌شود لازم است مدعیان مدارک خود را به مراجع قضایی ارائه دهند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما