خبر
دریانوردی، بنادر و کشتیرانی  

استاندار گیلان بر لزوم تقویت خطوط کشتیرانی تاکید کرد

می متالز - نماینده عالی دولت در گیلان بر لزوم اهتمام جدی برای تحقق هدف‌گذاری صادراتی استان از طریق تقویت ابزارهای مرتبط با توسعه صادرات از گیلان همچون خطوط کشتی رانی تاکید کرد.

به گزارش می متالز، ارسلان زارع در جلسه مشترک کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی  با حضور نمایندگان شهرستان های آستارا و لنگرود در مجلس اظهار داشت: میزان صادرات استان در نیمه  نخست امسال ۲۶۴ میلیون دلار بود که این دستاورد با وجود شرایط سخت اقتصادی و تشدید تحریم‌ها محقق شده است.

وی با بیان اینکه این میزان صادرات از نظر ارزش ۴۵ درصد بیش از میزان مشابه سال گذشته است، افزود: به طور معمول در نیمه دوم سال به دلیل صادرات محصولات کشاورزی شاهد افزایش میزان صادرات کالا هستیم از این‌رو امیدواریم هدف‌گذاری صادرات غیرنفتی ۶۰۰ میلیون دلاری از گیلان در سال جاری محقق می شود که البته باید تلاش ها برای انجام این مهم استمرار یابد.

استاندار گیلان همچنین با تاکید بر لزوم گسترش ابزارهای مرتبط با توسعه صادرات در استان از جمله خطوط کشتیرانی اذعان کرد: شرکت کشتیرانی خزر تلاش های زیادی انجام داده ولی به دلیل فرسودگی ناوگان، با مشکلاتی مواجه است که می توان با بهره گیری از ظرفیت سرمایه گذاران بومی، نسبت به نوسازی و افزایش کارکرد آن اقدام کرد.

او  گیلان را از قطب های بزرگ صنایع سلولزی ایران و رکورد دار  تولید ام دی اف عنوان و خاطرنشان کرد: جنگل های هیرکانی، سرمایه ای ارزشمند هستند و وارد آمدن آفت به این ثروت ملی غیرقابل جبران است از این رو ؛ برنامه زراعت چوب در استان تدوین و دوره زمانی نیز برای آن تعیین شده که البته باید در کنار اهتمام به حفاظت از جنگل، به توسعه صنایع این بخش نیز توجه شود.

زارع با بیان این که نیاز صنایع سلولزی گیلان با منابع درون استانی تأمین نمی شود، بر ضرورت ارتقای همکاری ها بین  جهادکشاورزی، گمرک، بنادر و دریانوردی برای واردات چوب مطابق با چارچوب های قانونی تأکید کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به محصولات بومی تولیدی استان همچون چای، بادام زمینی و زیتون، بر لزوم تشکیل میز تخصصی بررسی مشکلات پیش روی این محصولات تأکید کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت همکاری بانک های دولتی با بخش های مختلف اقتصادی استان اشاره و اضافه کرد: بانک های خصوصی نیز از منابع و سرمایه های مردم استان استفاده می‌کنند و لازم است حداقل ۵۰ درصد منابع جمع آوری شده خود را در راستای تولید و اشتغال اختصاص دهند.

زارع تاکید کرد  در جلسه بعدی این شورا، گزارش عملکرد بانک های خصوصی در ارتباط با اعطای تسهیلات به واحدهای اقتصادی استان ارائه شود.

وی تعاونی مرزنشینان را ظرفیت خوبی برای استان عنوان و تصریح کرد: باید با شناسایی مشکلات و اقدام برای رفع آنها، در جهت توسعه عملکرد و فعالیت این مجموعه بزرگ اهتمام شود.

در این نشست غلامرضا مرحبا نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی مشکلات در حوزه صادرات گفت: در بخش واردات فله چوب، اقداماتی برای  ارزش افزوده آن صورت نمی گیرد که این امر باید مورد توجه باشد.

پرویز محمدنژاد نماینده مردم لنگرود نیز بخش خصوصی را از ارکان اصلی در جریان تولید و توسعه کشور عنوان و اهمیت صادرات را هم عرض تولید ذکر و بیان کرد:  باید با حذف بخشنامه های جزیره ای، نسبت به رفع مشکلات حوزه تولید توجه کرد.

در این جلسه گزارش هایی از سوی ناظر گمرکات  گیلان در خصوص وضعیت تجارت خارجی استان، مدیرعامل شرکت کشتیرانی خزر در خصوص مسائل و مشکلات این شرکت، رییس سازمان صنعت معدن تجارت گیلان درباره برگزاری میز ملی چای و همچنین گزارشی از مشکلات واردات چوب به استان از سوی مدیرکل بنادر و دریانوردی ارائه شد.

کد خبر: 136012
تاریخ: 1399/07/21 - 15:28
منبع: تین نیوز

خطوط کشتیرانی  ارسلان زارع 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بکارگیری شاه لوله نفتی سابق ایران اسرائیل برای انتقال نفت امارات

می متالز - مقامات اسرائیلی گفته‌اند که خط لوله نفتی بندر ایلات در اسرائیل به ساحل مدیترانه که برای انتقال نفت ایران به اروپا در دوران قبل از “انقلاب اسلامی ایران” ایجاد شده بود برای انتقال نفت امارات به کار گرفته خواهد شد.
 

استاندار گیلان در دیدار با وزیر صمت خواستار تعیین تکلیف ۶۹ واحد در تملک بانک ها شد

می متالز - استاندار گیلان در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار تعیین تکلیف ۶۹ واحد صنعتی استان شد که در سال‌های گذشته به تملک شبکه بانکی درآمده است.
 

واگذاری معادن جدید در استان گیلان باید منوط به تدوین پیوست زیست‌محیطی باشد

می متالز - استاندار گیلان هدفگذاری فعال کردن تعدادی از معادن راکد و نیمه‌فعال گیلان در سال ۹۹ را ضروری خواند و گفت: با توجه به موقعیت گیلان این استان به یک اسکله معدنی و صادراتی نیاز دارد.
 استاندار در جلسه شورای معادن گیلان مطرح کرد؛

حفاظت از محیط زیست در کنار بهره برداری از معادن مورد توجه جدی باشد/ حقوق شهروندی در خصوص ساکنان نواحی معدنی رعایت شود/ واگذاری معادن جدید منوط به تدوین پیوست زیست محیطی گردد

می متالز - استاندار گیلان حفاظت از محیط زیست را در کنار بهره برداری از معادن، امری مهم دانست و با تاکید بر لزوم واگذاری معادن جدید منوط به تدوین پیوست زیست محیطی گفت: رعایت حقوق شهروندی، انجام تعهد و مسوولیت اجتماعی در خصوص ساکنان نواحی که معادن در آنجا واقع هستند، مورد توجه باشد.
 رویترز:

افزایش بی سابقه فروش نفت ایران/ صادرات ایران به یک و نیم میلیون بشکه در روز رسید

می متالز - سه ارزیابی بر اساس ردیابی نفتکش ها نشان داد که صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر بر خلاف تحریم های ایالات متحده به شدت افزایش یافته و یک حلقه نجات برای ایران و نجات آن فراهم شده است.
 استاندار گیلان؛

دولت نگاه ویژه ای به آستارا دارد

می متالز - زارع با بیان اینکه دولت نگاه ویژه ‌ای به آستارا دارد، گفت: در راستای اجرای راه آهن آستارا - رشت، دولت برنامه‌های مهمی برای اجرای این طرح دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما